Pri zmene dodávateľa energií možno bude postačovať pri podpisovaní všetkých potrebných listín už iba digitalizovaný podpis. Jeho zavedenie do praxe chcú v parlamente presadiť nezaradení poslanci Juraj Miškov, Martin Chren a Jozef Kollár. „Niektoré spoločnosti sa na základe rôznych obštrukcií pri papierovaní v súvislosti so zmenou dodávateľa energií snažia odberateľa znechutiť. Návrh teda posilňuje konkurenčné prostredie, eliminuje rôzne administratívne obštrukcie a lepšie umožní odberateľovi napríklad odísť od dodávateľa, ktorého ceny sú najvyššie na trhu,“ zdôvodnili svoje kroky poslanci.
V súčasnosti pri zmene dodávateľa elektriny či plynu je potrebné vyplniť a podpísať niekoľko formulárov. Ak sa v papieroch zistí nejaká chyba, musí spotrebiteľ ísť osobne na predajné miesto dotyčného dodávateľa, hoci bol presvedčený, že po podpísaní splnomocnenia za neho všetko vybaví nový dodávateľ. To môže spotrebiteľa znechutiť, a zmenu dodávateľa si nakoniec rozmyslieť. Zavedením digitalizovaného podpisu by sa podľa poslancov uľahčil celý postup. „Všetky potrebné listiny budú odberateľovi poskytnuté v elektronickej forme, pričom ich podpis bude môcť odberateľ vykonať rovno v tablete, v digitalizovanej podobe. Na ich základe možno ďalej konať. Návrh šetrí čas hlavne pri postupe pri zmene dodávateľa plynu alebo elektriny, nie je potrebné ísť na predajné miesto dodávateľa, nie je potrebné opravovať prípadné chyby pri vypĺňaní potrebných listín a podobne,“ vysvetlili poslanci.
Poslanci navrhujú účinnosť novely zákona o energetike, prostredníctvom ktorej chcú zaviesť digitalizovaný podpis, od marca budúceho roka. Sú však ochotní účinnosť novely posunúť tak, aby sa všetci dodávatelia mohli na to pripraviť. „Postup, ktorý je dnes známy už z niektorých bánk, respektíve mobilných operátorov pri vykonávaní rôznych právnych úkonov, výrazne uľahčí situáciu v tomto segmente podnikania,“ konštatovali poslanci. Novelou zákona o energetike by sa mal parlament zaoberať na najbližšej schôdzi, ktorá začína o dva týždne.