Moldavsko sa pripravuje na ťažkú energetickú krízu po tom, ako ruská štátna energetická spoločnosť Gazprom ohlásila zastavenie dodávok plynu. Táto situácia prichádza v dôsledku sporného dlhu, ktorý Gazprom vyčíslil na 709 miliónov dolárov, čo však moldavská prozápadná vláda odmieta a obviňuje Moskvu z využívania energie ako politického nástroja na destabilizáciu krajiny.
„Vstúpili sme do krízy, ktorá je veľmi ťažko riešiteľná,“ povedal 39-ročný poštový pracovník Petru Murzin z Kišiňova pre agentúru AP. „Zvýšenie cien je jedna vec, ale keď plyn vôbec nie je, to je úplne iné,“ dodal. Zastavenie dodávok ovplyvní elektráreň Kuciurgan, ktorá je najväčšia v krajine a nachádza sa v separatistickom proruskom regióne Podnestersko.
Premiér obvinil Rusko
Tento krok vyvolal v Moldavsku stav núdze v energetickom sektore, ktorý by mohol spôsobiť humanitárnu krízu v Podnestersku. Moldavský premiér Dorin Recean obvinil Rusko z používania energetiky ako „politickej zbrane“. Prezidentka Moldavska Maia Sandu vyhlásila, že krajina má zásoby plynu na vykurovaciu sezónu a prijmú sa opatrenia na zabezpečenie nepretržitých dodávok elektriny.
Moldavský parlament schválil výnimočný stav v energetike pre obavy, že Rusko zastaví dodávky plynu
Analytici varujú, že energetická kríza by mohla zhoršiť napätie medzi Kišiňovom a regiónom Tiraspoľ a ovplyvniť blížiace sa parlamentné voľby v roku 2025. Podľa Cristiana Cantira, profesora medzinárodných vzťahov na Oakland University, Moskva sa snaží využiť možnú humanitárnu krízu v Podnestersku na vytvorenie tlaku na zdroje Moldavska.
Prezidentka vyzýva na súdržnosť
Moldavsko sa po ruskej invázii na Ukrajinu snažilo diverzifikovať svoje energetické zdroje a teraz sa spolieha aj na európske trhy vrátane Slovenska. „Musíme zostať jednotní, prejaviť solidaritu a dôveru v Moldavsko a jeho ľudí,“ dodala prezidentka Sandu.