VÁŽNY: TÚ potrebuje mantinely na určenie ceny licencií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vážny
Foto: SITA

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Mobilní operátori by podľa poslanca NR SR za Smer-SD Ľubomíra Vážneho mali za predĺženie GSM licencií platiť v závislosti od počtu koncových zákazníkov a množstva pridelených frekvencií spoločnosti. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu, ktorý predložil na rokovanie parlamentu o novele zákona o elektronických komunikáciách. Tá by mala umožniť Telekomunikačnému úradu (TÚ) SR vyberať poplatok za predĺženie GSM licencií na využívanie frekvencií. Výšku poplatku podľa návrhu novely určí úrad na základe verejných konzultácií, ku ktorým sa bude môcť vyjadriť laická aj odborná verejnosť.

„Treba zadefinovať určité pravidlá, isté mantinely pre Telekomunikačný úrad pri stanovení výšky úhrady pri predĺžení licencií,“ uviedol v rozprave Vážny. Ako ďalej povedal, stanovenie výšky poplatku podľa počtu zákazníkov je spravodlivé k menším operátorom, ktorí majú menej zákazníkov. Vážny taktiež odmietol úvahy, podľa ktorých by sa výška poplatku za predĺženie mala odvodzovať od zisku spoločností. „Zisk ako ukazovateľ pre stanovenie poplatku nie je vhodný, nemali by sme trestať niekoho za to, že chce dosiahnuť zisk,“ vysvetlil

Exminister dopravy taktiež vyčítal súčasnému šéfovi rezortu Jánovi Figeľovi, že tento problém rieši na poslednú chvíľu a neurobil tak na konci minulého roku, kedy na to súčasné vedenie rezortu Vážny upozorňoval. Ak by ministerstvo predložilo návrh novely vtedy, mohlo stihnúť riadny legislatívny proces a nemuselo pristúpiť k skrátenému legislatívnemu konaniu, ktoré v prípade tejto novely nie je vhodné, dodal Vážny.

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ neodporučil podporiť Vážneho návrh. Podľa neho predložená novela z dielne ministerstva plne postačuje na riešenie situácie pri predĺžení licencií mobilných operátorov. „Telekomunikačný úrad má všetky kompetencie pre takéto konanie. Môže sa opierať o expertízu a znalectvo tak, ako to upravuje zákon,“ uviedol Figeľ. Proti pozmeňujúcemu návrh exministra bol aj spravodajca zákona a člen parlamentného výboru pre hospodárstvo Alojz Přidal.

Poslanci mali o novele zákona o elektronických komunikáciách hlasovať vo štvrtok, Podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský však hlasovanie odložil, keďže návrh v parlamente predniesol namiesto ministra dopravy jeho stranícky kolega, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Ten však nemal poverenie vlády na zastupovanie Figeľa v pléne, a tak musel podpredseda parlamentu hlasovanie odložiť. Šéf rezortu dopravy sa v utorok poslancom za minulotýždňové pochybenie ospravedlnil.

Príjmy TÚ v prvom kvartáli vo výške takmer 8 mil. eur

Telekomunikačný úrad (TÚ) Slovenskej republiky zaznamenal v prvom kvartáli tohto roka príjmy vo výške 7,9 mil. eur, čím naplnil plánované ročné príjmy už na 46,3 %. „Telekomunikačný úrad aj počas hospodárskej krízy plní plánované ročné príjmy, neprekračuje rozpočtované ročné výdavky a naopak dosahuje úspory,“ uviedol hovorca TÚ Roman Vavro. Úrad v prvom štvrťroku minul 694 tis. eur, čo predstavuje 15 % z rozpočtovaných výdavkov na tento rok vo výške 4,8 mil. eur. Svojimi príjmami za prvé dva mesiace pritom TÚ stihol plne pokryť celkové rozpočtované výdavky na tento rok.

V minulom roku zaznamenal Telekomunikačný úrad SR príjmy na úrovni 19,983 mil. eur. Jeho hospodárenie tak bolo lepšie, ako sa predpokladalo v rozpočte, keď naplnil navýšené rozpočtované ročné príjmy na 121,21 % a ušetril 50 tis. eur z plánovaných ročných výdavkov. Po odpočítaní ročných výdavkov vo výške 5,141 mil. eur bol čistý prínos TÚ do štátneho rozpočtu vlani 14,842 mil. eur.

Telekomunikačný úrad je financovaný refinančným mechanizmom z úhrad, ktoré určuje a vyberá od telekomunikačných operátorov. Najvyšší podiel na úhradách tvoria úhrady za správu frekvencií, čiže za medzirezortnú a medzinárodnú koordináciu frekvencií, ich prideľovanie, určovanie podmienok využívania frekvencií, kontrolu ich dodržiavania a ochranu pred rušením. Výdavky TÚ, ako jedného z mála slovenských úradov, sú plne kryté jeho príjmami a minimálne od roku 1998 hospodári aj s vysokým rozpočtovým prebytkom, ktorý je príjmom štátneho rozpočtu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikJán FigeľĽubomír VážnyMinister zdravotníctva Ivan UhliarikPavol Hrušovský
Firmy a inštitúcie Telekomunikačný úrad SR