BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Štát opäť zvažuje zvýšenie spotrebnej dane z tichého vína, ktorej sadzba je v súčasnosti na rozdiel od piva a liehu nulová. Zvýšenie dane by malo byť súčasťou konsolidačného balíčka z dielne ministerstva financií.
Rezort už o tejto téme rokoval ako so Zväzom výrobcov hrozna a vína (ZVHV) tak aj s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV).
Výška dane je otázna
„Prebehlo prvé rokovanie na úrovni štátnej tajomníčky MPRV SR a štátneho tajomníka ministerstva financií k možnému zvýšeniu spotrebnej dane z tichého vína a k možnostiam podpory pre vinárov zo štátneho rozpočtu,“ uviedla tlačová tajomníčka agrorezortu Zuzana Gulová.
Momentálne ešte nie je známa ani navrhovaná výška tejto dane, ani časový rámec, v ktorom by mohla byť zavedená.
Ministerstvo financií sa k téme možného zvýšenia spotrebnej dane z tichého vína zatiaľ nechce vyjadrovať. V reakcii iba uviedlo, že celý konsolidačný balíček je momentálne predmetom rokovania Rady pre rozvoj a solidaritu. „K ďalším konsolidačným opatreniam je teraz predčasné sa vyjadrovať,“ uviedol rezort financií v stanovisku.
Majú pomôcť kompenzácie
Ministerstvo pôdohospodárstva chce v prípade zavedenia spotrebnej dane na tiché víno kompenzovať domácich vinárov, keďže zvýšenie dane by malo postihnúť predovšetkým lacné víno z dovozu.
Slovenskí vinári by podľa agrorezortu mohli získať späť prostriedky, ktoré štát od nich na dani vyberie, vo forme štátnej pomoci. „V prípade realizácie štátnej pomoci bude musieť prebehnúť proces notifikácie EÚ, v rámci ktorej Európska komisia posúdi, či by takáto podpora pre sektor vína bola v súlade s podporami vnútorného trhu,“ konštatovala Gulová.
Podľa výkonnej riaditeľky ZVHV Jaroslavy Kaňuchovej-Pátkovej však nič také nie je možné a akákoľvek štátna pomoc by narazila na odpor EÚ, ktorá trh s vínom prísne reguluje. „Navyše, ak by sa vôbec nejaké náklady domácim vinárom mohli zavedením štátnych dotácií vrátiť, určite nepokryjú ich náklady spôsobené zvýšením spotrebnej dane z tichého vína,“ uviedla Kaňuchová-Pátková pre agentúru SITA.
Pripomenula pritom, že náklady spojené s výberom tejto dane budú vyššie ako to, čo na nej štát vyberie. Zároveň toto opatrenie naštartuje čierny trh, ktorý bude tak ako kedysi tvoriť 30 % z celkového predaja a prinesie vyššie úniky aj na dani z pridanej hodnoty. „V konečnom dôsledku toto opatrenie viac poškodí domácich vinárov ako dovozcov,“ dodala.