Tento týždeň českí poslanci schválili novelu Trestného zákona, podľa ktorej budú tresty pre tyranov zvierat vyššie. Hromadnú pripomienku k novele slovenského Trestného zákona, ktorá by taktiež mala sprísňovať tresty pre tyranov, podal Zvierací ombudsman už v minulom roku. Na internete ju podporili tisíce ľudí.
Členovia Zvieracieho ombudsmana už v roku 2011 presadili sprísnenie prvých trestov za týranie zvierat. V roku 2018 patril Zvierací ombudsman medzi tvorcov novely zákona o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorej už zviera nie je vecou. Roky však pracujeme na ďalších pozmeňovacích návrhoch, ktoré by zaviedli naozaj spravodlivé tresty za týranie zvierat.
„Dlhodobo pracujeme na legislatívnom návrhu, ktorý by nielen sprísňoval tresty pre tyranov, ale by tiež zaviedol nové skutkové podstaty, ako napríklad množenie či psie zápasy,” vysvetľuje zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. Dodáva, že v roku 2019 uverejnil Zvierací ombudsman pripomienku k novele Trestného zákona ako hromadnú. Za pár dní ju na internete podpísalo takmer 5 000 ľudí.
Podľa hromadnej pripomienky by sa skutky, ktoré by boli spáchané na viacerých zvieratách alebo na mieste prístupnom verejnosti už nehodnotili ako prečiny ale zločiny. Za takýto zločin by mohla byť udelená trestná sadzba do 6 rokov.
V Českej republike minulý týždeň schválili novelu zákona, ktorá sprísňuje tresty za týranie zvierat. Podľa nej sa trest za týranie zvieraťa zvyšuje na 6 rokov odňatia slobody. Určuje tiež trest zákazu chovu na 10 rokov za chov zvierat v nevhodných a zlých podmienkach. Okrem vyšších trestov je v českej novele definovaných aj niekoľko zásadných zákonných opatrení, ktoré majú dopad najmä na nelegálnych množiteľov. Podľa novely môžu príslušníci policajného zboru za účelom odhalenia najzávažnejších organizovaných trestných činov využívať odpočúvanie a zjednodušiť by sa malo aj nariaďovanie domových prehliadok.
Podobné opatrenia by zvieracia ombudsmanka odporúčala zaviesť aj u nás: „Odpočúvanie či kamerové záznamy, vytvorené za účelom odhalenia nelegálnych množiteľov či iných tyranov, sú jedným z najúčinnejších prostriedkov, ako takúto činnosť odhaliť a tiež dokázať.”
Podľa Z. Stanovej je dôležité aj dôslednejšie trestanie násilia páchanom na ľuďoch. Avšak na základe mnohých prípadov sa ukazuje, že človek, ktorý dokáže ublížiť zvieraťu, je potenciálne nebezpečný aj pre človeka. Preto je dôležité nielen to, na kom je násilie páchané, ale najmä to, kto ho vykonáva a aké sú jeho charakterové črty.
Veríme, že sa čoskoro v ochrane práv zvierat dostaneme na úroveň Českej republiky, ktorá sa v tejto oblasti prijatím novely zaradila k najvyspelejším štátom sveta.
Zvierací ombudsman je nezávislá, nezisková organizácia založená z iniciatívy občanov a občianok angažovaných v oblasti ochrany práv zvierat. Svojou aktivitou zastrešuje a podporuje útulky po celom Slovensku. Snaží sa o systémové a legislatívne zmeny v prospech zastavenia násilia páchanom na zvieratách.
Informačný servis