BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Slovenský priemysel v novembri minulého roka pridal na obrátkach. Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) totiž priemyselná produkcia v jedenástom mesiaci vlaňajška na medziročnej báze po očistení o vplyv počtu pracovných dní stúpla až o 12,6 %, čím ešte zrýchlila svoj 7-percentný rast z októbra.
Mesačný nárast
Išlo o prvý dvojciferný rast produkcie v slovenskom priemysle v minulom roku a jeden z najvyšších mesačných nárastov z posledných rokov. V priemere za prvých 11 mesiacov vlaňajška tak produkcia priemyslu stúpla o 4,6 %. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov priemyselná produkcia v novembri 2013 oproti októbru 2013 vzrástla o 1,9 %.
Priemysel pritom aj v novembri potiahla predovšetkým priemyselná výroba, ktorej medziročný rast sa oproti októbrovým 9,2 % ešte zrýchlil na 14,6 %. Mierny rast tentoraz však zaznamenala aj ťažba a dobývanie o 3,1 % a celkové čísla nezhoršovala ani produkcia v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu, ktorá v porovnaní s novembrom 2012 zostala nezmenená.
Najväčší plyv
Zvýšenie celkovej produkcie priemyslu pritom najviac ovplyvnil rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 15,4 %, výrobe elektrických zariadení o 84,1 %, výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 19,4 %, výrobe výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 17,3 % a v ostatnej výrobe, oprave a inštalácii strojov a zariadení o 10,6 %.
Objem produkcie sa znížil vo výrobe základných farmaceutických výrobkov a farmaceutických prípravkov o 44,7 %, výrobe potravín, nápojov a tabakových výrobkov o 3,7 %, výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 6,9 % a vo výrobe chemikálií a chemických produktov o 1,8 %.
Rast produkcie
V priemere za jedenásť mesiacov vzrástla produkcia v priemyselnej výrobe o 5,7 %. Produkcia bola nižšia v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 2 %, v ťažbe a dobývaní o 1,9 %. Celkový rast produkcie súvisel so zvýšením hlavne vo výrobe elektrických zariadení o 42,1 %, výrobe dopravných prostriedkov o 5,6 %, výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 8,4 %, výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 25,7 % a vo výrobe výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 5,6 %.
Produkcia klesla hlavne vo výrobe základných farmaceutických výrobkov a farmaceutických prípravkov o 43,4 %, výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 1,7 % a vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 3,5 %.