Slovenskí energetici vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Odborárom Energeticko-chemického odborového zväzu sa totiž ani v štvrtom kole kolektívneho vyjednávania so Zväzom zamestnávateľov energetiky Slovenska nepodarilo dohodnúť na raste miezd v budúcom roku. „Spor bude teraz predložený na riešenie sprostredkovateľovi,“ uviedol Marián Baňanka z odborového zväzu, ktorý bol poverený vyjednávaním.
Chcú vyššie platy
Odborári pre budúci rok požadujú rast tarifných miezd o 6,5 % v priemere a o 5 % každému zamestnancovi. „Na základe septembrového rozhodnutia Konferencie predsedov bol požadovaný rast tarifných miezd znížený na 5 %, pričom táto požiadavka je v súlade s predpoveďou NBS pre budúci rok o raste nominálnych miezd o 4,9 %. Napriek prebiehajúcim rokovaniam, zástupcovia zamestnávateľov až vo štvrtom kole vyjednávania konkretizovali svoj návrh aj do číselnej podoby. Ich ponuku na 1,5 % rast tarifných miezd považujeme za absolútne neprijateľnú,“ zdôraznil Baňanka.
Rozhodnú o ďalšom postupe
Na 26. októbra je zvolané mimoriadne zasadanie Konferencie predsedov odborového zväzu z energetickej sekcie, ktorá bude rozhodovať o ďalšom postupe. „Naša požiadavka na rast miezd je oprávnená. Preto, ak budú aj ďalšie rokovania bezvýsledné, budeme organizovať podporné protesty a podnikať ďalšie aktivity,“ konštatoval Baňanka.
Spomínaná Kolektívna zmluva vyššieho stupňa na roky 2017 až 2019 sa týka jedenástich spoločností združených vo Zväze zamestnávateľov energetiky Slovenska, pričom v ôsmich z nich je väčšinovým, alebo jediným vlastníkom štát. Týchto jedenásť subjektov zamestnávalo v roku 2016 celkovo 7 782 zamestnancov. Kolektívna zmluva sa týka troch súkromných firiem (SES Tlmače, ELV Produkt Senec, SPIE Elektrovod Bratislava), troch, v ktorých má štát síce 51-percentný vlastnícky podiel, ale manažérske právomoci vykonáva zahraničný vlastník (ZSE, SSE a VSE). Vo zvyšných piatich spoločnostiach je štát stále jediným vlastníkom (SEPS, TEKO Košice a Martinská, Zvolenská a Žilinská teplárenská).