Tvorcovia si od zvýšenia koncesií sľubujú rozvoj filmu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
RTVS
Foto: SITA/Rozhlas a televízia Slovenska

BRATISLAVA 8. júna (WebNoviny.sk) – Pre ďalší rozvoj pôvodnej slovenskej tvorby je potrebné zabezpečiť viac peňazí pre verejnoprávnu televíziu (RTVS), ktorá je dlhodobo podfinancovaná. Tvrdia to filmoví tvorcovia a producenti, ktorí preto podporujú snahy ministra kultúry Mareka Maďariča o stabilizáciu a rozvoj tvorivého audiovizuálneho prostredia.

„Zvýšenie koncesionárskych poplatkov pokladáme za systémový nástroj, ktorý môže tento cieľ naplniť,“ píše sa v spoločnom stanovisku Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) a Slovenskej asociácie producentov v audiovízii (SAPA), o ktorom agentúru SITA informovala Jana Kosová zo sekretariátu SAPA.

Filmoví tvorcovia a producenti dúfajú, „že sa ministerstvu kultúry podarí pokračovať v úsilí o rozvoj slovenskej filmovej a televíznej tvorby a že nájde pre svoje snahy širokú podporu politických elít“. Upozorňujú, že spolufinancovanie audiovizuálnych diel „z verejnoprávnych zdrojov, ktorými sú predovšetkým Audiovizuálny fond a verejnoprávna televízia, umožnilo vznik medzinárodných koprodukčných projektov a financovanie nielen z európskych, ale i súkromných zdrojov“.

Strety politických subjektov nekomentujú

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku, pod ktorým sú podpísaní prezident SFTA Marek Leščák a prezident SAPA Marian Urban, slovenskí filmoví a televízni tvorcovia a nezávislí producenti združení v uvedených asociáciách nekomentujú strety rôznych politických subjektov, ich záujmy ani metódy. „Avšak vo chvíli, keď minister kultúry Slovenskej republiky prehlási, že vzhľadom k vzniknutej politickej situácii zváži svoju demisiu, považujeme za dôležité prehlásiť, že od roku 2009 Ministerstvo kultúry SR pod vedením ministra Mareka Maďariča začalo realizovať novú koncepciu podpory a rozvoja slovenského audiovizuálneho prostredia. Konkrétnymi štrukturálnymi a systematickými zmenami sa dosiahlo, že sa Slovenská republika začala po dlhých rokoch približovať v oblasti audiovizuálnej kultúry štandardným krajinám v Európe“.

Ako ďalej argumentujú, počas „šiestich rokov niekoľkonásobne vzrástol počet slovenských audiovizuálnych diel všetkých žánrov a druhov s kultúrnymi ambíciami. Zvýšila sa kvantita aj kvalita. Diváci sa začali vracať k pôvodnej slovenskej audiovizuálnej tvorbe – v kinách i na televíznych obrazovkách. Takmer každý rok je slovenské dielo v prvej desiatke najnavštevovanejších filmov v našich kinách a ďalšie sú uvádzané a oceňované na najprestížnejších svetových festivaloch a prehliadkach po celom svete (Cannes, Berlín, Toronto, Benátky)“.

Zároveň podľa filmových tvorcov a producentov narastá aj počet licencií na uvedenie slovenských filmov v zahraničí. „Slovenské audiovizuálne umenie sa opäť stáva neoddeliteľnou súčasťou nielen európskeho, ale aj celosvetového kultúrneho dedičstva,“ dodávajú.

Maďarič zváži svoje ďalšie kroky

Ak sa ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi nepodarí presadiť návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS, bude zvažovať svoje ďalšie kroky. Jednou z možností je aj odchod z postu ministra. Povedal to v pondelok 6. júna na tlačovej konferencii v Bratislave ako reakciu na piatkové rokovanie Koaličnej rady, na ktorom riešili aj koncesie, no bez jeho účasti. Presadenie vyšších koncesií pre RTVS je pre Maďariča kľúčovým cieľom a podľa vývoja zváži ďalšie kroky. „Som ochotný do toho dať aj svoj politický osud, lebo si myslím, že Slovensko to potrebuje,“ povedal.

Šéfa rezortu kultúry prekvapilo, akým spôsobom SNS oznámila, že návrh nepodporí. SNS v stredu 1. júna cez médiá upozornila, že „v tejto chvíli nepodporí zvýšenie koncesionárskych poplatkov za rozhlasové a televízne vysielanie“. Návrh novely zákona podporí SNS až vtedy, keď „budú predložené jasné vízie budúceho vysielacieho programu, keď program a koncepcia vysielania bude napĺňať princípy verejnoprávnosti a národnej kultúrnej inštitúcie, keď sa prijmú opatrenia na skvalitnenie vysielania, od jazykovej kultúry až po zostavenie programovej štruktúry“. Maďarič zvýšenie koncesií považuje za zvýšenie nezávislosti.

V reakcii na vyjadrenia Maďariča z pondelka 6. júna sa koaličné strany Most-Híd a Sieť zasadili za dôsledné napĺňanie programového vyhlásenia vlády. SNS bude o situácii rokovať vo vnútri strany a potom aj s koaličnými partnermi. Národniari tiež deklarovali, že aj pre nich platí záväznosť programového vyhlásenia vlády. Plánované zvýšenie úhrad za vysielanie RTVS bude jednou z tém Koaličnej rady, ktorá sa má zísť na rokovaní v pondelok 13. júna.

RTVS patrí medzi najchudobnejších v Európe

Ministerstvo kultúry predložilo návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS do medzirezortného pripomienkového konania koncom mája. Jedným z cieľov je podľa rezortu zreálniť výšku príjmov verejnoprávneho RTVS z tzv. koncesionárskych poplatkov. Novela by mala platiť od 1. januára 2017 a jej návrh sa dá pripomienkovať do 10. júna. Zvýšenie financovania verejnoprávneho RTVS je súčasťou Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2016 – 2020 v časti Kultúrna politika.

V ňom sa píše, že cieľom legislatívneho opatrenia, ktoré poskytne RTVS stabilné a primerané finančné zabezpečenie plnenia jej zákonných úloh, je zabezpečiť dlhodobé financovanie základných úloh a povinností vysielateľa verejnej služby v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania vrátane rozšírenia ponuky programových služieb o tretí vysielací okruh. Výška koncesií sa nemenila 13 rokov. Mesačná platba pre domácnosti 4,64 eura radí RTVS medzi najchudobnejšie v Európe. Od 1. januára 2017 by sa mala zvýšiť na sedem eur, teda na sumu, ktorá sa približne rovná zvýšeniu o infláciu. Návrh počíta aj s rozšírením skupiny oslobodených od platenie koncesií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska