Pobaltské štáty dosiahli pri elektrine historický míľnik, obdobie politického tlaku a vydierania sa skončilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
únia, EÚ, energie, elektrina, elektrické vedenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Litovský prezident Gitanas Nauséda v nedeľu oznámil, že tri pobaltské štáty sa „úspešne“ pripojili k európskej energetickej sieti po prerušení vzťahov s ruskou sieťou.

Estónsko, Lotyšsko a Litva – bývalé sovietske štáty, ktoré sú momentálne členmi Európskej únie a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) – pracovali na zmene, odkedy Rusko v roku 2022 napadlo Ukrajinu. Obávali sa, že aj ony by sa mohli stať terčom Moskvy.

„Pred chvíľou som dostal skvelú správu. Synchronizácia elektrickej sústavy pobaltských štátov s kontinentálnou európskou sústavou bola úspešne dokončená,“ povedala Nauséda novinárom vo Vilniuse. „Toto je historický okamih, ktorý znamená koniec dlhej cesty… Dosiahli sme úplnú energetickú nezávislosť. Obdobie politického tlaku a vydierania sa konečne skončilo,“ povedal.

Nauséda hovoril po boku svojich estónskych a lotyšských kolegov, ako aj predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a poľského prezidenta. Pobaltské krajiny sa do európskej siete začlenili cez Poľsko.

Vojna Ruska proti Ukrajine radikálne zmenila vnímanie hrozieb pre kritickú infraštruktúru v Európe. Nedávne incidenty týkajúce sa podmorskej infraštruktúry v Baltskom mori vzbudzujú veľké obavy,“ dodal Nauséda.

V Baltskom mori bolo v posledných mesiacoch prerušených niekoľko podmorských telekomunikačných a elektrických káblov. Niektorí experti a politici obvinili Rusko z vedenia „hybridnej vojny“, čo Moskva popiera.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gitanas Nauseda