Poverený premiér Eduard Heger konečne verejne ohlásil vznik vlastnej strany. Nejde však o úplne nový politický subjekt, ale iba o ďalšie premenovanie bývalej strany Spolu Miroslava Kollára.
Igor Matovič nezostal svojej povesti nič dlžný a ideu nového politického subjektu samozrejme pripísal sebe. Heger to však popiera.
Ukrajine pravdepodobne dodáme stíhačky MiG-29. Väčšina strán sa tvári, že tento krok schvaľuje, ale akoby sa snažili z toho vytĺcť niečo pre seba a tak možno z celej operácie nebude nič.
Spájať sa chcú predsedovia „ministrán“
Po dlhšom čakaní Heger konečne oznámil, kde politicky zakotví. Budú to Demokrati, tí vznikli z pôvodnej strany Spolu.
Verím, že nikto by nemal nič proti takémuto kroku Kollára, lebo vie, že jeho politický subjekt nemá žiadnu perspektívu dostať sa do parlamentu. Problematické je však to, či tým neporušil niektoré predošlé dohody výmenou za vidinou okamžitého úspechu vo voľbách.
Heger priblížil rozdiel medzi Hlasom a Demokratmi, reagoval aj na slová Matoviča
Pripomeniem, že Kollár sa predtým dohodol s Mikulášom Dzurindom na vzniku Modrej koalície a spoločnom postupe do volieb. Toho však narýchlo odkopol, lebo sa ponúkol odídenec z OĽaNO Eduard Heger, ktorému ponúkol aj líderstvo v novom subjekte. Ten by mal priniesť úspech ihneď a nešlo by o cestu na dlhé trate, ako si to predstavoval Dzurinda.
Matovič sa pri kalkulovaní s Demokratmi prerátal a jeho zámer mu podľa politológa nevyjde
O nejakom stabilizovaní politickej scény je ťažko hovoriť, keď je dôležitejšie kto bude lídrom a nie kam tá strana má smerovať.
Na Kollára by sa mal hnevať predovšetkým práve Dzurinda, ktorého jemne povedané podviedol, ale zároveň aj ukradol ideu o určitom spájaní stredopravých strán, aby sa ich hlasy nestratili vo voľbách, lebo sa tým malo zabrániť návratu Roberta Fica.
Neviem však, či takáto idea bude mať úspech, lebo snahu spojiť sa majú strany, ktoré okrem predsedov a malého počtu voličov nič nepriniesli. Mne sa zdá, že po predbežných odmietnutiach niektorých relevantnejších hráčov na tomto politickom krídle, príde na spájanie predsedov strán, o ktorých málokto vie, len aby si zabezpečili teplé miestečka na hradnom vŕšku.
Ideu o vzniku novej strany si privlastňuje Matovič
Novovzniknutú situáciu doterajšia opozícia veľmi ani nekomentuje. Robert Fico a Peter Pellegrini boli v rovnakej situácii po voľbách v roku 2020. Pellegrini síce opustil Smer-SD po prehratých voľbách, ale s Ficom si neposielajú „vražedné“ odkazy, lebo obaja vedia, že v budúcnosti možno budú nútení opäť spolupracovať.
Projekt Demokrati je mojou ideou, ktorý som začal rozvíjať s Naďom, vyhlásil Heger
Prekvapujúco sa podobne správa aj Igor Matovič aj keď vie, že práve Hegerova strana môže prispieť k tomu, aby išiel po voľbách do politickej minulosti.
Keby bol Matovič autorom Demokratov, mali by iný názov, logo a niektorí ľudia by rozhodne neboli členmi (video)
Matovič by však nebol Matovičom, keby úplne mlčal. Ak už neútočí, tak si aspoň privlastňuje ideu o vzniku Demokratov. Vie, že časť jeho verných prívržencov uverí, že to bol jeho ďalší geniálny ťah, lebo po voľbách aj tak budú spolu. Je to však zúfalý pokus zachrániť čo sa dá a zároveň nepripustiť vlastné chyby za vzniknutú situáciu.
Heger to samozrejme popiera, ale otvorene Matoviča nenazval klamárom. Pripomeňme si ako dlho obhajoval svojho straníckeho lídra a nepostavil sa mu do cesty. Preto aj vo verejnosti sa objavujú názory, že je to ďalšia hra na voličov.
Neviem, kto má pravdu, ale predovšetkým Heger by sa mal jasne postaviť proti svojmu bývalému predsedovi, lebo si musí byť vedomý, že mať ho za chrbtom mu nič dobrého neprinesie. Kto by predsa chcel ísť s Matovičom znovu do vlády?
Migy možno zostanú na Slovensku
Aj slovenská zahraničná politika znovu dominuje na politickej scéne. Poverený minister obrany Jaroslav Naď vyhlásil, že Slovensko by mohlo poslať vyradené stíhačky MiG-29 Ukrajine spolu s Poľskom. Potvrdil to aj poľský prezident Andrzej Duda.
Kollár má v prípade migov iný názor ako Fico, ale Naď by nemal počúvať iba rady svojho srdiečka
Mnohí si pomyslia, že je všetko dohodnuté a prečo sa s tým čaká. Samozrejme je to ešte čerstvá správa a na jej realizáciu nebolo času, ale na Slovensku to ihneď vyvolalo veľkú diskusiu.
Matovič by hodil rozhodnutie o migoch na Čaputovú, ale sú vraj rôzne právne názory (video)
Okrem Smeru-SD, Republiky a kotlebovcov všetci ostatní v parlamente s tým akože súhlasia, ale každý z nich chce z toho vytĺcť politický kapitál pred nadchádzajúcimi voľbami.
Pošleme Ukrajine stíhačky Mig-29 spoločne s Poľskom? Na slovenské politikárčenie nie je podľa Naďa priestor
Hlas-SD je za vojenskú pomoc Ukrajine, ale kladie si pritom štyri ťažko splniteľné podmienky. Boris Kollár zahlasuje za, ale peniaze od Európskej únie za tento krok vo výške viac ako 150 miliónov majú ísť na pomoc rodinám, ktoré rozdelí samozrejme ním nominovaný minister.
Matovič chce aby parlament horúci zemiak o darovaní migov dal do rúk prezidentky Zuzany Čaputovaj. Je jasné, že potom by sa v nadchádzajúcich prezidentských voľbách malo na ňu s čím útočiť, bez ohľadu na to ako rozhodne.
Každý sa tvári, že je za pomoc, ale nech to nepokazí jeho imidž u voličov a preto najlepšie bude keď to rozhodne niekto iný. Potom by bolo počuť už známe: Ja nič, ja muzikant…