Keby bol Matovič autorom Demokratov, mali by iný názov, logo a niektorí ľudia by rozhodne neboli členmi (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Igor Matovič, predseda hnutia OĽaNO, na tlačovej besede. Reprofoto: www.facebook.com

aktualizované 9. marca 16:46

Som demokrat, ale nie som autorom Demokratov, povedal vo štvrtok na tlačovej besede líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Dodal, že ak by bol, mali by iný názov, iné logo, a tiež by ich členmi boli iní ľudia.

Uviedol, že rozhodne by tam neboli poverení ministri Rastislav Káčer a Karel Hirman, či poslanec parlamentu Miroslav Kollár. Matovič však pripustil, že prišiel s ideou, aby sa poverený premiér Eduard Heger vydal vlastnou cestou.

Príbeh sa začal v decembri

Celý príbeh podľa Matoviča začal ešte v decembri minulého roku, keď v očakávaní povalenia vlády otvoril tému, ako pôjdu do ďalších volieb tak, aby neprepadli hlasy demokratických voličov.

Pripustil, že debata bola pre neho, ako pre lídra hnutia, náročná. Heger myšlienku podľa neho nezavrhol a postupne ju rozvíjali, no premyslenú ideu podľa neho poslanci OĽaNO sprvu odmietli. „Následne počas januára sme ešte mali také spoločné, aj hĺbkové diskusie s Eduardom Hegerom, ale postupne sme cítili, akoby sa nám začal odcudzovať,“ vraví Matovič.

Postupne podľa neho nadobudli pocit, akoby im už nehovoril všetko a vyhýbal sa stretnutiam, dôvera sa postupne vytratila. Líder OĽaNO dodal, že to vyvrcholilo, keď sa z médií dozvedali o Hegerových stanoviskách, ktoré boli pre hnutie prekvapivé.

Matovič prekvapený z kritiky

V tomto kontexte spomenul schválenie obedov zadarmo, voči ktorým sa premiér vymedzil.

„Nerozumeli sme tomu, skôr sme to pripisovali tomu, že sa chce, alebo mu niekto radí, aby sa voči nášmu hnutiu nejakým spôsobom vyhranil,“ povedal predseda OĽaNO. Spomenul tiež Hegerovu kritiku Matovičovej nominácie poslanca Erika Ňarjaša do predstavenstva Tiposu.

Matoviča kritika prekvapila, očakával, že Heger ocení, že je v predstavenstve človek, ktorý neberie plat. Rovnako bol líder OĽaNO sklamaný aj z Hegerovej kritiky vymenovania poslankyne Márie Šofransko do rady Fondu na podporu vzdelávania. Skonštatoval, že v hnutí mali pocit, že Hegerovi niekto poradil, aby sa voči nim vymedzil.

Výzva menším stranám

Podľa Matoviča nik z poslancov hnutia OĽaNO neavizoval, že by chcel hnutie opustiť a odísť spolu s Hegerom. Podotkol, že by menšie strany, napríklad Aliancia či Kresťanskodemokratické hnutie, mali spájaním síl zabrániť prepadu hlasov demokratického voličstva a návratu mafie na Slovensko.

„Zároveň vás, keď ste počúvali v kontexte ten príbeh, tak by som vás veľmi chcel poprosiť, aby ste z Eduarda Hegera nerobili Matovičovu bábku,“ požiadal predseda hnutia OĽaNO. Zdôraznil, že prišiel s ideou, že je správne vytvoriť priestor na spájanie malých strán, ale príbeh si podľa neho dokončil samotný Heger, autonómne, samostatne, podľa vlastného scenára.

Podľa Matoviča je to badateľné aj zo zloženia strany. Predseda OĽaNO dodal, že Hegerovi držia palce a jeho subjekt považujú za najbližší politický subjekt na politickej scéne. Ocenil tiež, že vylúčil povolebnú spoluprácu so stranou Hlas-SD.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičKarel HirmanMiroslav KollárRastislav Káčer
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiStrana DemokratiSzövetség - Aliancia