BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Pri zachovaní demografického trendu za posledných desať rokov by bola na Slovensku v roku 2060 vyše tretina občanov vo veku 65 a viac rokov.
Na pondelkovej tlačovej besede to uviedla predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová. „Bolo by ich 36 percent,“ spresnila.
Ako ďalej uviedla, podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov k 21. máju minulého roka bolo na Slovensku 12,7 % obyvateľov vo veku 65 a viac rokov. „Tento podiel je o 1,3 percentuálneho bodu vyšší, ako tomu bolo v sčítaní v roku 2001,“ povedala.
Vlani v porovnaní so sčítaním spred desiatich rokov zároveň na Slovensku klesol podiel detí do 14 rokov na celkovom počte obyvateľstva o 2,6 percentuálneho bodu. Slovensko by podľa Benkovičovej takýmto vysokým podielom obyvateľov vo veku 65 a viac rokov zaujalo druhé miesto v rámci členských štátov Európskej únie. „Hneď po Poľsku, kde predpokladáme, že by ich bolo ešte o jednu desatinu viacej,“ dodala.
Seniori pritom podľa šéfky Štatistického úradu SR starnú so zhoršujúcim sa zdravím. Vo veku 60 až 74 rokov užíva predpísané alebo odporúčané lieky 83,5 % občanov a vo veku od 75 do 89 rokov už ide o 91,2 % ľudí. Za uplynulých dvadsať rokov v skupine obyvateľov v strednom, vyššom a vysokom veku významne vzrástol počet obyvateľov so stredoškolským a vysokoškolským vzdelaním. „Títo ľudia sú vzdelanejší, ako tomu bolo v roku 2001,“ povedala Benkovičová.
S rastúcim počtom seniorov sa zvyšujú aj výdavky na dôchodkové dávky. Ku koncu minulého roka vyplácala Sociálna poisťovňa mesačne takmer 1 mil. predčasných starobných a starobných dôchodkov. V roku 2011 pritom na starobné penzie išlo vyše 3,9 mld. eur, čo je v porovnaní s rokom 2007 nárast o 29,6 %.