Únia chce znížiť váhu ratingov pri hodnotení investícií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska rada
Budova Európskej rady v Bruseli je počas dovolenkového obdobia lídrov EÚ prázdna. Podľa analytika to v čase krízy vysiela zlý signál trhom. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) –

Návrh novej smernice

Návrh novej smernice mení a dopĺňa dve smernice, a to smernicu z roku 2009 o koordinácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení týkajúcich sa podnikov kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov a smernicu z minulého roka o správcoch alternatívnych investičných fondov.

Predpokladaná lehota na prerokovávanie novej smernice je stanovená predbežne do konca decembra tohto roka. Následne by mali mať členské štáty 12 mesiacov na transpozíciu smernice, a to od nadobudnutia jej účinnosti.

Nová legislatíva pritom ovplyvní aj podnikanie investičných spoločností. Podľa rezortu financií sa zvýšia ich náklady na rozšírenie interného posudzovania rizík nástrojov, do ktorých investujú.

Správcovské či investičné spoločnosti by sa v budúcnosti nemali pri rozhodovaní o investíciách výhrade spoliehať na externé úverové ratingy.

Znížiť riziko nadmerného spoliehania sa vybraných účastníkov finančných trhov, a to konkrétne podnikov kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov a alternatívnych investičných fondov, na úverové ratingy chce Európsky parlament a Rada prostredníctvom novej smernice.

Jej zámerom je, aby spomínané spoločnosti externé úverové ratingy využívali ako jeden z viacerých faktorov pri posudzovaní, ratingy však nesmú pri posudzovaní investícii prevažovať.

Voči zníženiu váhy externého ratingového hodnotenia aktív nemá výhrady ani Slovensko a návrh smernice podporuje. „Nadmerné a automatické spoliehanie sa na ratingy agentúr vyvoláva obavy z možného manipulovania a obchodovania s ratingmi, čo by mohlo zapríčiniť ďalšie prehlbovanie problémov v tomto odvetví,“ uvádza v predbežnom stanovisku k návrhu smernice Ministerstvo financií SR.

Európske inštitúcie pripravili návrh novej smernice aj vzhľadom na to, že v súčasnosti naďalej existuje viacero okruhov problémov, ktoré nie sú v nariadení o ratingových agentúrach dostatočne obsiahnuté. Jedným z nich je napríklad preceňovanie ratingov aktérmi na finančnom trhu, vrátane subjektov kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov a alternatívnych investičných fondov. Cieľom návrhu smernice je preto zaviesť požiadavky na zníženie nadmerného spoliehania sa vybraných účastníkov finančného trhu na úverové ratingy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať