SOUL 27. júla (WEBNOVINY) – Okolo 3000 severokórejských vojnových veteránov sa v piatok zišlo na podujatí v Pchjongjangu, ktoré bolo venované 59. výročiu ukončenia vojny na Kórejskom polostrove prímerím.
Štátna televízia odvysielala zábery, ako účastníci sľubujú vernosť novému vodcovi Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kimovi Čong-unovi, ako aj dlhoročnej politike tamojšieho režimu stavajúceho na prvé miesto v spoločnosti armádu.
Samotný konflikt v rokoch 1950 až 1953, ktorý sa začal inváziou do Južnej Kórey, si obyvatelia KĽDR pripomínajú ako „vlasteneckú oslobodzovaciu vojnu“ a uzavretie prímeria každoročne oslavujú ako „deň víťazstva“.
Znepriatelené kórejské republiky však v skutočnosti dodnes neuzavreli mierovú zmluvu a formálne tak zostávajú vo vojnovom stave.
Obrazom: Severná Kórea oslávila výročie prímeria
„Musíme bezvýhradne nasledovať cteného vodcu Kima Čong-una a brániť ho našimi životmi,“ vyhlásil vo svojom prejave vicemaršal Čchö Rjong-hä, ktorý nezabudol varovať, že severokórejská armáda je pripravená rozdrviť sily nepriateľa, ak sa odváži zaútočiť.
Štátne médiá informovali o slávnostnej atmosfére v celej krajine, kde vojaci, robotníci a študenti kládli kvety k pamätníkom zakladateľa komunistického štátu Kima Il-sunga (Ir-sena) a prvýkrát aj k sochám jeho nástupcu Kima Čong-ila, ktorý zomrel v decembri minulého roka.
Odhaduje sa, že kórejská vojna si vyžiadala životy dvoch až troch miliónov vojakov a civilistov. Napätie medzi Severnou a Južnou Kóreou sa opäť zvyšuje od marca 2010, keď si potopenie vojnovej lode vyžiadalo životy 46 juhokórejských námorníkov.
Soul tvrdí, že plavidlo sa stalo terčom torpédového útoku, Pchjongjang však odmieta priznať akúkoľvek zodpovednosť. Juhokórejčania po incidente uskutočnili početné vojenské manévre, a to samostatne i spoločne so Spojenými štátmi, ktoré v krajine udržiavajú niekoľkotisícový kontingent.