Litovský prezident Gitanas Nauséda v nedeľu oznámil, že tri pobaltské štáty sa „úspešne“ pripojili k európskej energetickej sieti po prerušení vzťahov s ruskou sieťou.
Estónsko, Lotyšsko a Litva – bývalé sovietske štáty, ktoré sú momentálne členmi Európskej únie a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) – pracovali na zmene, odkedy Rusko v roku 2022 napadlo Ukrajinu. Obávali sa, že aj ony by sa mohli stať terčom Moskvy.
Nástroj geopolitického vydierania pre Moskvu skončil, Pobaltie sa definitívne odpája od ruskej energetickej siete
„Pred chvíľou som dostal skvelú správu. Synchronizácia elektrickej sústavy pobaltských štátov s kontinentálnou európskou sústavou bola úspešne dokončená,“ povedala Nauséda novinárom vo Vilniuse. „Toto je historický okamih, ktorý znamená koniec dlhej cesty… Dosiahli sme úplnú energetickú nezávislosť. Obdobie politického tlaku a vydierania sa konečne skončilo,“ povedal.
Nauséda hovoril po boku svojich estónskych a lotyšských kolegov, ako aj predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a poľského prezidenta. Pobaltské krajiny sa do európskej siete začlenili cez Poľsko.
„Vojna Ruska proti Ukrajine radikálne zmenila vnímanie hrozieb pre kritickú infraštruktúru v Európe. Nedávne incidenty týkajúce sa podmorskej infraštruktúry v Baltskom mori vzbudzujú veľké obavy,“ dodal Nauséda.
V Baltskom mori bolo v posledných mesiacoch prerušených niekoľko podmorských telekomunikačných a elektrických káblov. Niektorí experti a politici obvinili Rusko z vedenia „hybridnej vojny“, čo Moskva popiera.