BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Ministrovi hospodárstva Tomášovi Malatinskému už nič nebráni rokovať s ruskou spoločnosťou Rosatom o jej prípadnom vstupe do Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS).
Vládny kabinet totiž v stredu poveril ministra hospodárstva vyjednávaním s ruským investorom o podmienkach jeho vstupu do firmy JESS, ktorá by mala zabezpečiť výstavbu novej jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach.
Ruská spoločnosť Rosatom už predstavila rozsah podpory pre projekt výstavby nového jadrového zdroja, ktorú očakáva od Slovenskej republiky.
Ruský investor chce mať podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského napríklad dlhodobo garantovanú výkupnú cenu elektriny vyrobenú v novej jadrovej elektrární.
Výkupná cena elektriny
Minister si zatiaľ nevie predstaviť, ako by sa mohla výkupná cena elektriny z nového jadrového zdroja garantovať.
Podľa neho zatiaľ totiž neexistuje mechanizmus, ktorý by bol nastavený pre garantovanie výkupných cien elektriny.
“Všetko, čo sme zatiaľ stavali v jadrovej energetike, sme stavali bez dlhodobej garancie ceny. S týmto sa zaoberajú aj krajiny Európskej únii, ktoré chcú realizovať výstavbu jadrových elektrární,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Malatinský.
Doplnil, že napríklad ani Slovenské elektrárne, v ktorých má majoritný podiel taliansky Enel, nedostali garanciu výkupnej ceny elektriny vyrobenej v treťom a štvrtom jadrovom bloku Atómovej elektrárne Mochovce, ktoré slovenský dominantný výrobca elektriny v súčasnosti dostavuje.
O ďalších požiadavkách ruského investora minister zatiaľ nechcel hovoriť. “Myslím si však, že mnoho tých ich požiadaviek nebudeme vedieť zagarantovať. Ale to by som predbiehal, veď na to je rokovanie, aby sa rokovalo,“ konštatoval Malatinský. Ministerstvo hospodárstva by malo vládu informovať o prvých výsledkoch rokovaní do konca júna tohto roka.
Vytvoria pracovnú skupinu
MH teraz vytvorí pracovnú skupinu, v ktorej budú predstavitelia Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a ministerstiev hospodárstva a financií. “Pracovná skupina bude analyzovať možnosti Slovenskej republiky poskytnúť podporu projektu predovšetkým z pohľadu hospodárskeho a finančného,“ uviedlo ministerstvo.
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska vznikla koncom roka 2009. Základné imanie spoločnosti bolo stanovené na 216,357 mil. eur.
Manažérska kontrola podľa dohody oboch partnerov funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov.
Za strategického partnera pri výstavbe novej jadrovej elektrárne si vybrala spoločnosť ČEZ ešte prvá vláda Roberta Fica na základe prieskumu trhu, ktorý vykonalo Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením vtedajšieho ministra Ľubomíra Jahnátka.
Svoj 49-percentný podiel vo firme JESS chce predať český energetický gigant ČEZ. Slovensko, ktoré vlastní prostredníctvom Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) vo firme zvyšných 51 % akcií, má na tento podiel predkupné právo.
Spoločnosti ČEZ a JAVYS podpísali v januári tohto roka s ruským podnikom Rosatom memorandum. Memorandum vytvorilo tretej strane podmienky pre poskytnutie potrebných informácií o aktuálnom stave prípravy projektu nového jadrového zdroja v oblasti Jaslovských Bohuníc.
Vplyv na životné prostredie
V projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach sa podľa predstaviteľov spoločnosti JESS stále pokračuje.
Terajší akcionári schválili činnosti na tento rok, ktoré počítajú so zabezpečením projektu podľa plánu. Ide napríklad o začatie procesu posúdenia vplyvu projektu na životné prostredie, takzvaná EIA, a ďalšie kroky súvisiace s prípravou projektu.
Podľa štúdie realizovateľnosti reálne uvedenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. Nová jadrová elektráreň môže mať výkon až 2 400 megawattov.
V rámci štúdie realizovateľnosti bolo analyzovaných šesť projektov tlakovodných elektrární od dodávateľov Areva, Atmea, konzorcium MIR 1200, Korea Electric Power Corporation, Mitsubishi a Westinghouse.
Štúdia taktiež ukázala, že najvýhodnejší model zabezpečenia hlavného kontraktu je dodávka na kľúč, zahŕňajúca všetky dodávky a služby spojené s výstavbou a uvedením do prevádzky. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 do 6 mld. eur.
Podľa environmentalistov sa môže spôsob výberu partnera pre stavbu novej elektrárne v Bohuniciach ukázať v budúcnosti pre Slovensko bezpečnostne a ekonomicky nevýhodný.
“Na výber strategického partnera na tento projekt by mal byť vypísaný medzinárodný tender. Spoločnosť Rosatom je aj dodávateľom jadrovej technológie. Jej prijatím za čiastočného vlastníka spoločnosti JESS, ktorá má novú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach stavať, sa Slovensko v podstate zbavuje možnosti akéhokoľvek výberu typu reaktora a ohrozuje aj svoju budúcu pozíciu pri ovplyvňovaní ceny a dĺžky dostavby,“ uviedla koordinátorka kampaní Greenpeace Andrea Zlatňanská.