V júli nasadili vyše 200 vojakov na pomoc pri povodniach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povodne
V Čadci po utorkovej búrke výdatne pršalo aj v stredu. Po chodníkoch valili potoky vody, odstraňovali tu popadané stromy, opravovali poškodené elektrické vedenia a verejné osvetlenie. Prívalová voda poškodila aj pravú stranu hrádze rieky Kysuca. Čadca, 20. júl 2011. Foto: SITA/Ján Grajciarík

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Pri odstraňovaní následkov júlových prívalových dažďov a povodní pomáhalo viac ako 200 vojakov.

Ozbrojené sily nasadili na pomoc obyvateľom aj automobilovú techniku a motorové píly. Celkové náklady na nasadenie vojakov a techniky sa vyšplhali na takmer 7 000 eur.

„Treba si uvedomiť, že ide o peniaze, ktoré sú určené na výcvik ozbrojených síl. Na takúto formu pomoci nám nedá nikto zo štátneho rozpočtu navyše ani cent,“ zdôraznil šéf rezortu obrany Ľubomír Galko.

Napriek tomu sme neváhali a vojakov sme do postihnutých oblastí vyslali hneď, ako to bolo možné,“ dodal. V poslednom čase sa podľa ministra stalo pravidlom, že predstavitelia samospráv žiadajú v krízovej situácii o pomoc práve ozbrojené sily. „Neexistuje teda lepší dôkaz toho, že Slovensko funkčnú armádu jednoducho potrebuje,“ zdôraznil minister s tým, že jednou z úloh armády je práve pomoc obyvateľom v krízových situáciách, hoci to nie jej prioritným poslaním. Armáda by mala byť až jednou z posledných zložiek, ktoré by mali v takýchto prípadoch zasahovať, myslí si šéf rezortu.

Situácia v Šášovskom Podhradí bola miestami kritická

V Šášovskom Podhradí v Žiari nad Hronom pomáhali vojaci pri vypratávaní nánosov bahna a poškodeného zariadenia z dvoch rodinných domov. Počas dvoch júlových dní bolo na pomoc tejto mestskej časti nasadených 32 vojakov, z toho jeden zdravotník.

Pri záchrannej operácii vo Vinohradoch nad Váhom pomáhalo domácim obyvateľom celkovo 180 vojakov. V ťažko prístupnom bahnistom teréne vykopali šesť odvodňovacích kanálov. Zároveň vyrezali stromové a krovinaté porasty na rozlohe 2000 metrov štvorcových. Do terénu armáda poslala ťažké nákladné tatrovky, aktisy aj PV3S-ku.

V oboch prípadoch vojaci konali nad rámec svojich povinností. Pomáhali čistiť súkromné domy a pozemky. Prioritnou úlohou ozbrojených síl v takýchto prípadoch je zabezpečiť kritickú infraštruktúru a predísť vzniku ďalších škôd, informoval hovorca rezortu obrany Ivan Rudolf.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Galko