Slovensko by malo byť na pandemickú chrípku pripravené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcína, lekár, injekcia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Slovensko vlastnú pandemickú vakcínu síce vyrábať nebude, ale na prípadnú pandemickú chrípku by malo byť pripravené.

Ako konštatuje ministerstvo zdravotníctva (MZ) v materiáli určenom pre vládu, v rámci jeho pôsobnosti je na poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti v čase pandémie pripravených 59 lôžkových zariadení.

Tie majú vypracované pandemické plány a ich krízové štáby minimálne raz ročne prerokovávajú pripravenosť. Zdravotnícke zariadenia by mali byť schopné vytvoriť celkovo 7 700 reprofilizovaných lôžok a vyčleniť pre ne 3 550 zdravotníkov.

Pripravenosť Slovenska môžu zabezpečiť vakcíny

Podľa odhadov by prípadná pandemická chrípka mohla postihnúť 25 až 45 percent populácie, hospitalizáciu by si vyžiadalo 81 tisíc až 147 tisíc osôb. V tom istom čase by podľa prepočtov MZ hospitalizáciu potrebovalo 20 500 až 36 500 ľudí.

„Tento počet mnohonásobne prekračuje súčasné kapacity infektologických pracovísk zdravotníctva Slovenskej republiky. Z uvedeného dôvodu sa predpokladá na poskytovanie zdravotnej starostlivosti využitie ubytovacích a stravovacích kapacít v pôsobnosti iných rezortov a ďalšie, čo bude vyžadovať vyhlásenie núdzového stavu v Slovenskej republike,“ uvádza sa v správe o zabezpečení Slovenska na pandémiu chrípky.

Ako ďalej vyplýva z materiálu, jednou z možností ako zvýšiť pripravenosť Slovenska na pandemickú chrípku je zabezpečenie pandemických vakcín. Tie by mohol štát nakupovať spoločne s ostatnými členskými krajinami Európskej únie. MZ predpokladá, že spoločné obstarávanie prinesie lepšie cenové podmienky ako i zabezpečenie vakcín aj v prípade ich nedostupnosti pre menšie trhy. Tendre by mali byť vyhlásené v druhej polovici roka, krajiny EÚ by mohli následne kontrakty podpisovať koncom roka.

Rezort zdravotníctva zároveň pripomína, že spolu s Úradom verejného zdravotníctva SR priebežne komunikujú so Svetovou zdravotníckou organizáciou a Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb, úrad navyše monitoruje epidemiologickú situáciu. Úlohy majú v prípade pandémie zadelená aj zvyšné rezorty.

Slovensko už potrápila pandemická chrípka

Vakcína, injekcia
Foto: ilustračné, SITA/AP

Ministerstvo vnútra má napríklad zabezpečovať opatrenia na hraničných prechodoch, rezort pôdohospodárstva zase v oblasti bezpečnosti potravín. Úlohou ministerstva obrany bude vyčleniť nevyhnutné sily a prostriedky, finančné krytie eliminácie rizík pandémie bude mať na starosti ministerstvo financií.

Posledná pandemická chrípka Slovensko potrápila v rokoch 2009 – 2010. Rok na to sa Slovensko pustilo do projektu, ktorý mal zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe pandemickej vakcíny. Štát postavil v Malackách pavilón, zakúpil technológie, no nenašiel farmafirmu, ktorá by vakcíny vyrábala. Vláda sa preto vlani rozhodla projekt, do ktorého bolo preinvestovaných niekoľko miliónov eur zastaviť a zavrhla aj myšlienku vyrábať pandemickú vakcínu.

O tom, čo bude s malackým pavilónom a technológiami sa doposiaľ nerozhodlo. Efektívne riešenie má nájsť Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR). Ako informovala hovorkyňa SŠHR Marcela Zelinková v súčasnosti sa za týmto účelom konajú rokovania. „Výsledkom bude materiál, ktorý bude po uskutočnení medzirezortného pripomienkového konania predložený na rokovanie vlády SR,“ uviedla Zelinková. Ešte v minulom roku sa hovorilo o tom, že pavilón by mohol slúžiť Slovenskej akadémii vied na výrobu vlastných tovarov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať