Skupina G7 skritizovala útok Hamasu na Izrael, humanitárnu podporu pre civilistov však musia umožniť všetky strany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
G7
Ministri zahraničných vecí z Ukrajiny, Nemecka, USA, Japonska, Kanady, Francúzska, Talianska, Veľkej Británie a šéf diplomacie Európskej únie sa stretli v Tokiu. Tomohiro Ohsumi/Pool Photo via AP
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Skupina najvyspelejších ekonomík sveta G7 oznámila zjednotený postoj k vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas a vyzvala na humanitárne prestávky v bojoch na urýchlenie humanitárnej pomoci civilistom v Pásme Gazy.

    Ministri zahraničia po intenzívnych dvojdňových rokovaniach v Tokiu skritizovali útok Hamasu na Izrael a zároveň zdôraznili potrebu urgentného konania voči zhoršujúcej sa humanitárnej kríze v palestínskej enkláve.

    Pomoc musia umožniť všetky strany

    Všetky strany musia umožniť neobmedzenú humanitárnu podporu pre civilistov vrátane potravín, vody, lekárskej starostlivosti, paliva a prístrešia a prístup pre humanitárnych pracovníkov,“ uvádza sa v stanovisku ministrov z Nemecka, Francúzska, Talianska, Spojeného kráľovstva, Kanady a Japonska, ktorých na rokovaniach doplnil aj šéf diplomacie Európskej únie.

    Podporujeme humanitárne prestávky a koridory na uľahčenie naliehavo potrebnej pomoci, civilného pohybu a prepustenia rukojemníkov,“ prízvukovali.

    Ďalšie témy rokovaní

    G7 podľa diplomatov „intenzívne pracuje na tom, aby zabránila ďalšej eskalácii konfliktu a jeho rozšíreniu“ a tiež využíva sankcie a iné opatrenia, aby „Hamasu odoprela schopnosť získavať a využívať prostriedky na páchanie zverstiev“. Ministri tiež odsúdili nárast extrémistického správania sa izraelských osadníkov voči Palestínčanom, ktoré je „neprijateľné, podkopáva bezpečnosť na Západnom brehu a ohrozuje vyhliadky na trvalý mier“.

    Zástupcovia G7 sa na rokovaniach venovali aj ďalším otázkam ako sú ruská vojna na Ukrajine, severokórejský jadrový a zbrojný program či rastúca agresia Číny v jej teritoriálnych sporoch so susednými krajinami.

    Ďalšie k téme

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Firmy a inštitúcie: Európska úniaG7Hamás