LAUSANNE 22. mája (WEBNOVINY) – Slovenskej športovej strelkyni Danke Bartekovej už nič nebráni v členstve v Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV), menovací dekrét by si mala prevziať začiatkom júla počas mimoriadneho rokovania pléna vo švajčiarskom Lausanne.
Športový arbitrážny súd (CAS) so sídlom práve v Lausanne zamietol odvolanie japonského kladivára Kodžiho Murofušiho proti vylúčeniu z volieb do komisie športovcov počas olympijských hier 2012 v Londýne. CAS potvrdil vlaňajšie rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru.
„Teším sa veľmi, je to pre mňa pozitívna správa. Ťahalo sa to dlho, ale som rada, že konečne viem, na čom som. Síce moja pozícia nebola ohrozená, ale je fajn vedieť, že je to už definitívne. Teraz už nič nebráni môjmu oficiálnemu uvedeniu do funkcie a aktívnemu zapájaniu sa do činnosti. Najbližšie sa zúčastním v júni v Singapure na zasadnutí komisie športovcov. Menovací dekrét by som mohla dostať na zasadnutí MOV 3. – 4. júla v Lausanne. Zatiaľ to nie je isté, čakám na oficiálnu informáciu,“ povedala v reakcii pre agentúru SITA D. Barteková.
Zlatý z OH 2004 v Aténach Murofuši pôvodne získal dostatok hlasov, ale neskôr ho vylúčili pre údajné používanie iPadu pri prezentácii, čo je v nesúlade s predpismi. CAS v januári v podobnom prípade neuznal odvolanie taekwondistu Čchu Mu-jena z Taiwanu. „Napriek tomuto prešľapu zostali dobrá povesť a športový duch Murofušiho neporušené,“ uviedol v stanovisku CAS.
Okrem bronzovej medailistky z OH 2012 Bartekovej si športovci v olympijskej dedine v Londýne oficiálne zvolili ako svojich zástupcov aj austrálskeho veslára Jamesa Tomkinsa, plavkyňu Kirsty Coventryovú zo Zimbabwe a vodného slalomára Tonyho Estangueta z Francúzska. Postup dvoch vylúčených športovcov z volieb zdržal procedúru vymenovania nových členov komisie i MOV o deväť mesiacov.
„Medzinárodný olympijský výbor víta rozhodnutie Športového arbitrážneho súdu a už sa teší na spoluprácu s Dankou Bartekovou, Jamesom Tomkinsom, Kirsty Coventryovou a Tonym Estanguetom. Výkonný výbor by ich mená mal dať na schválenie plénu MOV počas júlového mimoriadneho zasadnutia v Lausanne,“ uvádza sa v stanovisku MOV.
Trojčlenný tribunál CAS vypočúval Murofušiho i svedkov obhajoby 10. a 11. apríla. Senát zatiaľ nezverejnil celé rozhodnutie rozsudku, je známy len jeho hlavný výsledok. Dôvodom na zamietnutie odvolania Murofušiho bol podľa CAS fakt, že kladivár a Japonský olympijský výbor nekonali v súlade s predpismi volieb. Japonec mal robiť v olympijskej dedine zakázanú kampaň, rozdávať nepovolené plagáty v jedálni olympijskej dediny. „Došlo k nepochopeniu medzi oboma stranami. Nebol vtedy dostatok času overovať fakty. Chceme, aby boli pravidlá rovnaké pre každého,“ povedal člen Japonského olympijského výboru Jošidži Nogami.
„Urobil som všetko, čo bolo v mojich silách, aby som počas kariéry ctil ducha fair play. Môj rešpekt k MOV sa nezmenil, ale musím zdôrazniť, že som neporušil žiadne pravidlá,“ uviedol Murofuši, ktorý sa odvolal aj ako súkromná osoba.
Slovensko nemá riadneho člena Medzinárodného olympijského výboru od roku 2001, keď Vladimírovi Černušákovi pre vekové obmedzenie vypršal mandát, ktorý dostal ešte v roku 1981. Následne sa stal čestným členom MOV. Barteková suverénne vyhrala voľby do komisie športovcov. Od účastníkov OH dostala 2295 hlasov, nasledovali Tomkins s 1802, Coventryová s 1797 a Estanguet s 1779 hlasmi. Celkovo sa na hlasovaní zúčastnilo 6924 voličov, čo bola 64-percentná účasť. Noví členovia nahradili Hichama El Guerrrouja, Raniu Elwaniovú, Frankieho Fredericksa a Jana Železného, ktorým sa skončillo funkčné obdobie. Vo voľbách v Londýne kandidovalo celkovo 20 adeptov, ktorí buď štartovali na OH 2008 v Pekingu, alebo sa predstavili na OH 2012.
„Pre mňa voľba neznamená len veľkú radosť, ale aj zodpovednosť. Stala som sa reprezentantkou športovcov, považujem za povinnosť ich reprezentovať najlepšie ako viem. Splnil sa mi sen,“ uviedla krátko po londýnskom oznámení výsledku volieb Danka Barteková.
Komisia športovcov, ktorú namiesto Fredericksa vedie od 22. júla Claudia Bokelová, sa schádza raz alebo dvakrát do roka. Je poradným orgánom a medzičlánkom vo vzťahu medzi MOV a športovcami. Dvanásti jej členovia sú volení na osem rokov účastníkmi OH, ďalších maximálne siedmich menuje prezident MOV na základe regionálnych, pohlavných a športových princípov. Medzinárodný olympijský výbor má momentálne 109 riadnych členov, 32 čestných členov a 1 mimoriadneho člena.