BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Po vyše roku má Sloboda a Solidarita potrebných 350-tisíc podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda. Predseda strany Richard Sulík pozýva pri tejto príležitosti všetkých sympatizantov na kapustnicu. Servírovať zadarmo ju však neplánuje. „Vstupné je 40 podpisov, to preto, aby sme mali dostatočnú rezervu, hárok je na www.referendum2009.sk,“ píše na svojom blogu Sulík. Strana bude oslavovať vo štvrtok 11. februára od 19:00 v Bratislavskej reštaurácii v Bratislave.
Podľa podpredsedu SaS Juraja Miškova sa chce strana poistiť dostatočnou rezervou v prípade, že by sa niekto snažil podpisy pod petíciou spochybniť. Každý pritom prešiel dvojnásobnou kontrolou. „Už počas zbierania sme vylúčili podpisy, ktoré by mohli byť spochybnené. To číslo, ktoré komunikujeme, je už skontrolované, nenájdete tam žiadneho Winetoua, ani Robina Hooda alebo Toma Jerryho a podobné nezmysly,“ konštatuje Miškov.
V pondelok doručila Sloboda a Solidarita prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi otvorený list, v ktorom sa ho pýta, či hlava štátu nechá šesť otázok požadovaného referenda posúdiť Ústavnému súdu SR. Ak sa prezident na Ústavný súd neobráti, Sulík odovzdá vyše 350-tisíc zozbieraných podpisov 17. februára. Referendum by sa tak mohlo konať počas parlamentných volieb uprostred júna. V prípade, že Gašparovič otázky posunie Ústavnému súdu, žiadosť o vypísanie referenda by aktivisti podali koncom mája, aby sa uskutočnilo v deň komunálnych volieb koncom novembra, keď občania rozhodnú o postoch starostov a primátorov.
Občania by mali v referende odpovedať na šesť otázok. Patrí k nim zrušenie koncesionárskych poplatkov, obmedzenie poslaneckej imunity, zníženie počtu poslancov zo 150 na 100, stanovenie maximálnej ceny vládnych limuzín na 40 000 eur, voľby cez internet a zmena v tlačovom zákone. Líder SaS nevidí v plebiscite žiadne sporné otázky, posudzoval ich aj ústavný právnik Radovan Procházka. „Podľa mojich vedomostí všetky otázky sú v súlade s ústavou. To znamená, že sa netýkajú daní, odvodov, štátneho rozpočtu a základných práv a slobôd,“ konštatoval Sulík. Nepovažuje ich ani za populistické. „Dosť ma vytáča, keď si nejaký podpriemerný minister vyváža zadok v aute za 200-tisíc eur. Bohato im postačia aj autá, ktoré navrhujeme my,“ uzatvára.
Sulík v roku 2008 rozbiehal referendum za zrušenie koncesionárskych poplatkov. Neskôr ho zastavili, jedna otázka by podľa petičného výboru neoslovila dostatočný počet voličov. Preto rozšírili pôvodné referendum o ďalších päť otázok.
SITA