Aktivisti vyzývajú primátora Košíc Richarda Rašiho, aby pokračoval v boji proti ťažbe uránu pri metropole východného Slovenska. Podľa aktivistov v súčasnosti existuje jedinečná príležitosť presadiť zákaz ťažby uránu vo vymedzenom prieskumnom území do záväznej časti územného plánu. „V poslednom čase primátor verejne vyhlásil, že zabráni ťažbe uránu v Košiciach na Kuriškovej. Verejnosť teraz od neho logicky očakáva uplatnenie týchto kompetencií zavŕšené zákazom ťažby takou formou, ktorá bude záväzná pre rozhodovací orgán, čiže banský úrad,“ uviedli aktivisti z iniciatívy Urán-Košice-Stop.
Slovensko má pri Košiciach jedno z najhodnotnejších ložísk uránu na svete. Naša krajina by tak mohla vďaka ťažbe uránu v lokalite Kurišková v budúcnosti čiastočne znížiť svoju závislosť na ruskom jadrovom palive. Slovensko by totiž mohlo po vzore Českej republiky dodávať vyťažený urán ruskej spoločnosti TVEL, ktorá by slovenským atómovým elektrárňam na oplátku dodávala jadrové palivo za zníženú cenu. Predbežná štúdia uskutočniteľnosti podľa prezidenta firmy European Uranium Resources Doriana Nicola dokazuje obrovský ekonomický potenciál projektu Kurišková. Podľa tejto štúdie sa v spomínanej lokalite nachádzajú zásoby uránovej rudy s vysokým obsahom uránu. Projekt Kurišková má tak podľa Nicola potenciál sa zaradiť medzi producentov uránu s najnižšími nákladmi na prevádzku a výrobu.
Kanadská spoločnosť European Uranium Resources ltd., ktorá je držiteľom prieskumného územia v lokalite Kurišková a je materskou spoločnosťou firmy Ludovika Energy, už podpísala s Ministerstvom hospodárstva SR (MH) memorandum o porozumení. To stanovuje podmienky, za ktorých firma European Uranium Resources môže so štátom spolupracovať v rozvíjaní projektu Kurišková. Spoločnosť European Uranium Resources na základe memoranda vyhotoví štúdiu uskutočniteľnosti a štúdiu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Štúdie by mali dať odpovede na základné otázky, či je možné ložisko uránovej rudy Kurišková rozvíjať a využívať.
Spoločnosť sa so štátom dohodla, že pokiaľ štúdie prinesú pozitívne ukazovatele, tak projekt Kurišková sa môže v súlade s Energetickou stratégiou SR realizovať. Pokiaľ sa bude projekt realizovať, mala by sa znížiť energetická závislosť Slovenska a vytvorilo by sa 880 nových pracovných miest. Počiatočná investícia do projektu sa pohybuje na úrovni 225 mil. USD. Prípadné využitie uránového projektu Kurišková by mohlo poskytnúť Slovenskej republike bezpečný zdroj uránu približne na 30 rokov pri úrovni spotreby, aká je v súčasnosti.
Predbežná štúdia uskutočniteľnosti vypracovaná spoločnosťou Tetra Tech, Inc. naznačuje, že projekt uránového ložiska Kurišková má potenciál, aby bol realizovaný ako podzemná banská prevádzka využívajúca najlepšie dostupné technológie s minimálnym vplyvom na životné prostredie a zároveň môže produkovať urán s vysokou efektivitou dosahujúcou svetové parametre. Podľa tejto štúdie sa urán pri Košiciach bude ťažiť v podzemnej bani s minimálnym prejavom na povrchu a urán môže byť extrahovaný pri použití zásaditého procesu, a nie kyselinového.