Ekológovia odklepli ďalšie etapy vyraďovania elektrárne A1

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Ministerstvo životného prostredia SR odobrilo spoločnosti JAVYS tretiu a štvrtú etapu vyraďovania jadrovej elektrárne A1 v Jaslovských Bohuniciach.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) sa už intenzívne pripravuje na tretiu a štvrtú etapu vyraďovania havarovanej jadrovej elektrárne A1 v Jaslovských Bohuniciach. Ministerstvo životného prostredia SR, potom ako zhodnotilo investičný zámer spoločnosti JAVYS, dala pokračovaniu vyraďovania elektrárne zelenú. Podľa ministerstva firma preukázala, že radiačné a iné vplyvy z vyraďovania jadrovej elektrárne A1 na obyvateľstvo sú hlboko podlimitné a zanedbateľné.

Pozitívne dopady vyraďovania

„Je tiež potrebné zdôrazniť, že v dôsledku navrhovanej činnosti vznikajú aj pozitívne dopady v podobe odstránenia dlhodobých radiačných rizík, tvorby pracovných príležitostí a následného rozvoja regiónu. Odporúčame, za predpokladu dodržiavania všetkých legislatívnych požiadaviek a podmienok stanovených vo vydaných súhlasoch a rozhodnutiach, posudzovanú činnosť realizovať,“ uviedli ministerskí úradníci v správe o hodnotení.

Päť etáp

Vyraďovanie jadrovej elektrárne A1 je rozdelené do piatich etáp, s plánovaným termínom ukončenia v roku 2033. Tretia a štvrtá etapa vyraďovania jadrovej elektrárne A1 nás bude stáť 320 miliónov eur. Počas týchto dvoch etáp budú vyradené zariadenia, ktoré už neplnia svoju funkciu, boli zasiahnuté aktivitou v čase havárie elektrárne, ale rádiologické podmienky umožňujú prístup osôb do priestorov na dobu nevyhnutnú pre bezpečnú demontáž zariadenia. S treťou etapou vyraďovania A1 by sa malo začať v roku 2017. Ukončenie štvrtej etapy je naplánované o sedem rokov neskôr.

Prvá etapa ukončená

V súčasnosti sa realizujú práce v rámci druhej etapy vyraďovania, ktorá prebieha od roku 2009. Druhá etapa si vyžiada viac ako 100 miliónov eur. Počas druhej etapy sa spoločnosť JAVYS sústreďuje najmä na zvyšovanie úrovne radiačne bezpečného stavu tejto havarovanej elektrárne, respektíve na znižovanie rizika jej vplyvu na radiačnú ochranu a ochranu životného prostredia. Podnik v druhej etape spracováva prevádzkové rádioaktívne odpady, znižuje inventár technologických zariadení a demontuje priestory neprevádzkovaných zariadení a častí stavebných objektov.

Prvá etapa vyraďovania elektrárne A1 bola ukončená v roku 2008. Úvodná etapa bola zameraná na dosiahnutie radiačne bezpečného stavu. „Činnosti realizované v prvej etape vyraďovania boli zamerané na likvidáciu následkov havárie potenciálne ohrozujúcich areál jadrovej elektrárne a okolité životné prostredie,“ konštatovala firma v investičnom zámere. Do roku 2009 bolo na likvidáciu elektrárne A1 vynaložených niečo vyše 350 miliónov eur.

Vyraďovanie začalo pred 22 rokmi

Vyraďovania jadrovej elektrárne A1 začalo v roku 1993, keď vláda uložila vypracovanie tohto projektu. V roku 1999 Slovensko odviezlo v rámci vyraďovania A1 vyhorené palivo do Ruskej federácie. Výberovým konaním v roku 1998 bol vybraný ako generálny dodávateľ riešenia a realizácie jednotlivých úloh Výskumný ústav jadrových elektrární Trnava, a. s. (terajšia firma VUJE – pozn. redakcie). O tri roky neskôr bol schválený variant kontinuálneho vyraďovania elektrárne A1, podľa ktorého sa predpokladá jej vyradenie do konca roku 2033. Štátom kontrolovaná spoločnosť JAVYS riadi a zabezpečuje vyraďovanie A1 od apríla 2006.

Dve nehody

Jadrová elektráreň A1 bola prvou jadrovou elektrárňou v bývalej ČSSR. Práce na projektoch začali v roku 1956. Elektráreň A1 bola koncipovaná ako experimentálna a mala overiť možnosti energetického využívania reaktorov na prírodný urán. Jej výstavba sa začala v roku 1958. Stavebnú časť elektrárne zabezpečoval generálny dodávateľ Hydrostav Bratislava a technologickú časť Škoda Plzeň. Do prevádzky bola elektráreň A1 uvedená v roku 1972.

Počas prevádzky elektrárne však nastali dve vážne nehody, obe pri výmene paliva. Prvá sa stala v januári 1976. Išlo o technickú poruchu. Druhá vážna nehoda vznikla naopak chybou obslužného personálu, vo februári 1977. Prevádzka elektrárne A1 po druhej nehode kvôli vysokým nákladom a faktu, že sa začali v Bohuniciach stavať dva bloky elektrárne V1, sa už neobnovila. Jadrová elektráreň A1 bola v prevádzke celkovo 19 261 hodín, vyrobila 1 464 gigawatthodín elektriny a dodala do siete 916 gigawatthodín. Dosiahla maximálny výkon 127 megawattov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť