BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Roman Šipoš, ktorý je nominantom Smeru-SD, považuje za politiku to, že poslanci súčasnej vládnej koalície predložili koncom minulého týždňa v parlamente vlastný návrh novely zákona o verejnom obstarávaní.
Vláda totiž v septembri neschválila návrh krátkej novely zákona o obstarávaní, ktorý predložil šéf ÚVO, pričom ministerstvo spravodlivosti má vypracovať komplexne nový návrh zákona o verejnom obstarávaní do júna budúceho roku.
„Prekvapilo ma to úplne, lebo nikto z nich nenašiel cestu, aby prišiel a aspoň konzultoval niektoré veci. Absolútne nikto,“ vyslovil Šipoš počudovanie nad iniciatívou poslancov v rozhovore pre agentúru SITA. O tom, že koaliční poslanci predložili svoj návrh novely, sa dozvedel až z médií.
Filozofia vládou zamietnutého návrhu novely zákona o obstarávaní a poslaneckého návrhu je podľa Šipoša pritom úplne identická. „To, čo doplnili, k tomu mám výhrady,“ uviedol predseda ÚVO. Podľa neho poslanecký návrh obmedzuje povinné používanie elektronickej aukcie len pre väčšie nadlimitné zákazky, pričom návrh ÚVO počítal s elektronickými aukciami pri nakupovaní tovarov pre nadlimitné i malé podprahové zákazky. Poslanci koalície vo svojom návrhu rozšírili možnosť elektronickej aukcie aj na poskytovanie služieb a uskutočňovanie stavebných prác, ak to technické možnosti dovolia.
„Vidím tam riziká v tejto chvíli. Pokým nebudú stanovené štandardy kvality, nebudú vytvorené podmienky pre kvalitné zadávacie podklady v súťažiach, ťažko sa bude elektronická aukcia robiť,“ povedal ďalej Šipoš.
V návrhu poslancov sa predsedovi ÚVO nepozdáva ani to, že by zmluvné ceny zákaziek mohli byť navýšené dodatkami o 15 %. Chýba mu v ňom pritom definovanie obstarávateľov. Na začiatku návrhu sa uvádza právnická osoba založená alebo zriadená na osobitný účel plnenia potrieb vo všeobecnom záujme, ktoré nemajú výlučne výrobný ani obchodný charakter, alebo za účelom plnenia verejnoprospešných a všeobecnoprospešných cieľov či osoba s dominantným postavením na relevantnom trhu.
„Nikde nie je špecifikované o aké právnické alebo fyzické osoby sa bude jednať. Nie je to nikde definované,“ dodal Šipoš s tým, že nemôže vstupovať do diskusie v parlamente a hovoriť s poslancami o tom. Šipoš napriek tomu na sneme Smeru vyzval, aby jeho poslanci v parlamente podporili akýkoľvek návrh, ktorý sprehľadňuje verejné obstarávanie, vytvára tvrdšie kritéria a aby svojimi pripomienkami zlepšili poslanecký návrh novely zákona.
„Chcem ubezpečiť, že od môjho nástupu som na úrade nepostupoval politicky. Programové vyhlásenie vlády je pre nás všetkých na úrade v tejto chvíli bibliou. Je schválené v Národnej rade SR a podľa toho bude úrad postupovať,“ uviedol Šipoš. Na otázku, či mu poslanci vládnej koalície nedôverujú, odpovedal, že to sa treba spýtať ich. Šéf ÚVO podporuje všetky opatrenia na vylepšenie prostredia verejného obstarávania, vedúce k jeho sprísneniu, bezkorupčnosti a sprehľadneniu.