Slota žiada základný vojenský výcvik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slota
Zľava: Poslanec NR SR Ján Slota a bývalý poslanec NR SR Vladimír Mečiar. Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Na Slovensku je podľa predsedu SNS Jána Slotu najvyšší čas zbojaschopniť armádu a vytvárať u nás také podmienky, aby aj mladí muži prešli základným vojenským výcvikom. „Záleží len od dohody naprieč tickým spektrom, ako by sa tieto pravidlá nastavili, či by išlo o návrat ku krátkej základnej vojenskej službe, alebo by išlo o krátkodobý výcvik. Model systému môžeme prevziať či už od Rakúšanov alebo Švajčiarov – v rámci EÚ máme veľa možností inšpirovať sa v krajinách, kde hoci nie je základná vojenská služba, ich zálohy, resp. mladí muži sú náležite pripravení na prípadnú mobilizáciu v situácii vojnového stavu, aby mohli chrániť svoju vlasť,“ povedal dnes pre agentúru SITA Slota.

Okrem voľby systému sú podľa Slotu potrebné, samozrejme, aj financie a aj v tomto smere by sa Slovensko už malo zobudiť. „To percento, čo dávame z HDP na ozbrojené zložky, je absolútne nedostatočné, a nestačí o tom len rozprávať, kompetentní by mali veci riešiť. Momentálne nie sme schopní brániť svoj suverénny štát, v oblasti obrany sme pripravení zhruba na úrovni banánových republík – a ktokoľvek túto nepripravenosť môže zneužiť,“ vyhlásil Slota.

Predseda SNS pripomenul, že pred niekoľkými rokmi bol na Slovensku legislatívne pripravený systém domobrany, z nepochopiteľných dôvodov sa však napokon nenaplnil. SNS chce začať diskusiu na túto tému, naplniť jej vyriešenie legislatívnym návrhom. Slota verí, že aj ostatné slovenské politické strany by tento problém mohol osloviť.

Slovensko má armádu (13 400 profesionálnych vojakov) čosi väčšiu ako je rozsah jednej štandardnej divízie (má 10- až 12-tisíc vojakov), ale štruktúry si ponechalo ako v období, keď malo obrovskú armádu – upozornila v stredu premiérka Iveta Radičová. „Samotné tie štruktúry nielen komplikujú fungovanie armády, ale sú naozaj zbytočné,“ povedala premiérka. Ako dodala, máme v tomto rezorte tritisíc civilných zamestnancov, pričom veľkosťou porovnateľné krajiny ich majú 500. Preto by mal podľa nej rezort obrany najprv prejsť racionalizačnými krokmi pri existujúcich zložkách. „Nik zatiaľ nemá odhad, čo by mohli reálne priniesť, čiže to je prvý krok,“ povedala Radičová. Až po tom, ako sa zracionálni fungovanie dovnútra, padne rozhodnutie, čo sa bude v armáde posilňovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováJán Slota