MADRID 7. apríla (WEBNOVINY) – Španielsko nebude nasledovať susedné Portugalsko a nepožiada zahraničie o pomoc. Vo štvrtok to vyhlásila španielska ministerka hospodárstva Elena Salgadová.
Zároveň dúfa, že krok Lisabonu ukončí dlhovú krízu v Európe. Portugalsko sa po Grécku a Írsku stalo ďalšou krajinou eurozóny, ktorá požiadala o zahraničnú finančnú pomoc.
Odstupujúci portugalský premiér José Socrates v stredu potvrdil, že krajina sa obrátila na Európsku komisiu (EK) so žiadosťou o podporu po tom, čo náklady na financovanie štátneho dlhu prostredníctvom trhov v posledných týždňoch prudko vzrástli.
Po očakávanej finančnej pomoci pre Portugalsko by sa mohla pozornosť opäť zamerať na Španielsko a jeho slabé verejné financie. „Riziko nákazy je absolútne vylúčené. Uplynul už nejaký čas, odkedy sa trhy dozvedeli, že naša ekonomika je oveľa konkurencieschopnejšia,“ povedala Salgadová pre rozhlasovú stanicu SER.
Upravili prognózu nadol
Španielsko upravilo v stredu smerom nadol svoju prognózu ekonomického rastu v dôsledku pravdepodobných dopadov plynúcich zo zvyšovania úrokových sadzieb a vyšších cien ropy. Podľa najnovšej prognózy by mala ekonomika Španielska v budúcom roku posilniť o 2,3 % a v roku 2013 o 2,4 %. V predchádzajúcej prognóze pritom vláda počítala s budúcoročným rastom svojej ekonomiky na úrovni 2,5 % a na úrovni 2,7 % v roku 2013.
Španielsko sa z recesie dostalo na začiatku minulého roka, odvtedy však má problém dosiahnuť významnejší rast hospodárstva. Analytici a centrálna banka pochybujú, že tempo rastu hospodárstva bude na takej úrovni ako predpokladá španielska vláda.
Španielsko plní rozpočtové ciele, tvrdí EK
Európska komisia (EK) vo štvrtok uviedla, že Španielsko je na dobrej ceste pri dosiahnutí svojho cieľa znížiť rozpočtový deficit a naplniť úsporný program. „Španielsko musí byť hodnotené na základe svojich vlastných zásluh. Krajina je na dobrej ceste pri plnení svojich cieľov, ktoré boli stanovené v rámci plánu na zníženie rozpočtového deficitu pre roky 2010 a 2011,“ povedal na tlačovej konferencii hovorca EK Amadeu Altafaj. „Španielsky parlament schválil dôležité ekonomické reformy, obzvlášť reformu trhu práce,“ povedal.
Altafaj ďalej uviedol, že španielska ekonomika čelí náročným výzvam, avšak v súčasnosti sa krajina drží svojich záväzkov. Španielska ministerka hospodárstva Elena Salgadová vo štvrtok to vyhlásila, že Španielsko nebude nasledovať susedné Portugalsko a nepožiada zahraničie o pomoc.Po očakávanej finančnej pomoci pre Portugalsko by sa mohla pozornosť opäť zamerať na Španielsko a jeho slabé verejné financie.
„Riziko nákazy je absolútne vylúčené. Uplynul už nejaký čas, odkedy sa trhy dozvedeli, že naša ekonomika je oveľa konkurencieschopnejšia,“ povedala Salgadová pre rozhlasovú stanicu SER
Krajina úspešne predala trojročné dlhopisy
Španielsko úspešne prešlo prvou skúškou dopytu po jeho dlhopisoch po tom, ako susedné Portugalsko požiadalo o zahraničnú finančnú pomoc. Madrid vo štvrtok predal trojročné dlhopisy za 4,1 mld. eur. Španielske ministerstvo financií plánovalo predať štátne cenné papiere za 3,5 až 4,5 mld. eur a skutočný predaj je tak tesne nad strednou úrovňou plánovaného pásma. Priemerný výnos z predaných dlhopisov je 3,568 %, čo je mierne menej ako pri predaji iných trojročných dlhopisov minulý mesiac, pri ktorých bol priemerný výnos 3,592 %.
„To by malo zmierniť obavy zo šírenia dlhovej krízy. Predali dlhopisy v dobrom objeme 4,1 mld. eur,“ povedal Peter Chatwell, analytik Credit Agricole. Riziková prirážka k španielskym 10-ročným dlhopisom oproti nemeckým bola vo štvrtok na takmer dvojmesačnom minime 181 bázických bodov. Očakáva sa pritom, že v najbližších mesiacoch sa bude naďalej zmenšovať, ak Španielsko bude pokračovať v znižovaní deficitu.
Pri emisiách dlhopisov sa Španielsku v tomto roku darí odlišovať sa od iných vysoko zadlžených okrajových členských krajín eurozóny. Investori budú krajinu v najbližších mesiacoch pozorne sledovať, aby si boli istí, že Madrid udržiava rýchlosť reforiem a tempo škrtov vo výdavkoch, ktoré mu zatiaľ prinášajú ocenenie.