BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Počet odsúdených vo výkone trestu je kritický, konštatuje rezort spravodlivosti v Koncepcii väzenstva SR na roky 2011 až 2020, ktorú dnes schválila vláda.
„Ak sme pred piatimi rokmi hovorili, že nemáme naplnené kapacity našich väzníc, tak žiaľ v roku 2011 musíme povedať, že kapacity našich väzníc sú preplnené,“ konštatovala po rokovaní vlády ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská po rokovaní vlády.
Ministerka spravodlivosti má k 31. marcu budúceho roka predložiť vláde správu o plnení úloh vyplývajúcich z koncepcie. Najviac naplnené sú väznice s najnižším stupňom stráženia. Preto aj keď je aktuálnym riešením zvýšenie kapacity väzníc, na akútne riešenie v prvých rokoch navrhujú najprv rozšíriť kapacity súčasných ústavov – rekonštrukciou, alebo nadstavbou.
Nová väznica
Z dlhodobého hľadiska počíta koncepcia aj s výstavbou jednej novej väznice. Riešením v budúcnosti je aj rozšírené využívanie alternatívnych trestov, teda napríklad domáceho väzenia a monitorovania odsúdených. Tu ministerka Žitňanská spomenula aj známe elektronické náramky. Trestov domáceho väzenia sa podľa Žitňanskej ukladá málo, mohlo by tam byť až 500 ľudí.
Súčasný stav naplnenosti väzníc platí napriek tomu, že v deviatich väzniciach sa už uplatňuje dočasné zníženie zákonom stanoveného štandardu ubytovacej plochy 3,5 metra štvorcového na väznenú osobu. Do tejto situácie sa väzenstvo dostalo po rekodifikácii trestných kódexov a neriešením aktuálnych vyvstávajúcich problémov. Zavedenie skráteného vyšetrovania, stanovené lehoty pre väzobné stíhanie v trestných veciach a inštitút dohody o vine a treste spôsobili, že nastal pokles počtu osôb vo výkone väzby, ale zároveň dramaticky stúpa počet odsúdených vo výkone trestu. V posledných rokoch pribudlo 350 odsúdených ročne.
Zastarané väznice
Zbor v súčasnosti pozostáva z 18 ústavov na výkon väzby a ústavov na výkon trestu s celkovou kapacitou 10 615 miest, z toho na výkon väzby 2 336 miest a na výkon trestu 8 279 miest. K 1. januáru bolo vo väzniciach 8 567 ľudí, ktorí si tam odpykávali trest.
Stav majetku štátu v správe Zboru väzenskej a justičnej stráže prioritne určeného na zabezpečenie výkonu väzby a výkonu trestu odzrkadľuje dlhodobé nedofinancovanie zboru v oblasti materiálno-technického zabezpečenia, konštatuje správa. „Dnes by sme možno neriešili takúto naliehavú a kritickú situáciu, keby za predchádzajúce štyri roky za predchádzajúcej vlády išli investície aj do väzníc,“ uviedla Žitňanská a dodala ,,že nakupovali sa autá pre políciu, nenakupovali sa pre ústavy na výkon väzby a trestu“.
Signálno-bezpečnostná technika v zbore nespĺňa predpoklady na spoľahlivé stráženie objektov zboru. V troch z 18 väzníc je táto technika nespoľahlivá, po dobe životnosti a v súčasnosti nie je možné zabezpečiť komponenty a náhradné diely do týchto zariadení. V troch ústavoch vykazuje značnú poruchovosť a neopodstatnené narušenia strážených úsekov, ktoré sa prejavujú najmä za nepriaznivej poveternostnej situácie, preto musia stráženie zabezpečiť príslušníci zboru. V ostatných ústavoch zboru je signálno-bezpečnostná technika vo vyhovujúcom stave.
Autobusy dosluhujú
Priemerný čas používania vozidiel v zbore je 13 rokov a prekročenú normu užívania majú tri štvrtiny vozidiel. Väčšina je v nevyhovujúcom technickom stave bez aktívnych a pasívnych prvkov bezpečnosti. Najnutnejšia je obmena vozidiel a autobusov s rokom výroby 1991 – 1996 používaných na hromadnú prepravu väznených osôb, lebo nespĺňajú požiadavky bezpečnosti.Príslušníci zboru nie sú v plnom rozsahu vyzbrojení účinnou technikou, čo môže ovplyvniť bezpečnosť ústavov. Pre zastaranosť a poruchovosť zbraní je nutná obmena používanej výzbroje, najmä pištolí.
„Do ústavov zboru je nevyhnutné zabezpečiť zbrane aj strelivo určené do zastavaných aglomerácií, vhodné na použitie v miestnostiach a bezpečné pri použití v obytných zónach,“ uvádza sa v správe. Peniaze zo štátneho rozpočtu nepostačujú na opravy a údržby budov väzenstva.
V 15 ústavoch používajú technicky zastarané analógové telefónne ústredne, ktoré sú v prevádzke od roku 1987. „Problematická je ich údržba i prevádzka vzhľadom na časté poruchy a to, že náhradné diely sa už niekoľko rokov nevyrábajú,“ uvádza správa. Problémom je aj stravovanie väznených, keďže pre nedostatok peňazí nebolo možné reagovať na rastúce ceny potravín.
„Uvedomujem si, že súčasná situácia vo väzenstve je zložitá a jej riešenie si vyžaduje pozornosť. K možným riešeniam patrí rozšírenie kapacít, zlepšenie zabezpečenia väzníc a obnova vozového parku slúžiaceho na eskorty väzňov. V každom prípade je potrebné uviesť, že dnešná situácia je dôsledkom dlhodobo neriešeného stavu. Investície do väzenstva nie sú síce populárne, ale sú otázkou vnútornej bezpečnosti štátu. Záleží mi na zlepšení pomerov vo väzenstve a považujem za dôležité, že sa vláda bude zaoberať súčasným stavom ako aj možnosťami riešenia problémov väzenstva,“ uviedla k materiálu Lucia Žitňanská
Potrebné je prezbrojenie
Medzi cieľmi v oblasti bezpečnosti do roku 2013 materiál uvádza napríklad zavedenie Registra obyvateľov, ktorý budú využívať na lustráciu a identifikáciu osôb prijímaných do výkonu väzby, resp. trestu a ľudí, vstupujúcich do ústavov zboru. Okrem toho chcú stavebné, ženijné, technické, spojovacie a signálno-bezpečnostné prostriedky zosúladiť s aktuálnymi bezpečnostnými potrebami ústavov zboru, súdov a prokuratúr.Potrebné je aj prezbrojenie príslušníkov zboru krátkymi strelnými zbraňami kalibru 9 milimetrov a obmenu samopalov, určených na zosilnené stráženie objektov zboru a prepravu väznených osôb.
Do roku 2015 chcú inštalovať zariadenia na detekciu mobilných telefónov, signalizačné zariadenia na detekciu osôb ukrytých v dopravnom prostriedku ako aj röntgeny, aby zamedzili vnášaniu nepovolených predmetov, do roku 2020 inštalovať vstupný a prechodový elektronický bezpečnostný systém v ústavoch zboru.