Blanár a Szijjártó sa zhodli na potrebe rozšírenia výnimky na dovoz ruskej ropy a posilnení spolupráce v oblasti jadrovej energetiky (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V4: Konferencia Visegrad 4 Business v Budapešti
Sprava: Predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár a štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec počas brífingu s novinármi v rámci 3. ročníka konferencie Visegrad 4 Business - biznis konferencie V4 v Budapešti. Budapešť, 14. november 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) a maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó sa na spoločnom rokovaní v Budapešti zamerali na diskutovanie o energetickej bezpečnosti.

„Je to kľúčová vec pre nás a hovorím to otvorene. Pre nás bola Ruská federácia vždy spoľahlivý partner. My sme nikdy s nimi nemali problém s dodávkami ropy, zemného plynu alebo jadrového paliva,“ povedal Blanár, pričom zdôraznil dôležitosť predĺženia výnimky na dovoz ruskej ropy na pôde Európskej komisie.

Spoločný záujem o posilnenie obchodných vzťahov

Ministri tiež odsúhlasili význam vzájomnej spolupráce v rámci Vyšehradskej štvorky (V4) a prejavili spoločný záujem o posilnenie obchodných vzťahov, najmä v oblasti jadrovej energetiky, kde slovenské firmy participujú na výstavbe jadrových elektrární v Maďarsku. Vzájomný obchod medzi oboma krajinami dosahuje viac ako 15 miliárd eur ročne, pričom Maďarsko je štvrtým najväčším obchodným partnerom Slovenska.

V rámci pracovného rokovania boli prejednané aj otázky týkajúce sa migrácie. Obe strany kritizovali nefungujúci systém kvót a nový migračný pakt prijatý Európskou úniou (EÚ). Ministri vyjadrili podporu pre členstvo krajín západného Balkánu v EÚ a upozornili na dvojaké štandardy v prijímaní členských krajín.

Súčasť programového vyhlásenia vlády SR

„Pritom Srbsko, ako nečlen EÚ, výrazne pomohlo pri prerušení migračnej trasy smerom cez Maďarsko a Slovensko,“ poznamenal Blanár.

Spomínané témy, vrátane posilnenia štátneho jazyka a mierových iniciatív, sú súčasťou programového vyhlásenia vlády SR. Slovensko a Maďarsko pokračujú v nadštandardnej vzájomnej spolupráci a už budúci rok si pripomenú 30. výročie od podpisu medzivládnej dohody.

„Sme hrdí na to, že spolu so Slovenskom sme boli a zostávame členmi tej väčšiny, ktorá je na strane mieru,“ dodal Szijjártó.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj BlanárPéter Szijjártó
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)SMER-SD