GIGLIO 16. januára (WEBNOVINY) – Pátranie vo vnútri čiastočne potopenej talianskej výletnej lode Costa Concordia v pondelok prerušili, pretože plavidlo sa začalo hýbať, informoval o tom starosta ostrova Giglio, Sergio Ortelli. Piatkové nešťastie si doteraz vyžiadalo šesť obetí, 16 ľudí je stále nezvestných.
Šéf spoločnosti vlastniacej loď sa však ešte nevzdal nádeje, že na palube môžu byť živí ľudia. „Nádej je posledná vec, ktorá zomiera,“ povedal pre CNN výkonný riaditeľ Pier Luigi Foschi.
Na tlačovej konferencii sa opakovane ospravedlnil za tragédiu. „Chcem opätovne zdôrazniť našu hlbokú ľútosť a smútok. Úprimne sa ospravedlňujeme našim hosťom a našej posádke,“ uviedol. Okolnosti stroskotania talianski vyšetrovatelia skúmajú. Luxusná loď sa podľa predbežného vyšetrovania nachádzala v čase incidentu štyri míle mimo pôvodného kurzu.
Obrazom: Havária lode Costa Concordia
Za jej potopenie podľa spoločnosti prevádzkujúcej loď môže kapitán. Aj talianska prokuratúra vylúčila v pondelok technickú chybu, podľa nej urobil kapitán „zásadnú chybu.“ CNN citovala prokurátora Francesca Verusia, podľa ktorého kapitánovi lode hrozí 15 rokov väzenia.
Kapitána zatiaľ nevyšetrovali, vypočuli však už viac ako sto svedkov, vrátane pasažierov a posádky. Verusio dodal, že skúmajú záznam z čiernej skrinky, výsledky majú byť známe v priebehu niekoľkých dní.
Záznam z pilotnej kabíny ukázal, že loď vybočila z pôvodného smeru a zamierila k brehu. Tam narazila na útesy plytčiny. Kapitán lode sa bráni, že plytčina nebola v námornej mape označená. Na spomínané miesta sa však neodvážia priplávať ani člny, Costa Concordia plávala od brehu iba 150 metrov.
Tragikomický príbeh
Kapitán lode chcel nebezpečným približovacím manévrom smerom k ostrovu Giglio potešiť hlavného čašníka plavidla, ktorý sa na ostrove narodil. Tvrdí to taliansky denník Corriere della Sera, ktorý cituje zdroje z potopenej lode.
Kapitán Francesco Schettino údajne krátko pred nárazom na plytčinu zavolal na mostík čašníka Antonella Tievoliho a povedal mu: „Antonello, poď sa pozrieť, sme veľmi blízko k tvojmu Gigliu.“
Ten podľa svedkov kapitánovi odvetil varovaním, že „sme veľmi blízko pri brehu“. Ako píšu talianske médiá, na Tievoliho sa už chystajú vyšetrovatelia, ktorí ho chcú podrobiť výsluchu čo najskôr.
Podľa iných zdrojov sa kapitán nebezpečne priblížil k brehu s cieľom pozdraviť ľudí na ostrove Giglio lodnou trúbou. Údajne išlo o tradíciu, podľa svedkov sa však plavidlo nikdy predtým tak blízko k brehu nepriblížilo.
Podľa medializovaných informácií zachránení pasažieri vďačia za život príbuznej ženy, ktorá bola na potápajúcej sa lodi. Tá zavolala o pomoc. Kapitán údajne nikdy o pomoc nepožiadal, ani nevyslal SOS, uvádza portál.
Kapitán lode je zadržaný a čelí obvineniu z neúmyselného zabitia a opustenia lode. Z lode odišiel už v piatok v noci, pričom evakuácia cestujúcich skončila až v sobotu okolo šiestej hodiny.
Obrazom: Záchranné práce na lodi Costa Concordia
Počet obetí novodobého Titanicu pribúda
Talianski záchranári vytiahli v noci na pondelok z havarovanej výletnej lode šiestu obeť. Ide o muža, ktorého totožnosť ani národnosť zatiaľ nie je známa. Muž mal údajne na sebe záchrannú vestu.
Informovala o tom talianska tlačová agentúra ANSA. Záchranárom sa doteraz podarilo objaviť telá dvoch francúzskych turistov, turistov z Talianska a Španielska a jedného peruánskeho člena posádky. Zranenia utrpelo asi 60 osôb.
Luxusná loď Costa Concordia narazila na plytčinu pri talianskom ostrove Giglio v piatok v neskorých hodinách. Plavidlo následne nabralo vodu a začalo sa nakláňať. Na palube bolo viac než 4200 ľudí, pričom tretinu pasažierov tvorili Taliani, Nemci a Francúzi. Záchranári vyslobodili v nedeľu z prevrátenej lode mladý juhokórejský pár, ktorý bol na svadobnej ceste, ako aj talianskeho člena posádky.
Nešťastie sa odohralo len niekoľko hodín po tom, čo loď vyplávala z prístavu Civitavecchia pri Ríme, kde odštartovala svoju stredomorskú okružnú plavbu.
https://www.youtube.com/watch?v=EqXkN0gVFbI