KOŠICE 15. decembra (WEBNOVINY) – Ústavný súd Slovenskej republiky zaregistroval 132 sťažností na nezákonnosť a neústavnosť volieb do orgánov územnej samosprávy, ktoré sa uskutočnili 27. novembra 2010. Doteraz najväčší počet volebných sťažností – 137 – bol podaný pre volebné obdobie 2006 –2010.
Ako dnes informovala hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová, najviac sťažností bolo podaných na priebeh a výsledky volieb v mestských častiach v Bratislave – osem, v Košiciach – šesť a v obci Jablonica – štyri.
Fyzické osoby podali 128 sťažností a politické strany štyri sťažnosti. V nich namietali predovšetkým manipuláciu s hlasovacími lístkami, účasť neoprávnených osôb pri sčítavaní hlasov, zloženie a činnosť volebných komisií, porušovanie volebného moratória, manipuláciu s prenosnou urnou a kupovanie hlasov. Medzi sťažovateľmi sú neúspešní kandidáti na starostov a primátorov miest a obcí, neúspešní kandidáti na poslancov do mestských a miestnych zastupiteľstiev, jednotlivci aj skupiny voličov.
„Všetky sťažnosti na voľby do orgánov územnej samosprávy už boli pridelené sudcom spravodajcom. Ústavný súd musí o volebných sťažnostiach v prípade volieb do orgánov územnej samosprávy rozhodnúť do 90 dní odo dňa doručenia volebnej sťažnosti,“ uviedla Pančurová.
Čítajte viac v:
Sťažnosti na neústavnosť a nezákonnosť volieb do orgánov územnej samosprávy mohli občania podávať do 10 dní odo dňa oficiálneho vyhlásenia výsledkov volieb – osobne v podateľni ústavného súdu, poslať faxom, e-mailom alebo poštou.
Pre zaregistrovanie volebnej sťažnosti bol rozhodujúci dátum jej odoslania. „Konanie pred ústavným súdom je v zásade dvojfázové. V prvej fáze sudca spravodajca preskúma volebnú sťažnosť. Plénum ústavného súdu uznesením sťažnosť buď odmietne alebo prijme na ďalšie konanie. V druhej fáze sudca spravodajca pripraví rozhodnutie v merite veci,“ vysvetľuje Pančurová. Zoznam miest, v ktorých sťažovatelia poukázali na nedostatky v súvislosti s priebehom a výsledkami volieb do orgánov územnej samosprávy 27. novembra 2010:
Bratislava, Košice, Prešov, Banská Bystrica, Moldava nad Bodvou, Lučenec, Turčianske Teplice, Martin , Zvolen, Bardejov, Komárno, Kráľovský Chlmec, Detva, Trenčín, Slovenské Nové Mesto, Nitra, Sliač, Levoča.
Zoznam obcí, v ktorých sťažovatelia poukázali na nedostatky v súvislosti s priebehom a výsledkami volieb:
Švedlár, Ábelová, Dolná Lehota, Svinia, Trebichova, Jablonica, Sokoľ, Sebedražie, Vinosady, Veľké Zlievce, Beša, Urmince, Malé Kozmálovce, Komárovo, Komárovce, Bačkov, Šalov, Brzotín, Richnava, Čaňa, Čičava, Horný Pial, Štefurov, Veľká Lesná, Čertižné, Chocholná-Velčice. Olšavica, Pernek, Bijacovce, Benkovce, Macov, Nový Tekov, Vieska nad Žitavou, Vígľašská Huta – Kalinka, Obišovce, Červenica, Banský Studenec, Častkov, Huncovce, Chrťany, Rovinka, Divín, Rokycany, Matiašovce, Oščadnica, Hrochoť, Olejníkov, Parihuzovce, Poráč, Príbelce, Jastrabá, Janova Lehota, Sebedín-Bečov, Dolný Vadičov, Povina, Varín, Búč, Stará Lesná, Bajtava, Veľká Ida, Torysa, Číž, Ihľany, Hriňová, Ďurkovce, Vlkanová, Snežnica, Tesárske Mlyňany, Šarišské Čierne, Povina, Marianka, Nálepkovo, Chrasť nad Hornádom, Kojšov, Jablonov nad Turňou, Štiavnické Bane, Petrová, Vyšná Boca, Lehota nad Rimavicou, Buzitka, Kendice, Trebichova, Kolbasov, Veľký Biel, Dubovica, Trenčianska Teplá, Obid, Nováčany, Nálepkovo.