Smer sa zatiaľ nerozhodol, či podporí malú rómsku reformu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Romovia
ilustračné foto Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Vládny Smer-SD sa zatiaľ nerozhodol, či podporí malú rómsku reformu, ktorú do parlamentu predložili poslanci za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník a Viliam Novotný a poslanec za OĽaNO a vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák.

Pollák sa na kompromisných zmenách s Kaníkom dohodol v apríli a súhlasil s časťou návrhov, ktoré Kaník predkladá do parlamentu opakovane takmer dva roky. Bez podpory Smeru-SD novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi v parlamente neschvália.

„Budeme o tom diskutovať v poslaneckom klube. Požiadame o stanovisko aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, či ide o systémové zmeny alebo nie, a aj podľa toho sa budeme rozhodovať,“ povedala pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková.

Rodičovský príspevok chcú zvýšiť pre pracujúce rodiny

Kaník, Pollák a Novotný navrhujú v novele zákona o pomoci v hmotnej núdzi zmeny vo viacerých oblastiach. Rodičovský príspevok by sa mal zvýšiť na 230 eur, ale len pre pracujúce rodiny. Ak aspoň jeden z rodičov štyri roky pred vznikom nároku na rodičovský príspevok nepracoval aspoň 270 dní, dostanú rodičovský príspevok znížený o 35 percent, teda 149,50 eura.

„Navrhujeme zmeniť aj vyplácanie príspevku za školskú dochádzku. V návrhu sprísňujeme kritériá na školskú dochádzku,“ vysvetlil Kaník s tým, že rodičia stratia nárok na tento príspevok, ak žiak bude mať viac ako sedem vymeškaných neospravedlnených hodín mesačne.

Kaník tiež v novele navrhuje zmeniť princíp, podľa ktorého sú nepracujúci páchatelia priestupkov nepotrestateľní. Tí by mali povinnosť trest za svoj priestupok odpracovať. Navrhuje tiež, aby sa tresty za neplnoletých páchateľov priestupkov prenášali na rodičov.

Zhodli sa na rýchlom odstraňovaní čiernych stavieb

Bager
Foto: gpkrajina.com

Poslanec za SDKÚ-DS sa zhodol s vládnym splnomocnencom pre Rómov aj na rýchlom odstraňovaní nových čiernych stavieb, ktoré budú postavené na cudzích pozemkoch.

„Novelou zákona sa zavádza povinnosť odstrániť stavbu alebo akýkoľvek objekt zhotovený bez stavebného povolenia na cudzom pozemku, bez písomného súhlasu majiteľa pozemku. Odstránenie stavby, s výnimkou inžinierskych stavieb definovaných stavebným zákonom, vykoná stavebný úrad na základe žiadosti vlastníka pozemku na náklady majiteľa alebo nájomcu zhotovenej stavby či objektu,“ píše sa v novele.

Pollák rovnako podporuje Kaníkov návrh, aby sa podiel príjmu, ktorý sa nezapočítava do príjmu pri posudzovaní nároku na dávky v hmotnej núdzi, zvýšil zo súčasných 25 % na 40 %. „Novela má nastaviť systém tak, aby rodina, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, mala vyšší príjem ako rodina, ktorá žije len zo sociálnych dávok,“ vysvetlil Kaník.

Podľa vládneho splnomocnenca sa pri týchto zmenách nedá hovoriť ako o malej rómskej reforme. „Ide o nápravu sociálneho systému, ktorý je 20 rokov nevýhodný pre túto krajinu,“ konštatoval Pollák. Parlament novelu prerokuje na májovej schôdzi.

Promo Podnikám.sk spotrebitelia
Foto: Webnoviny.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana LaššákováĽudovít KaníkPeter PollákViliam Novotný
Firmy a inštitúcie SMER-SD