ČUNOVO 2. júna (WEBNOVINY) – Od štvrtka 3. júna do nedele 6. júna bude vodnoslalomársky areál Divoká voda v Čunove patriť XI. majstrovstvám Európy v tomto adrenalínovom a pre Slovensko najúspešnejšom olympijskom športe. Vodní slalomári z krajiny pod Tatrami sú svetovou veľmocou a určite by to radi potvrdili aj v domácom prostredí. „Šampionát na domácej vode je vždy veľká výzva,“ tvrdí niekoľko hodín pred začiatkom súťaží majsterka sveta v K1 žien zo šampionátu v roku 2006 v Prahe Jana Dukátová.
Čunovský areál bude hostiť špičku starého kontinentu po ôsmich rokoch už druhýkrát. Stal sa tak vôbec prvým areálom v histórii, v ktorom sa kontinentálny šampionát uskutočnil opakovane. Slovenskí vodáci budú obhajovať tri tituly v individuálnych súťažiach z minulého roka. Jednou z nich bude aj Elena Kaliská v kategórii kajakárok. „Získať titul je nádherné, ale obhájiť ho býva nesmierne ťažké. Určite, že sa budem snažiť podať maximálny výkon. Bolo by skvelé, keby sa mi podarilo potvrdiť minuloročné zlato aj na domácej vode pred skvelými divákmi a fanúšikmi. Nepredbiehajme však. Budú to určite veľmi pekné a kvalitné preteky. Netreba podceňovať žiadnu zo súperiek. Uvidíme, aká bude trať. Verím, že počasie sa umúdri a diváci sa budú mať na čo tešiť,“ optimisticky sa pozerá na blížiace sa ME už osemnásobná šampiónka starého kontinentu, z toho päťkrát v pretekoch jednotlivcov Elena Kaliská.
Svoje však bude chcieť povedať aj jej domáca konkurentka Jana Dukátová. „Súperky som zatiaľ nemala možnosť vidieť. Keďže je veľmi zlé počasie, snažím sa byť vonku iba v najnevyhnutnejších prípadoch. Veľký prehľad teda nemám, ale ja sa musím koncentrovať predovšetkým na seba, na svoj výkon. Určite tu budú viaceré zvučné mená, medailistky z majstrovstiev sveta či Európy z minulých rokov. Konkurencia bude určite špičková. Veď najlepšie pretekárky sú práve z Európy. S tým treba počítať,“ upozorňuje čoskoro 27-ročná (nar. 13. júna 1983) Bratislavčanka.
Zlato v C1 bude obhajovať Michal Martikán. Ten na svoj prvý individuálny titul majstra Európy čakal až do roku 2007, kedy sa šampionát uskutočnil v „jeho“ Liptovskom Mikuláši. Odvtedy však na trón nepustil nikoho a triumfoval aj v rokoch 2008 v poľskom Krakove a 2009 v anglickom Nottinghame. To i domáce prostredie mu velia opäť myslieť na najvyššie méty. „Keby som už teraz vedel, ako to dopadne, tak by som v takomto nečase nešiel na tréning, ale ležal by som na posteli s vyloženými nohami,“ zasmial sa jeden z historicky najlepších svetových vodných slalomárov. Tridsaťjedenročný slalomár má vo svojej vitríne už deväť zlatých medailí z ME a k tomu priložené aj tri striebra. Domáce prostredie by mu malo čiastočne nahrávať. „Každý tréning tečie v kanáli iná voda. Je preto určite výhodou, že sme tu mali možnosť veľa trénovať, vyskúšali sme si množstvo variantov. Ťažko však povedať, čo bude tiecť počas pretekov. Počasie nie je najlepšie. Problémom nie je dážď, ale vietor, ktorý vie rozkývať bránky. Nájazdy do nich sú preto oveľa komplikovanejšie. Celkovo však moja príprava bola taká, akú som si predstavoval, vyšlo mi to,“ zosumarizoval záverečnú prípravu na svoj prvý vrchol sezóny Michal Martikán. Jedným z jeho najväčších konkurentov v boji o trón bude 27-ročný Alexander Slafkovský. „Zatiaľ mám z majstrovstiev Európy z individuálnych pretekov dve strieborné a jednu bronzovú medailu. To, myslím si, hovorí všetko o mojich ambíciách. Určite si chcem opäť vychutnať tie nádherné pocity na stupňoch pre víťazov a vytvoriť pozitívne emócie u všetkých, ktorí mi fandia a prídu ma povzbudiť,“ naznačil svoje ambície majiteľ celkovo ôsmich vzácnych kovov z ME.
Ostrý slovenský súboj sa črtá aj v kategórii debloviek. Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci a Tomáš Kučera s Jánom Bátikom predstavujú v tejto kategórii absolútnu svetovú elitu a prakticky môžu všetci myslieť na stupienok na pódiu pre medailistov. „Do každých pretekov ideme s cieľom podať maximálny výkon. Motivácia teraz, keď máme šampionát doma, je ešte vyššia. Výhoda je najmä v psychike. Máme tu odjazdených množstvo hodín, poznáme tu každú vlnu, vieme, ako zareagovať na rôzne situácie. Veľmi by sme chceli pred domácim publikom zajazdiť čo najlepšie. Všetky tri slovenské lode patríme do absolútnej svetovej špičky. Boli by sme radi, keby mal každý z nás medailu. Obsadiť kompletný stupeň víťazov v C2 zase nie je až také nereálne,“ potvrdil Ladislav Škantár. Spolu so svojím bratrancom Petrom už vedia, ako chutí zlato v individuálnych pretekoch. Vychutnali si ho v roku 2007 na šampionáte na Liptove. Vlani sa stali celkovými víťazmi Svetového pohára, suverénnym Hochschornerovcom šliapali na päty aj na majstrovstvách sveta v Seu d´Urgell, kde skončili druhí o 14 stotín sekundy. Tento rok absolútne dominovali v internej kvalifikácii do reprezentačného družstva. „Súperov je veľmi veľa, tí najlepší pochádzajú z Európy. Bude potrebné podať maximálny výkon na to, aby sme ich zdolali a uspeli. Francúzi, Česi, Poliaci aj Nemci majú vynikajúcich pretekárov, ktorí dokážu zajazdiť na akejkoľvek vode. To, že sme doma, je síce miernou výhodou, ale o výsledkoch sa bude rozhodovať v pretekoch. Výkon záleží na viacerých faktoroch a ja si netrúfnem povedať, ako to celé dopadne. Budeme sa samozrejme snažiť o čo najlepší výsledok,“ nechcel byť konkrétny v otázke ambícií zadák lode Peter Škantár.
V každom prípade stojí pred slovenskými vodnými slalomármi veľká výzva – pred domácim publikom potvrdiť to, čo vie o nich celý svet – pozíciu jednotky. „Každá medaila bude vzácna. Určite sa celý tím budeme o to snažiť, aby tie naše výsledky boli čo najlepšie a aby sme sa mali z čoho tešiť nielen my, ale aj naši fanúšikovia,“ uzavrela najstaršia a najskúsenejšia členka reprezentačného družstva Elena Kaliská.
Slovensko doteraz na predchádzajúcich desiatich ME získalo 51 medailí, z toho 26 zlatých, 15 strieborných a 10 bronzových. Nikdy sa ešte nestalo, aby sa z kontinentálneho šampionátu vrátili bez pódiového umiestnenia. Otázka pred čunovskou jedenástou edíciou teda nemôže byť, či získajú ďalšie vzácne kovy, ale skôr koľko ich do tejto zbierky pribudne.
Nominácia SR na XI. ME vo vodnom slalome:
C1 muži: Michal Martikán, Alexander Slafkovský (obaja Dukla Liptovský Mikuláš), Matej Beňuš (ŠKP Bratislava)
K1 ženy: Elena Kaliská (Dukla Liptovský Mikuláš), Jana Dukátová (Slávia UK Bratislava), Gabriela Stacherová (ŠKP Bratislava)
C2: Pavol Hochschorner – Peter Hochschorner, Ladislav Škantár – Peter Škantár (všetci ŠKP Bratislava), Tomáš Kučera – Ján Bátik (Dukla Liptovský Mikuláš)
K1 muži: Kamil Kaniščák (ŠKP Bratislava), Ján Šajbidor, Tomáš Mráz (obaja Dukla Liptovský Mikuláš)
C1 ženy: Jana Dukátová (Slávia UK Bratislava), Katarína Macová (ŠKP Bratislava)
SITA