Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo štvrtok 3. septembra padol rozsudok v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Kočnera a Zsuzsovú súd oslobodil
Marian Kočner a Alena Zsuzsová sú nevinní, podľa verdiktu neexistovalo na uznanie ich viny dostatok dôkazov. Obžaloba v prípade Kočnera postavila podľa rozsudku vinu na nepriamych dôkazoch. Na ich základe však súd nemohol konštatovať vinu bez pochybností, ktoré by úplne vylučovali iný scenár.
Prečo súd oslobodil Kočnera v prípade vraždy Jána Kuciaka
Súd však skonštatoval, že v prípade vraždy Kuciaka nebola príčinou jeho vraždy iná okolnosť ako jeho práca. „Existencia samotného motívu na preukázanie viny nestačí,“ povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová. Dodala, že v tejto súvislosti je potrebné preukázať aj protiprávne konanie. To však v prípade Kočnera ani Zsuzsovej dokázané nebolo.
Oslobodenie Kočnera v tejto trestnej veci nemá vplyv na jeho pobyt vo väzbe, keďže bol do nej vzatý v rámci vyšetrovania kauzy zmeniek. V prípade Zsuzsovej by mal vo štvrtok nasledovať pokyn súdu na jej prepustenie z väzby. Môže však byť do nej opätovne vzatá pre iné prípady, v ktorých čelí trestnému stíhaniu, a to napríklad v kauze vraždy exprimátora Hurbanova Lászloa Basternáka.
Szabó dostal 25 rokov
Z účasti na vražde Kuciaka a Kušnírovej je vinný Tomáš Szabó, súd ho vo štvrtok uznal za vinného aj v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára.
Smutný deň pre slobodu médií, rozsudok v kauze vraždy Kuciaka vyvolal búrlivé ohlasy aj v zahraničí
Podľa podanej obžaloby bol práve on iniciátorom prepadu domu kolárovského podnikateľa v decembri 2016 a v kauze vraždy Kuciaka prijal objednávku od Zoltána Andruskóa. „Obžalovaný bol v rámci organizovanej skupiny zaradený na pracovnú funkciu vykonávateľa,“ uviedla Sabová v súvislosti s vraždou novinára.
Zsuzsová sa dlho na slobode neohriala, po prepustení z Leopoldova si ju odviezla polícia (foto+video)
Szabó bol zatiaľ neprávoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia a podľa verdiktu súdu by mal rodičom Kuciaka vyplatiť nemajetkovú ujmu vo výške 70-tisíc eur pre každého z nich. Tiež má zaplatiť 40-tisíc eur Molnárovej sestre. V kauze vraždy Molnára súd uznal za vinného aj Kočnera, a to z nedovoleného ozbrojovania v súvislosti s nábojmi, ktoré u neho zaistili pri jednej z domových prehliadok. Tento skutok obžalovaný priznal už na začiatku procesu.
Boj o spravodlivosť pokračuje, nie je to koniec príbehu, reagujú politici na rozsudok v prípade vraždy Kuciaka
Z obžalovaných bol vo štvrtok na súde iba Kočner, pretože Zsuzsová a Szabó súhlasili s konaním v neprítomnosti. Verdikt súdu nie je právoplatný. Po vynesení verdiktu podal prokurátor odvolanie proti oslobodeniu Kočnera a Zsuzsovej. Kočner podania odvolania vzdal a ostatní obžalovaní sa môžu vyjadriť v zákonnej lehote.
Kočner sa z väzenia napriek oslobodzujúcemu rozsudku nedostane
Rozsudok mal padnúť už v stredu 5. augusta, ale predsedníčka senátu Ružena Sabová zrušila termín pojednávania z dôvodu nutnosti pokračovania v porade senátu o pripravovanom rozsudku. V súvislosti s vraždou Kuciaka boli už skôr právoplatne odsúdení práve Andruskó ako aj Marček, ktorý priznal, že Kuciaka a jeho snúbenicu zastrelil. Marček priznal tiež vraždu Molnára.
Online – súd v prípade vraždy Kuciaka
- vynesenie rozsudku a reakcie
17:00 Ďakujeme za sledovanie online textového prenosu (minúta po minúte).
16:39 Podľa špecialistky na trestné právo Lucie Kurilovskej môže Najvyšší súd SR rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu vo veci úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj úplne zvrátiť.
Kurilovská: Najvyšší súd môže rozhodnutie špecializovaného súdu v prípade vraždy Kuciaka zvrátiť
16:06 V prípade pochybností v trestnom konaní by súdy mali rozhodovať v prospech obvinených. Uviedol to na štvrtkovom brífingu predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala.
Ako ďalej uviedol v reakcii na oslobodenie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej, v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka musí mať senát s odsudzujúcim rozsudkom stopercentnú istotu, že sa veci nemohli udiať inak, ako je uvedené v obžalobe.
„Je zrejmé, že členovia senátu ju nemali,” povedal. Zároveň zdôraznil, že si je istý, že senát zložený z predsedníčky Ruženy Sabovej a členov Ivana Matela a Rastislava Stieranku postupoval v súlade so svojim svedomím. „Slová, ktoré odzneli (v odôvodnení rozsudku, pozn. SITA), odzneli na základe štúdia spisu,” vyhlásil Hrubala.
Šéf ŠTS zároveň uviedol, že nevie, ako senát hlasoval na záverečnej porade. Podľa medializovaných informácií totiž členovia senátu vo veci neviny Kočnera a Zsuzsovú prehlasovali predsedníčku. Hrubala takisto vylúčil, že zlé medziľudské vzťahy v senáte mohli mať vplyv na rozsudok. „Niektoré informácie zo spisu uniknúť nesmú, napríklad kto ako hlasuje,” dodal Hrubala.
15:46 Rozsudok je vecne nesprávny, myslí si to právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic, ktorý to médiám povedal pred budovou súdu. Zároveň verí, že pri odvolaní rozhodne Najvyšší súd SR spravodlivo.
Lipšic je presvedčený, že obžaloba podala nepriestrelnú, logickú a nespochybniteľnú sieť nepriamych dôkazov. Rozsudok podľa neho nedáva logiku a je v rozpore s ustálenou súdnou praxou, že je potrebné vyhodnocovať svedecké výpovede komplexne. „Súd založil rozhodnutie o vine Tomáša Szabóa. vo veľkej miere na výpovedi Zoltána Andruskóa. V odsudzujúcej časti rozsudku súd uveril Andruskóvi, ale neuveril mu pri usvedčovaní Aleny Zsuzsovej a Mariana Kočnera,“ povedal Lipšic.
„Zároveň súd povedal, že pravdepodobne sa stretli obžalovaní Zsuzsová a Kočner deň po vražde, ale že to ešte nepreukazuje, že na tomto stretnutí bola prebratá hotovosť na vyplatenie vykonávateľov vraždy. Ale obaja obžalovaní stretnutie predsa popierajú,“ uviedol.
15:28 Prezident Policajného zboru Peter Kovařík necíti zadosťučinenie v súvislosti s rozsudkom. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová.
Kovařík verí, že páchatelia neujdú spravodlivosti v tomto a ani v ostatných prípadoch, na ktorých polícia intenzívne pracuje. Národná kriminálna agentúra (NAKA) Alenu Zsuzsovú po jej štvrtkovom oslobodení zadržala v konaní pre prípravy medializovaných vrážd. Podľa Kovaříka tak ide o ďalší krok k tomu, že od presadzovania spravodlivosti sa neustúpilo.
Zsuzsová sa dlho na slobode neohriala, po prepustení z Leopoldova si ju odviezla polícia (foto+video)
„Rozsudok súdu prvého stupňa plne rešpektujem. S napätím budem očakávať rozhodnutie odvolacieho súdu. Tak ako verejnosť a rodina, ani ja necítim zadosťučinenie. Polícia s prokuratúrou urobili maximum pre zabezpečenie dôkazov a sme stále pripravení v tom pokračovať, keď to bude potrebné,“ povedal Kovařík.
Po oslobodzujúcom rozsudku Zsuzsovú tesne pred 15:00 opustila bránu Ústavu na výkon väzby v Leopoldove. Vzápätí skončila v policajnom vozidle, pretože čelí obvineniam z ďalších trestných činov. Jej prepustenie sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, do jej blízkosti sa čakajúci novinári nedostali.
14:50 Poľský web Rzeczpospolita si na dianí v súdnej sieni počas vynášania rozsudku všíma, že vo chvíli, keď obžalovaných uznali za nevinných, rodičia zavraždených ako aj šéfredaktor webu Aktuality.sk, kde zavraždený novinár Ján Kuciak, opustili miestnosť.
14:35 Nemecký poslanec Európskeho parlamentu Daniel Freund označil rozsudok za „smutný deň pre slobodu médií v Európe“. „Podnecovatelia vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice zostávajú nepotrestaní. Spravodlivosti sa ešte musí učiniť zadosť. Nemôžeme dovoliť, aby novinárov vyšetrujúcich korupciu zastrašovali a vraždili,“ napísal na Twitteri.
14:22 Barbara Weselová z nemeckej televíznej stanice Deutsche Welle, ktorá osobne pricestovala do Pezinka, uviedla, že rozsudok predstavuje „obrovský úder“ pre príbuzných obetí a tých, ktorí na Slovensku dúfajú v zmenu. Známe periodikum Der Spiegel dodáva, že „proces v prípade vraždy novinára má kontroverzný koniec.“
14:13 Prokurátor podal na mieste odvolanie proti oslobodeniu Kočnera a Zsuzsovej. Kočner sa podania odvolania vzdal a ostatní obžalovaní sa môžu vyjadriť v zákonnej lehote.
14:00 Líder mimoparlamentného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský rozhodnutie súdu rešpektuje. „Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení, no aj po dnešnom verdikte súdu objednávatelia vraždy unikajú spravodlivosti. Rozhodnutie súdu rešpektujeme,“ priblížil Majerský v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal hovorca hnutia Stano Župa. V KDH podľa Majerského slov stále veria v spravodlivosť a že budú všetci páchatelia z tejto kauzy potrestaní.
13:44 Do istej miery je oslobodzujúci rozsudok podľa politického analytika Jána Baránka prekvapením. Analytik chce veriť, že súd sa riadil podľa dôkazov a svedomia a nepodľahol tlaku. Zároveň si myslí, že rozhodnutie sudcov v Pezinku môže byť v slovenskom súdnictve prelomovým.
Oslobodenie Kočnera môže otvoriť iné línie vyšetrovania, lebo celá pozornosť sa sústredila na dokazovanie jeho viny
13:30 Podľa podpredsedu parlamentu Gábora Grendela (OĽaNO) nie je oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej koniec príbehu. „Ak obžaloba presvedčila predsedníčku senátu, ktorú však zvyšní dvaja sudcovia prehlasovali, stále vidím nádej, že odvolací súd postihne aj objednávateľov. Tí nesú najväčšiu vinu na smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ napísal vo svojom profile na sociálnej sieti Grendel.
13:24 V tlačovej správe predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš uviedol, že rozsudok súdu sa ťažko akceptuje. Je podľa neho „obrovskou ranou“ pre dôveru v právny štát, nakoľko objednávatelia nie sú potrestaní. „Verejnosť teraz potrebuje podrobné a dôveryhodné vysvetlenie, prečo súdu nestačili predložené dôkazy a vyvrátiť akékoľvek pochybnosti o procesných zlyhaniach,“ povedal. Expert strany na právo a spravodlivosť Pavel Nechala podotkol, že tento súdny spor ešte nie je na konci.
13:18 Ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) verdikt súdu zaskočil. Ako uviedol na sociálnej sieti Facebook právo má platiť pre každého rovnako a nemožno niekoho odsúdiť len preto, že by si to priali ľudia v uliciach, politici či novinári. Zároveň priblížil, že mu neprináleží hodnotiť prácu vyšetrovateľov, prokurátorov a ani sudcov a verdikt súdu s plnou vážnosťou rešpektuje. Zároveň vyjadril odhodlanie urobiť všetko pre to, aby polícia mala vždy rozviazané ruky pre poctivú prácu, o ktorú sa bude môcť oprieť prokurátor a aj sudca.
13:11 Vznikajúca strana Hlas-sociálna demokracia uviedla na sociálnej sieti, že jediným spôsobom, ako je možné v demokratických krajinách dosahovať spravodlivosť, je rešpektovať rozhodnutia súdov ako nezávislej zložky štátnej moci. Dodáva, že ak je prokuratúra presvedčená, že podala dostatočné dôkazy o dvojici oslobodených obžalovaných, má možnosť svoj právny názor obhájiť.
12:55 Irena Bihariová, predsedníčka mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS), na sociálnej sieti napísala, že aj keď Slovensko pozná páchateľov, motív vraždy zostal nejasný a objednávatelia nepotrestaní. „Verili sme, že udalosť, ktorá v plnej nahote odhalila systém ‚našich ľudí‘, spletenca oligarchických záujmov a verejnej správy a beztrestnosti mocných, bude dnes objasnená a spravodlivo potrestaná. Nestalo sa tak,“ uviedla.
12:46 Juraj Šeliga (Za ľudí) vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že rozhodnutie súdu ním otriaslo, no nespochybňuje senát ani súd a rešpektuje rozhodnutie prvostupňového súdu.
12:35 Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) je verdiktom súdu šokovaná. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to vyhlásil jej generálny tajomník Christophe Deloire. „Oslobodenie je dôkazom veľkého zlyhania vyšetrujúcich orgánov a súdnictva,“ vyhlásil na Deloire na Twitteri s hashtagom #pressfreedom (sloboda tlače, pozn. red.). Ako tiež uviedol, RSF očakávala, že „Slovensko bude vzorom v oblasti stíhania a odsúdenia trestných činov proti novinárom“. „Namiesto toho zostávame v situácii beztrestnosti. Kto nariadil zabitie Jána Kuciaka? Prečo bol zabitý? Mali by sme mať jasnú odpoveď,“ dodal Deloire.
12:30 K rozsudku sa na sociálnej sieti Facebook vyjadril aj minister hospodárstva a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.
12:22 Podľa predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej rozsudok znamená aj to, že boj o spravodlivosť na Slovensku pokračuje. „Rozhodnutím súdu v kauze Mariana Kočnera a jeho spoločníkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Slovensku otvára ďalšia etapa boja za spravodlivosť. Rozsudok súdu nie je definitívny,“ napísala. Doplnila, že rozsudok zvyšuje pochybnosti o silnej spravodlivosti.
11:56 Jozef Kuciak, otec zavraždeného Jána, je aj naďalej presvedčený o tom, že vraždu jeho syna si objednal Kočner. „Po rozhodnutí súdu som ostal paralyzovaný, aj keď som v duchu veril, že sa posledný predložený dôkaz vezme v úvahu a celý proces sa vráti späť k dokazovaniu,“ uviedol Kuciak. Myslí si, že dôkazov, aby boli obžalovaní odsúdení, bolo dostatok. „Som z toho znechutený. Neostáva nám však nič iné len veriť, že spravodlivosť zvíťazí,“ dodal.
Jozef Kuciak zostal po rozhodnutí súdu paralyzovaný, lebo dôkazov na odsúdenie Kočnera bolo dosť
11:48 Prezidentka Zuzana Čaputová je verdiktom súdu šokovaná a očakáva, že hľadanie spravodlivosti sa v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde SR. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Čaputovú rozsudok v prípade vraždy Kuciaka šokoval a očakáva, že hľadanie spravodlivosti nekončí
Ako priblížil, prezidentka potrebuje porozumieť odôvodneniu rozsudku. Verdikt však rešpektuje, no zároveň očakáva, že hľadanie spravodlivosti sa nekončí. „Myslím na rodičov Jána a Martiny a prajem im veľa síl v tejto ťažkej chvíli. Oni, aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu ich detí objednali a sprostredkovali,“ reagovala prezidentka.
11:35 Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny, dúfa, že Najvyšší súd SR rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zvráti. Povedala to pred budovou ŠTS v Pezinku po vynesení rozsudku. „Dúfam, že na Najvyššom súde SR sedia správni sudcovia a učinia spravodlivosti za dosť, pretože týmto rozhodnutím naše deti naďalej trpia a Marian Kočner. sa smeje,“ uviedla.
Naše deti naďalej trpia a Kočner sa smeje. Kušnírová dúfa, že rozhodnutie zvráti najvyšší súd
11:06 Právny zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic pred štvrtkovým pojednávaním očakával, že prípad vraždy Kuciaka a Kušnírovej pôjde na Najvyšší súd SR. Ako uviedol, očakáva, že ak padne rozsudok, aj tak sa jedna alebo druhá strana odvolá. Dodal, že ešte nikdy nezažil, aby od záverečných rečí po vynesenie rozsudku uplynul viac ako mesiac.
„Akýkoľvek rozsudok, ak padne dnes, tak tento rozsudok bude napadnutý procesnými stranami. Dnes môže byť veľmi dôležité rozhodnutie, ale nebude finálne. Finálne rozhodnutie v tejto veci a spravodlivosť v tejto veci nakoniec vyriekne Najvyšší súd SR. O tom som presvedčený,“ povedal Lipšic.
Reťaz nepriamych dôkazov je podľa neho taká silná, že vylučuje akúkoľvek inú verziu priebehu skutku vrátane objednávky. Podotkol, že pri objednávkach vraždy vždy rozhodujú nepriame dôkazy.
10:55 „Vyzerá, že nateraz sa evidentní strojcovia vraždy chcú spravodlivosti vyšmyknúť z pazúrov … verme, že spravodlivosť si ich oboch počká,“ okomentoval rozsudok na sociálnej sieti Facebook premiér Igor Matovič (OĽaNO).
10:48 V kauze vraždy novinára Kuciaka a Kušnírovej súd obžalovaných Kočnera ako aj Zsuzsovú oslobodil. Podľa verdiktu neexistovalo na uznanie ich viny dostatok dôkazov.
10:42 Szabó dostal za účasť na vražde Kuciaka a Kušnírovej trest 25 rokov väzenia.
10:38 Súd opísal, ako sa Szabó na vražde podieľal. Spomína sa aj to, ako si bol spoločne s Marčekom prehliadať dom zavraždených vo Veľkej Mači. Ďalej opísal aj vykonanie vraždy, za ktoré bol Marček odsúdený na 23 rokov.
10:27 Szabó je vinný aj z účasti na vražde Kuciaka a Kušnírovej
10:23 Zlatica Kušnírová, ktorá je matkou zavraždenej Martiny, si nedokáže predstaviť oslobodzujúci rozsudok pre obžalovaných. Ako vo štvrtok povedala pred príchodom na pojednávanie, je za to, aby sa dokazovanie „natiahlo“, než by mali obžalovaní dostať nižší trest. V takom prípade by sa voči rozsudku odvolala. „Mám také zlé tušenie, že to nedopadne dobre, cítim vnútorný nepokoj. Ked má padnúť nízky rozsudok pre obžalovaných, tak nech sa radšej to dokazovanie natiahne. Naše deti si to zaslúžia,“ uviedla.
10:17 Z vraždy podnikateľa Petra Molnára je vinný Tomáš Szabó. Mariana Kočnera v tomto prípade súd uznal za vinného z nedovoleného ozbrojovania v súvislosti s nábojmi, ktoré u neho zaistili pri jednej z domových prehliadok. Tento skutok obžalovaný priznal už na začiatku procesu. Szabó je takisto vinný pre rovnaký skutok, konkrétne pre zadováženie zbraní na vraždu Kuciaka a Molnára a tiež pre neoprávnenú držbu munície. Vinný je tiež z porušovania domovej slobody.
10:15 Súd by sa ešte mal rozhodnúť, či vykoná nejaké dôkazy. Pred hlavným pojednávaním na súde v Pezinku to povedal právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. Ako dodal, považuje za dôvodné, aby súd vykonal ďalšie dôkazy.
Kvasnica nepozná obsah nového dôkazu, ktorý mala prokuratúra podľa medializovaných informácií predložiť pár dní pred vyhlásením rozsudku. „Treba si uvedomiť, že v tomto štádiu bolo dokazovanie ukončené. Tento postup pána prokurátora považovať za akýsi podnet pre senát, aby vykonal ešte ďalšie dôkazy,“ uviedol.
10:13 Predsedníčka senátu Ružena Sabová začína čítať rozsudok, ale najprv v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára z Kolárova.
10:00 Z obžalovaných je vo štvrtok na súde iba Marian Kočner, pretože Zsuzsová a Szabó súhlasili s konaním v neprítomnosti.
Kauza vraždy novinára Kuciaka
Obžalovaní v tomto prípade boli prípade podnikateľ Marian Kočner, jeho známa Alena Zsuzsová a bývalý policajt Tomáš Szabó. Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav Marček, ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Molnára v roku 2016. Tento obžalovaný bol odsúdený na 23 rokov väzenia.
Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi. Kuciaka a jeho snúbenicu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.
Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Kočnera. Súdny proces v tejto kauze sa začal v januári tohto roku, pričom súd už vypočul všetkých navrhnutých svedkov. Oboznámil sa tiež s ďalšími dôkazmi, medzi nimi napríklad s komunikáciou obžalovaných Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v aplikácii Threema, telefonátom obžalovaného podnikateľa s neskôr zavraždeným Kuciakom, alebo napríklad s článkami zavraždeného.
V prípade už ukončili dokazovanie a na súde už odzneli aj záverečné reči, prokurátor v rámci tej svojej navrhol všetkým trom obžalovaným na základe doterajšej bezúhonnosti a priaznivým prognózam prevýchovy navrhuje tresty 25 rokov väzenia.