Podľa timlídra SaS pre energetiku Karola Galeka, vyhláška o plynových vratkách je plná chýb, vďaka ktorým hrozia štátu súdne spory ako aj konanie zo strany Európskej komisie.
Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR o pravidlách poskytovania takzvaných plynových vratiek je vraj plná chýb, vďaka ktorým hrozia štátu súdne spory, ako aj konanie zo strany Európskej komisie. Myslí si to strana Sloboda a Solidarita (SaS). Ich tímlíder pre energetiku Karol Galek preto v piatok podal podnet na Generálnu prokuratúru SR, ktorú požiadal o zrušenie vyhlášky. „Cieľom tohto podania nie je pripraviť ľudí o príspevok na plyn. Pokiaľ si to štát naozaj môže dovoliť a nejde zo strany ľavicovej vlády iba o populistické gesto pred voľbami, potom by mali vyhlášku sami stiahnuť a opraviť tak, aby peniaze boli doručené domácnostiam, ktoré si za plyn reálne platia,“ povedal Galek.
Nejednoznačná definícia
Jedným z nedostatkov vo vyhláške je podľa Galeka napríklad nejednoznačnosť definície príjemcu, keď názov vyhlášky hovorí o domácnosti, avšak obsah už o odbernom mieste. „V tejto súvislosti môže dôjsť k situáciám, kedy napríklad domácnosť žijúca v prenájme, ktorá za plyn reálne platí, nedostane nič. Celý príspevok naopak obdrží prenajímateľ bytu, ktorý v ňom možno ani nikdy nebýval, no odberné miesto je písané naňho. V tomto prípade pôjde vlastne o dotáciu na podnikanie v oblasti prenájmu bytových priestorov,“ vysvetlil Galek.
Mali to schváliť v Bruseli
Samotný príspevok má podľa neho vplyv aj na hospodársku súťaž, pričom výrazne poškodzuje dodávateľov tepla a to nielen v rámci centralizovaného zásobovania, ale aj spoločenstvá vlastníkov bytov s vlastnou domovou kotolňou. „Množstvo plynu využité v tomto prípade na prípravu teplej vody a kúrenie totiž v príspevku pre prijímateľa nie je nijako zohľadnené a môže motivovať domácnosti na odpojenie sa od systému,“ konštatoval Galek, ktorý je presvedčený, že každá štátna pomoc, teda aj plynové vratky, by mala byť notifikovaná Európskou komisiou.
Ministerstvo oponuje
Ministerstvo hospodárstva SR je presvedčené, že dotknutá vyhláška neobsahuje žiadne chyby. „Vyhláška nestanovuje, kto je oprávnený odberateľ, ale stanovuje len spôsob poskytnutia príspevku, spôsob jeho výpočtu a jeho výšku pre jednotlivých odberateľov. Vyhláška prešla štandardným legislatívnym procesom. Použitie údaju o množstve spotrebovaného plynu na konkrétnom odbernom mieste pre výpočet výšky štátneho príspevku umožňuje ministerstvu priradiť odberateľom štátny príspevok vo výške zohľadňujúcej spotrebu jednotlivých odberateľov aj vzhľadom na to, že nie je možné, aby mali dvaja odberatelia uzatvorenú v rovnakom čase zmluvu o združenej dodávke plynu pre rovnaké odberné miesto,“ reagovala na kroky liberálov hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková.