TRNAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Výstavu byzantských ikon prevažne neznámych autorov z obdobia od 15. až do 19. storočia otvorili v západnom krídle historickej radnice v Trnave.
Vystavené ikony pochádzajú zo zbierok SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku a občianskeho združenia Ikona zo Žiliny. Výstava potrvá do polovice decembra, pripravili ju Gréckokatolícka farnosť v Trnave a Klub priateľov Trnavy.
Ikona je oknom do neba
Ikony sú vo východnej cirkvi uctievané od 2. storočia, považované sú za „okná do neba“. Ikonopisci museli pri ich tvorbe dodržiavať presne stanovené pravidlá.
Tradičnou Trnavskou novénou si mesto uctí svoju patrónku, zachránila ho pred vojskami aj morom
„Dnešný uponáhľaný svet nás stále kamsi ženie, volá nás za niečim materiálnym a ikona je miesto, pred ktorým sa musíme zastaviť, zadívať sa a trošku sa dostať do takého pokoja. Ikona je naozaj oknom do neba,“ povedal správca gréckokatolíckej farnosti v Trnave František Fedorišin. Ikony sú charakteristickou súčasťou pravoslávnych a gréckokatolíckych kresťanských chrámov.
Odkrývač vopred daných obrazov
Autori prevažnej väčšiny ikon sú anonymní. Ikonopisci sa podľa vysvetlenia Ladislava Puškára z Múzea ukrajinskej kultúry pod svoje diela nepodpisovali, pretože sa nepovažovali za ich skutočných tvorcov, ale len za odkrývačov vopred daných obrazov. V minulosti bolo povolanie ikonopisca podľa neho rovnocenné s kňazským povolaním.
Ikony sú obrazy s kresťanskou tématikou, najčastejšie sú tvorené temperami na podložku z dreva. V prípade ikon sa nehovorí o maľovaní, ale o ich písaní, pretože predstavujú Sväté písmo v obrazoch.