BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) – Posledná z lehôt, ktorými sa v Európe postupne ukončuje testovanie kozmetických výrobkov na zvieratách, vypršala.
Od dnešného dňa sa v EÚ nesmie uvádzať na trh kozmetika, ktorá sa testovala na zvieratách.
Komisia potvrdila svoj záväzok rešpektovať lehotu, ktorú v roku 2003 stanovili Rada a Parlament, a opisuje, ako v tejto oblasti plánuje podporovať výskum a inovácie s cieľom zlepšovať životné podmienky zvierat na celom svete. Agentúru SITA o tom informoval Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
„Komisia dôkladne preskúmala vplyv zákazu uvádzania na trh a domnieva sa, že na jeho vykonanie existujú závažné dôvody. To je v súlade s pevným presvedčením mnohých európskych občanov: potreba vývoja kozmetiky neospravedlňuje testovanie na zvieratách,“ povedal Králik.
Hľadať sa budú alternatívne metódy
Aj naďalej sa podľa neho budú hľadať alternatívne metódy, keďže testovanie na zvieratách zatiaľ nemožno úplne nahradiť alternatívnymi metódami.
V oznámení, ktoré dnes bolo zverejnené, sa opisuje, ako Komisia prispieva k výskumu alternatívnych metód a konštatuje sa, že toto úsilie nesmie ustať. Komisia od roku 2007 do roku 2011 na výskum v tejto oblasti vyčlenila 238 miliónov eur.
Zákaz uvádzania na trh od marca 2009
V roku 2003 sa do smernice o kozmetických výrobkoch zaviedli ustanovenia týkajúce sa testovania na zvieratách. Vďaka týmto predpisom je testovanie na zvieratách v Únii zakázané od roku 2004, pokiaľ ide o kozmetické výrobky, a od roku 2009, pokiaľ ide o kozmetické zložky („zákaz testovania“).
Od marca 2009 je navyše v Únii zakázané uvádzať na trh kozmetické výrobky s obsahom zložiek, ktoré sa testovali na zvieratách („zákaz uvádzania na trh“).
Pri najzložitejších účinkoch na ľudské zdravie (toxicita po opakovaných dávkach, vrátane kožnej citlivosti a karcinogenity, reprodukčná toxicita a toxikokinetika) bola lehota nadobudnutia účinnosti zákazu uvedenia na trh predĺžená do 11. marca 2013.
Sloboda zvierat upozorňuje na nedôslednosť
Organizácia Sloboda zvierat pripomína, že dodržiavanie zákona bude v kompetencii jednotlivých členských štátov. Jestvuje preto riziko, že zákon nebude dôsledne dodržiavaný, keďže nie každý štát má potrebné znalosti, financie či záujem.
„Okolo zákazu je stále zopár nejasností. Nie je napríklad stanovené, či sa do kozmetiky bude môcť použiť ingrediencia, ktorá bola otestovaná na zvierati pre iný ako kozmetický účel,“ povedala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.
Ako dodala, keďže sa zákaz vzťahuje len na kozmetiku, ostatné výrobky ako prostriedky do domácnosti, tabakové výrobky, pesticídy, insekticídy, farmaceutiká, vakcinácie a iné chemikálie sa môžu naďalej testovať na zvieratách.