BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) – Vo Vysokých aj Nízkych Tatrách pribudnú ešte tento rok desiatky nových kontajnerových miest na komunálny odpad, ktoré budú zabezpečené pred medveďmi.
Ako dnes informovala hovorkyňa envirorezortu Petra Stano Maťašovská, ministerstvo životného prostredia (MŽP) na tento účel vyčlenilo 1,5 milióna eur z Environmentálneho fondu. Kontajnery budú pred medveďmi zabezpečené do konca novembra. Najvyššiu dotáciu v sume 1,24 milióna eur získalo mesto Vysoké Tatry, obec Štrba získala na tento účel 200-tisíc a obec Podkonice v Nízkych Tatrách 60-tisíc eur.
Bežná prevencia v severských štátoch Európy
Medvede hnedé si zvykli chodiť za ľahko dostupnou potravou do odpadových nádob v obývaných častiach Tatier, strácajú tak plachosť a stávajú sa hrozbou pre ľudí. „Nie je riešením žiadať ministerstvo o povolenie na odstrel desiatok medveďov, a pritom nemať zabezpečené kontajnery. Musíme predchádzať rizikovým situáciám, ísť cestou prevencie. Preto som podpísal udelenie dotácie pre vznik kontajnerových stojísk v problémových lokalitách,“ povedal dnes na brífingu s novinármi minister životného prostredia László Sólymos s tým, že problém s medveďmi sa takto síce úplne nevyrieši, ale výrazne sa zníži riziko stretnutiu medveďa s človekom.
Riaditeľ TANAP-u Pavol Majko rozhodnutie MŽP privítal. „Zabezpečenie stojísk sa osvedčilo, je to bežná prevencia napríklad aj v severských štátoch Európy, v Kanade či v USA,“ uviedol. Dodal, že odborníci a ochranári zo Správy TANAP-u vykonávajú v meste Vysoké Tatry, ktoré svojím územím zasahuje do národného parku, pravidelne obhliadky, plašenia medveďov a v prípade potreby poskytujú aj elektrické ohrady. „Všetky typy plašenia majú len dočasný účinok. V krátkom čase sa zviera k nezabezpečeným kontajnerom znovu vrátilo. Elektrické ohrady sa osvedčili pri vysokohorských chatách alebo na ochranu včelstiev, v mestách je ich montáž i prevádzka komplikovaná,“ vysvetlil Majko.
Medveď hnedý je chránený živočích
Medveď hnedý je živočích celoročne chránený nielen slovenskou, ale aj európskou legislatívou. V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny MŽP rozhoduje o povolení výnimky na odstrel medveďa v správnom konaní, pričom výnimku udelí len v odôvodnených prípadoch a každú žiadosť individuálne posudzuje.
„Tieto výnimky sú pritom plne v súlade s európskou smernicou o ochrane biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín ako aj s ustanoveniami Bernského dohovoru,“ vysvetľuje Petra Stano Maťašovská. MŽP podľa nej neudeľuje a ani nemôže udeliť žiadne kvóty na odstrel tejto šelmy. Výnimku na odstrel ministerstvo povolí na problémového jedinca po predložení potrebných podkladov. Pred povolením výnimky je potrebné odborné posúdenie situácie zo strany Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.