BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Indikátor ekonomického sentimentu sa v decembri nezmenil. Zisťovanie potvrdilo hodnotu jeho trojmesačného kĺzavého priemeru na úrovni 102,8 bodu. Ako v pondelok informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), priaznivý medzimesačný vývoj v sektore obchodu a medzi spotrebiteľmi bol tlmený nepriaznivým vývojom v priemysle a v službách. Aktuálne indikátor prevyšuje hodnotu rovnakého obdobia minulého roka o 7,4 bodu a jeho zaostávanie za úrovňou dlhodobého priemeru predstavovalo opäť 1,7 bodu.
Indikátor v stavebníctve stagnuje
Indikátor dôvery v priemysle v decembri poklesol oproti novembru o 5,6 percentuálneho bodu na 1,7 bodu a dostal sa mierne pod hranicu dlhodobého priemeru. „Pokles indikátora ovplyvnil nepriaznivý vývoj všetkých troch jeho zložiek: rast zásob priemyselných výrobkov, zníženie celkovej úrovne objednávok a očakávaný pokles produkcie na nasledujúce tri mesiace,“ uviedol ŠÚ.
V stavebníctve sa indikátor dôvery v decembri oproti hodnote predchádzajúceho mesiaca nezmenil a zostal na úrovni mínus 16,5 bodu. Priaznivejšie hodnotenia úrovne objednávok pritom boli negované nepriaznivejšími očakávaniami vo vývoji zamestnanosti. Aktuálny výsledok o 11,5 bodu prevyšuje dlhodobý priemer.
Zlepšila sa aj nálada spotrebiteľov
Indikátor dôvery v obchode s hodnotou 15 bodov vzrástol v decembri v porovnaní s novembrom o štyri percentuálne body, a to najmä vplyvom pozitívneho hodnotenia očakávaných podnikateľských aktivít a stavu zásob. „Hodnota indikátora dôvery v službách v decembri klesla o osem percentuálnych bodov na úroveň 13. Vývoj indikátora ovplyvnili negatívne hodnotenia všetkých troch jeho komponentov,“ dodal ŠÚ.
Nálada spotrebiteľov v SR sa tretí mesiac po sebe zlepšila. Oproti novembru 2014 indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol o 2,9 bodu na mínus 10,4. Priaznivý vývoj podporili všetky zložky, a to perspektívy úspor v domácnosti, očakávaný vývoj nezamestnanosti na Slovensku, odhadovaný vývoj finančnej situácie v domácnosti a predpokladaný vývoj ekonomickej situácie v krajine. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bol kompozitný ukazovateľ o 8,6 bodu vyšší a prevyšoval i dlhodobý priemer.