BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) – Súkromná zdravotná poisťovňa Union odkazuje štátu, že nemá dosť finančných prostriedkov na úpravu financovania lekárskej služby prvej pomoci (LSPP). Žiada ho pritom, aby na túto zmenu prispel tiež. „Na takúto úpravu zdravotná poisťovňa nemá dostatok zdrojov a očakáva, že štát zvýši úhradu poistného za poistencov štátu,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová. Ministerstvo zdravotníctva SR podľa nej od poisťovní očakáva, že zo svojich príjmov, ktoré v tomto roku nebudú vyššie ako v predchádzajúcom, uhradia výkon očkovania vakcínou proti pandemickej chrípke, vyfinancujú nárast platov zamestnancov malých nemocníc a teraz aj ďalšie navýšenie nákladov na pohotovosti.
Rezort zdravotníctva predložil do pripomienkového konania návrh nariadenia, ktoré upravuje financovanie pohotovostí. Od júna tohto roku chce totiž upraviť stanovenie výšky úhrady za poskytovanie lekárskej služby prvej pomoci pre dospelých a pre deti a dorast z maximálnej na minimálnu. „Stanovením výšky úhrady formou minimálnej výšky úhrady bude zabezpečené primerané zvýšenie úhrad pre tento segment pre pokrytie nákladov u týchto poskytovateľov zo strany poisťovní a zároveň bude zagarantovaná minimálna úroveň úhrady, ktorú bude musieť poisťovňa poskytovateľovi uhradiť,“ konštatuje ministerstvo.
Zvýšené nároky na zdroje očakáva v súvislosti s nariadením aj ďalšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. „Momentálne prepočítavame jeho reálny efekt,“ povedala jej PR manažérka Zuzana Horníková. „V prípade, že legislatíva bude účinná, potrebné peniaze budeme musieť nájsť. Ak má poisťovňa do niektorého segmentu financie pridať, musí ich v niektorom inom získať,“ načrtla zároveň ďalšie kroky. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa podľa svojej hovorkyne Petry Balážovej víta snahu riešiť otázky súvisiace s financovaním lekárskej služby prvej pomoci. „Posilnenie tohto typu zdravotnej starostlivosti predpokladá zníženie dopytu po akútnej zdravotnej starostlivosti v iných drahších segmentoch, ako je rýchla zdravotná pomoc, či ústavná zdravotná starostlivosť, a s tým spojenú úsporu verejných zdrojov,“ upozornila.
Nariadením by sa pritom mala zmeniť maximálna výška úhrady za jeden bod zdravotného výkonu poskytovaného v rámci všeobecnej ambulantnej starostlivosti na minimálnu, pričom by sa zároveň zvýšila hodnota minimálnej úhrady pre pohotovosti pre dospelých ako aj pre deti a dorast o 20 % nad súčasnú hodnotu maximálnej. Z maximálnej na minimálnu výšku úhrady by sa podľa hovorkyne rezortu Zuzany Čižmárikovej malo zmeniť taktiež stanovenie mesačnej výšky úhrady na poistenca.
Hodnota minimálnej úhrady pre lekársku službu prvej pomoci pre dospelých by mala ísť hore o 20 % a pre deti a dorast o 300 %. „Posilnením – navýšením paušálnej platby v pohotovostiach pre dospelých o 20 % a pre deti a dorast o 300 % sa prispeje k stabilizácii lekárskej služby prvej pomoci pre deti a dorast, kde je výrazne limitovaná dostupnosť lekárov – pediatrov a navyše vyššia spoločenská potreba,“ zhrnula Čižmáriková.
Lekári ako aj Asociácia poskytovateľov lekárskej služby prvej pomoci zmeny uvítali. Podľa nich môžu vyriešiť mnohé problémy pohotovostí na Slovensku. „Určite to pomôže, naše požiadavky už môžu byť akceptované,“ reagoval ešte v stredu šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Podľa predsedu asociácie poskytovateľov pohotovostí Jozefa Vanča je každé navýšenie finančných prostriedkov posunom k lepšiemu. „Keď sa situácia zlepší, odrazí sa to samozrejme v pozitívnom zmysle aj na finančnom ohodnotení všetkých zamestnancov lekárskej služby prvej pomoci, teda lekárov aj sestier,“ skonštatoval v stredu.
Situácia okolo fungovania lekárskych služieb prvej pomoci sa v poslednom období na Slovensku vyostrovala. Niektorí lekári sa totiž rozhodli fakturovať si za svoju prácu viac. Za hodinu počas bežného dňa 6,7 eura a za víkendy a sviatky 8,7 eura. Predtým dostávali v niektorých oblastiach aj menej ako jedno euro. Lepšie finančné ohodnotenie lekárov bolo totiž to jediné, čo sa podľa nich dalo aktuálne riešiť.
Na problémy pohotovostí upozornili koncom januára uplynulého roka prostredníctvom petície pediatri z východného Slovenska. Petíciu neskôr rozbehla aj Asociácia súkromných lekárov. Problémy lekárskej služby prvej pomoci sa snažil prostredníctvom novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vyriešiť poslanec Jozef Valocký (Smer-SD). Napokon svoj návrh v druhom čítaní z rokovania vlaňajšej septembrovej parlamentnej schôdze stiahol. Úspešní neboli ani opoziční poslanci. Ich iniciatívu plénum nepodporilo.
SITA