Tretie reformné ročníky začínajú bez učebníc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
škola, žiak
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Tretiaci a siedmaci základných škôl, ako aj tretiaci na stredných školách, ktorí dnes nastupujú na reformu, sa budú musieť zaobísť bez nových kníh. Na školách chýbajú všetky reformné učebnice pre tieto tri ročníky, s výnimkou Slovenského jazyka pre 7. ročník a Chémie pre 7. ročník. „Treba zdôrazniť, že tento stav vznikol v dôsledku toho, že predchádzajúce vedenie ministerstva nezabezpečilo v dostatočnom čase prípravu učebníc pre reformné ročníky,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Rezort Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) predpokladá, že v prvom polroku tohto školského roka by mohlo byť na školách 60 percent reformných učebníc. Na niektoré knihy pre tretie reformné ročníky totiž museli opakovať konkurzy. V iných reformných ročníkoch chýba na začiatku školského roka zo základných učebníc Literárna výchova pre 6. ročník, Dejepis pre 6. ročník, ako aj pre 1. a 2. ročník gymnázia a Biológia pre 2. ročník gymnázia.

Učebnice pre reformné ročníky nemali školy načas ani v minulosti. Bývalý minister Ján Mikolaj (SNS) pripisoval meškanie neúspešným výberovým konaniam na autorov titulov. Okrem toho musel v ďalších samostatných výberových konaniach hľadať aj vydavateľstvá a distribútorov. V júli Mikolaj sľuboval, že by mali mať tretie reformné ročníky v septembri 85 percent učebníc. „Je to podpísané, čiže malo by to byť. Ale podpísané boli aj v minulom roku a neboli,“ hovoril pred letom Mikolaj.

V čase, keď rezort pripravoval reformu nerátal s chýbajúcimi učebnicami na začiatku školského roka, preto nemá vypracované náhradné riešenia. Učitelia budú musieť siahnuť aj po starých učebniciach. „Ministerstvo však požiada tie vydavateľstvá, ktoré už majú spracovanú časť učebníc o ich dodanie, aby ich mohlo zverejniť na internete,“ reagoval tlačový odbor ministerstva. Väčšina škôl toto riešenie víta. „Ako provizórne riešenie je to dobré, pretože ak nie sú učebnice, nemôžeme si pripraviť ani učebné osnovy,“ povedal agentúre SITA zástupca riaditeľky na Cirkevnom gymnáziu sv. Jána Krstiteľa v Trebišove Marek Čižmár. Elektronické materiály využíval pri vyučovaní už v minulosti. Internetové verzie pripravovaných učebníc podľa neho učiteľom uľahčia prácu.

Ako pomoc vníma tento návrh ministerstva aj riaditeľ základnej školy na Mudroňovej ulici v Bratislave Richard Savčinský. „Nie je to ideálny stav, ale ak si to budú môcť učitelia z internetu skopírovať, pomohlo by im to,“ uviedol pre SITA Savčinský. Dodal, že by bolo nevyhnutné, aby časť nákladov prenieslo vedenie školy na rodičov. Rovnaký názor má aj riaditeľ SPŠ stavebnej Prešov Stanislav Repeľ. Tvrdí, že jeho škola je v zložitej situácii i bez reformy. Odborné materiály si učitelia zabezpečujú návštevami vedeckej knižnice. Ak by si mali učitelia tlačiť pripravované učebnice, iste nie na náklady školy. Riaditeľ by o peniaze požiadal rodičov alebo iných sponzorov. „Naši rodičia sú už zvyknutí, že školstvo nie je až také bezplatné ako to garantuje ústava,“ odôvodnil Repeľ.

Dnes sa začína školský rok 2010/2011, tretí reformný. Základ reformy položil nový školský zákon z roku 2008. Zaviedol dvojúrovňový model vzdelávania, vďaka čomu môžu školy spolutvoriť učebný plán. Štát diktuje povinné učivo v štátnych vzdelávacích programoch. Časť učebných osnov si určujú školy vo vlastných školských programoch. Po novom sú na základných školách povinné dva cudzie jazyky, v triedach je menej žiakov. Obsahová reforma si vyžiadala tvorbu nových učebníc. Zákon o pedagogických zamestnancoch vytvoril priestor, aby mohli písať učebnice i učitelia. Reformné zmeny sa zavádzajú postupne počas štyroch rokov. Reforma sa začala v prvých ročníkoch na základných a stredných školách a v piatych triedach na základných školách. Pokračovala druhými ročníkmi na ZŠ a SŠ a šiestym na ZŠ. Od tohto školského roka čaká reforma tretiakov na ZŠ a SŠ a siedmakov na ZŠ. V budúcom školskom roku prejdú reformou štvrté triedy na ZŠ a SŠ a ôsme ročníky na ZŠ.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mikolaj