- aktualizované 7. apríla, 17:09
Medzinárodné spoločenstvo musí trvale žiadať integritu a suverenitu Ukrajiny, ktorá bola narušená v roku 2014 anexiou Krymu a odvtedy na východe Ukrajiny prebieha konflikt. Pred rokovaním vlády to uviedol šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS).
Bude volať ukrajinskému ministrovi
„Slovenská republika sa svojím hlasom pripája k tým krajinám a inštitúciám, ktoré vyjadrili maximálne znepokojenie nad tým, čo vidíme,“ priblížil Korčok v súvislosti s tým, že Rusko rozmiestňuje vojská okolo hraníc s Ukrajinou. Šéf slovenskej diplomacie doplnil, že sa chystá telefonovať ukrajinskému ministrovi zahraničných vecí a chce od neho počuť, aká je situácia.
„Želáme si, aby bolo veľmi jasno v tom, aký je dôvod posilňovania ruskej vojenskej prítomnosti na ich území pozdĺž ukrajinskej hranice,“ uzavrel Korčok.
Treba konať s chladnou hlavou
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) po rokovaní vlády uviedol, že situáciu na Ukrajine pozorne monitorujú. „To napätie je tam cítiť. Zároveň môžem povedať, že v žiadnom prípade nie je pravdivé tvrdenie, že Severoatlantická aliancia navyšovala počet vojakov na Ukrajine alebo mobilizovala jednotky. Naopak vieme, že na ruskej strane hranice s Ukrajinou je zmobilizovaných niekoľko desiatok tisíc vojakov,“ uviedol.
Podľa Naďa je v tejto situácii dôležité konať „s chladnou hlavou“. Minister verí, že sa situácia upokojí a nepríde k eskalácii konfliktu.
Rusko rozmiestňuje vojská okolo hraníc s Ukrajinou, podľa hovorcu Kremľa by to nemalo nikoho znepokojovať
Korčok v tejto súvislosti po rokovaní vlády dodal, že apeluje na zmierlivosť a na také kroky, ktoré budú situáciu stabilizovať. „Ako šéf diplomacie robím všetko preto, aby sa situácia upokojila. Komunikujeme v Európskej únii (EÚ), komunikujeme v rámci NATO, avizoval som rozhovor s ukrajinským ministrom, verím, že toto sa dá vyriešiť. Treba nechať priestor na diplomaciu a neeskalujme situáciu viac ako je,“ priblížil Korčok. Doplnil, že situácia je dostatočne vážna, je však potrebné občanov upokojovať a snažiť sa o diplomatické riešenie.
Tradičné ruské hry
Rozmiestňovanie ruských vojsk poblíž ukrajinského územia znepokojuje aj Organizáciu Severoatlantickej zmluvy (NATO). Moskva zároveň vyslala smerom k NATO varovný signál pred poskytnutím akejkoľvek vojenskej pomoci Ukrajine. Informoval o tom spravodajský portál BBC.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij poznamenal, že „vojenské cvičenia a možné provokácie pozdĺž hranice sú tradičné ruské hry“. Nadviazal naňho minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorý pre BBC povedal, že ruská armáda sa zhromažďuje na troch miestach – na severnej hranici medzi Ukrajinou a Ruskom, pozdĺž východnej hranice a „tiež na nelegálne okupovanom Kryme“.
Rusi počet vojakov neuviedli
Šéf slovenskej diplomacie Korčok v stredu hovoril s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Kulebom o aktuálnej situácii na východe Ukrajiny a zhromažďovaní ruských vojsk. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej a mikroblogovacej sieti.
Korčok ubezpečil ukrajinského kolegu, že Slovensko naďalej podporuje územnú celistvosť a zvrchovanosť Ukrajiny.
Podľa ukrajinskej strany sa pozdĺž východnej hranice s Ruskom a na Kryme nachádza asi 20 až 25-tisíc vojakov. Ruskí predstavitelia to doposiaľ nepotvrdili ani neposkytli žiadne presné čísla.