BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Príjem domácností na Slovensku dosahuje 60 % priemerného príjmu domácností v krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Kým na Slovensku majú domácnosti príjem 14 tis. USD, priemerný príjem domácností v krajinách OECD je 23,1 tis. USD.
Najvyšší príjem majú domácnosti v Luxembursku, a to 40,9 tis. USD. Vyplýva to z publikácie Pohľad na spoločnosť 2014, ktorú vydala OECD. Publikácia popisuje najnovší vývoj v krajinách OECD za obdobie posledných dvoch rokov. Informovala o tom stála misia SR pri OECD.
Najviac ľudí v relatívnej chudobe, teda s menej ako 50 % priemerného príjmu, žije v Izraeli. Priemer v krajinách OECD je 11,3 %, na Slovensku žije v relatívnej chudobe 7,8 % obyvateľov.
Od začiatku krízy naďalej klesá pôrodnosť v krajinách OECD. Od roku 2000 priemer krajín OECD vzrástol na 1,75 detí na jednu ženu, avšak v roku 2008 klesol späť na 1,7. Slovenky majú v priemere 1,45 detí. Najviac detí sa rodí v Izraeli, na jednu ženu pripadajú 3 deti.
Nezamestnanosť na Slovensku dosahuje podľa publikácie alarmujúce čísla, keď sa so 14,1 % nezamestnaných Slovensko nachádza na štvrtom mieste v rebríčku nezamestnanosti v krajinách OECD. Najviac nezamestnaných obyvateľov evidujú v Grécku, a to 27,9 %, nasleduje Španielsko (26,5 %) a Portugalsko (17,7 %). Najmenej nezamestnaných je v Južnej Kórei (3,3 %).
Podiel ľudí, ktorí uvádzajú, že si nemôžu dovoliť kúpiť dostatok potravín, sa zvýšil v 23 krajinách OECD, a to najmä v Grécku, Maďarsku a v Spojených štátoch. Nárast v tejto oblasti zaznamenalo aj Slovensko, ale so 14,7-percentným podielom ľudí, ktorí nemôžu dovoliť kúpiť dostatok potravín, je iba mierne nad priemerom krajín OECD, ktorý je 13,2 %.