Ropa si v uplynulom obchodnom týždni pripísala takmer štvorpercentné zisky a posunula sa na trojmesačné maximá.
Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, benchmark WTI zatváral mierne pod 77 dolármi a Brent sa priblížil k 80-dolárovej méte. „Za rastom ceny komodity stáli dopytové aj ponukové faktory,“ spresnil Pánis.
Smerovanie americkej ekonomiky
Na strane dopytu to bol podľa neho faktor smerovania americkej ekonomiky. „K „no landingu“, teda rastu cez dve percentá v tomto roku, ktorý bol podporený výrazne lepšou ako predpokladanou tvorbou pracovných miest podľa decembrového nonfarm payrolls reportu,“ doplnil Pánis.
Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na vyššie ceny, budeme tankovať najdrahšie benzíny a naftu od vlaňajšieho leta
Okrem toho podľa neho obchodníci začínajú viac pozitívne vnímať oznámenú viac proaktívnu fiškálnu a mierne uvoľnenú menovú politiku v Číne s cieľom podporiť ekonomický rast prostredníctvom domáceho dopytu.
Sankcie proti Rusku
Na strane ponuky bol podľa Pánisa hlavný faktor započítavanie možných prísnejších amerických sankcií na Rusko, Irán a Venezuelu, ktoré by mohli skomplikovať a obmedziť ich exporty ropy na svetové trhy. V piatok sa sprísnenie sankcií voči Kremľu stalo skutočnosťou.
USA novými sankciami riskujú globálnu energetickú nestabilitu, tvrdí Moskva
Nové americké sankcie cielili na ropné spoločnosti Gazprom Nefť a Surgutneftegas a ich dcérske spoločnosti, viac ako 180 tankerov v rámci takzvanej tieňovej flotily a viac ako tucet ruských úradníkov a vedúcich pracovníkov v oblasti energetiky.
„Zlepšenie perspektív rastu dopytu a možné obmedzenie ponuky znamenalo, že v tomto roku by nemusel nastať až taký veľký prebytok ťažby komodity nad spotrebou na svetových trhoch, čo posúvalo jej ceny na vyššie úrovne,“ konštatoval Pánis.
Napätie v dodávkach
Rast cien ropy bol podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka spôsobený kombináciou obáv z narušenia dodávok v dôsledku sprísňujúcich sa sankcií voči Rusku, ako aj v dôsledku nízkych zásob ropy, mrazivým teplotám v USA a Európe a zlepšujúcemu sa sentimentu ohľadom čínskych stimulačných opatrení.
Slovensko môže už onedlho definitívne prísť o tranzit ďalšej dôležitej energetickej suroviny z východu
„Očakáva sa výrazný medziročný nárast globálneho dopytu po rope v prvom štvrťroku 2025, najmä kvôli dopytu po vykurovacom oleji, petroleji a LPG, pričom mrazivé počasie v USA a Európe by malo tento dopyt ešte zvýšiť. Napriek posilňujúcemu doláru, ktorý zvyčajne tlmí ceny ropy, ceny ropy rastú, čo naznačuje napätie v dodávkach v čase rastúceho dopytu,“ uzavrel Boháček.