Mnohí slovenskí malí podnikatelia a samosprávy platia za elektrinu zbytočne veľa. Ako upozornili energetici zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD), malé firmy a samosprávy odberajúce elektrinu na úrovni nízkeho napätia majú zbytočne nadhodnotené hlavné ističe.
Dá sa ročne ušetriť
Ak by si znížili hlavný istič, môžu ušetriť tisícky eur. Stredoslovenskí energetici sa dokonca zaviazali, že všetkým podnikateľom a samosprávam, ktorí požiadajú o zníženie hodnoty hlavného ističa do konca tohto roka, odpustia poplatky spojené s ich výmenou.
„Výsledkom môže byť významná úspora na distribučných poplatkoch. Podmienkou je, aby prehodnotili výšku svojho hlavného ističa. Ak je jeho hodnota zbytočne vysoká a požiadajú o jej zníženie, môžu ročne ušetriť stovky eur,“ upozornil hovorca SSD Miroslav Gejdoš.
Vysoká hodnota hlavného ističa
SSD zásobuje elektrinou na úrovni nízkeho napätia zhruba 70-tisíc podnikateľských subjektov vrátane samospráv. Tisícky z nich majú na svojich odberných miestach hlavný istič so zbytočne predimenzovanou hodnotou.
Majitelia slnečných elektrární by mali byť obozretní, poisťovne evidujú pri fotovoltických paneloch zvýšený počet škôd
„Niektorí nedosahujú ani polovičný odber toho, čo majú zazmluvnené a za čo platia. Majú, napríklad, administratívne priestory, v ktorých svietia, kúria a využívajú bežné spotrebiče, ale hlavný istič majú ako výrobná prevádzka so strojmi. Keďže sa ich koncová cena elektriny odvíja nielen od spotreby, ale aj od výšky hlavného ističa, zbytočne prichádzajú o peniaze,“ vysvetlila riaditeľka divízie zákazníckych služieb SSD Anna Rechtoríková. Doplnila, že všetkých dotknutých odberateľov kontaktovali aj priamo, listom.
„Typickým príkladom sú samosprávy. Mnohé z nich majú pri verejnom osvetlení zazmluvnený istič s obrovskou hodnotou. Kapacitu siete, ktorú im garantuje, nikdy nevyužijú. Skôr sa budú ich nároky ešte znižovať, keďže postupne dochádza k plošnej výmene svietidiel za úspornejšie,“ poukázala Rechtoríková.
Využitie orientačnej kalkulačky
Pre ilustráciu, ak má podnikateľ so sadzbou C3 nainštalovaný istič s hodnotu 3×200 A, ale na prevádzku mu stačí istič s hodnotu 3×25 A, ročne môže ušetriť viac ako 1 400 eur.
„Ak k tomu pripočítame odpustenie vyššie zmienených poplatkov, suma atakuje dvetisíc eur. V prípade, že poplatky za ampér budú neskôr vyššie, čo je veľmi pravdepodobné, jeho úspora bude ešte výraznejšia,“ zdôraznil Gejdoš s tým, že Stredoslovenská distribučná ponúka na svojej internetovej stránke orientačnú kalkulačku pre výpočet úspory pri znížení hodnoty hlavného ističa a inštrukcie k celému procesu.
Výmena ističa
Distribučná spoločnosť sa snaží podnikateľov motivovať nielen samotnou úsporou, ale aj odpustením poplatkov spojených s výmenou ističa.
Ficova vláda bude znova kompenzovať drahé energie, s regulačným úradom chystajú ešte tvrdý boj (video)
Ak o zmenu požiadajú do konca kalendárneho roka, SSD im nebude účtovať poplatok za odplombovanie, zaplombovanie a ani za prípadnú výmenu elektromera. Len na týchto poplatkoch môžu promptne reagujúci podnikatelia ušetriť až do 550 eur.
„Ďalším benefitom je, že spoločnosť od nich nebude vyžadovať preloženie elektromera na hranicu pozemku, čo je za bežných okolností v takomto prípade podmienkou,“ doplnil Gejdoš.
Možnosť ušetrenia peňazí
Podnikatelia, ktorí by chceli zistiť, či je ich hodnota hlavného ističa nastavená správne, alebo majú možnosť ušetriť, by mali osloviť revízneho technika, prípadne kvalifikovaného elektrikára.
„Do úvahy treba zobrať aj plány do blízkej budúcnosti, či neplánujú rozširovať svoje služby alebo výrobu, čo môže mať za následok vyššie nároky na odber elektriny,“ upozornil Gejdoš.
Pomoc sebe a ostatným odoberateľom
Ak sa podnikatelia so zbytočne nadhodnotenými ističmi podľa stredoslovenských energetikov zachovajú zodpovedne, pomôžu nielen sebe, ale aj ostatným odberateľom.
Ceny elektriny sú stále pod magickou hranicou, zdražel aj plyn a za všetko môžu emisné povolenky
„Pri každom znížení hodnoty ističa sa totiž uvoľní v distribučnej sústave kapacita, ktorú vedia okamžite využiť ďalší odberatelia. V ideálnom prípade tak SSD nemusí v niektorých lokalitách rozširovať sústavu, čo je finančne a najmä časovo náročné,“ uzavrel Gejdoš.