BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Šikanovanie v práci, tzv. mobbing, je celospoločenský problém a mal by ho riešiť zákon.
Na štvrtkovej tlačovej besede to povedala poslankyňa NR SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti Mária Ritomská.
Obetiam šikany v súčasnosti poskytuje právnu a psychologickú pomoc najmä občianske združenie Práca a vzťahy, ktoré založila Ritomská s odborníkom na mobbing Pavlom Beňom a Ivetou Šípošovou, ktorá sa rozhodla pomáhať obetiam aj preto, že sama podobný prípad zažila.
„V zákonoch na Slovensku nie sú konkrétne odkazy na riešenie problému mobbingu, čo je nevyhnutné v najbližšom čase zmeniť vzhľadom na stupňujúci sa výskyt tohto javu,“ povedala Ritomská.
Zmeny by mal priniesť zákon, v ktorom by mohol byť mobbing upravený ako trestný čin.
Podľa Ritomskej by zákon mohli predstaviť už na jeseň, dôležité je však získať podporu vo verejnosti a v parlamente.
„Obetiam mobbingu treba pomáhať, mnohí z nich ostávajú mimo spoločnosti, končia na úradoch práce, šikana na nich zanecháva vážne zdravotné problémy po celý život.“
Mediáciou na šikanovanie
Viacerí zamestnanci, ktorí sa stretli so šikanovaním na pracovisku, riešia problém aj prostredníctvom mediácie.
„Mediácia je proces, ktorý môže prebiehať oddelene alebo skupinovo. Pri oddelenej mediácii nemusí mať obeť žiadny strach, je tam sama, pri spoločnej ide o konfrontáciu, každý musí povedať svoj názor, postoj,“ vysvetlila mediátorka Soňa Ďurčová.
Na problém mobbingu upozorňujú aj študentov na stredných školách.
„V gymnáziách, stredných školách a stredných odborných školách v Bratislavskom a Trnavskom kraji robíme prednášky. Snažíme sa vystríhať študentov, aby vedeli, že s niečím takým sa raz môžu stretnúť a najmä, aby vedeli, ako problém riešiť. Študentov učíme, ako rozlíšiť, že ide o mobbing, ako asertívne komunikovať, vytvárame modelové situácie. Pýtame sa ich, či majú oni alebo ich rodiny skúsenosti s mobbingom. Prekvapuje ma počet rodín, ktoré sa stretli s týmto problémom alebo boli priamo jeho obeťami.“
Dlhoročný problém
To, že mobbing je dlhoročný problém, potvrdzuje aj psychologička Eva Jaššová.
„Mobbingu prial totalitný režim, no ani v súčasnosti sa nevytráca. Dnešné formy šikanovania na pracovisku sú však rafinovanejšie, sofistikovanejšie a ťažšie dokázateľnejšie. Obeťou sú väčšinou ľudia, ktorí pôsobia ako slabší jedinci, ktorí sú senzitívni. Medzi postihnutými je viac žien ako mužov a takisto hlavne tí najšikovnejší,“ tvrdí Jaššová.
Mobbing sa prejavuje viacerými spôsobmi.
„Napríklad tak, že šéf nedá zamestnancovi dovolenku, častejšie ho kritizuje, prehnane kontroluje jeho dochádzku, znevažuje ho pred kolegami, môže dôjsť k fyzickým útokom. Človek musí dať hneď na úvod signál, že neznesie nespravodlivé správanie voči sebe.“
Podľa Jaššovej šance šikanujúcich zvyšuje kríza a zreťazené zmluvy.
„Riešenie by mohol priniesť aj nový Zákonník práce, ktorý by obmedzil takýto druh pracovnej zmluvy.“
Oficiálne štatistiky, ktoré by ukazovali, koľko ľudí sa stáva obeťou šikanovania na pracovisku, neexistujú.
Ako však povedala Ritomská, počas dvoch predvolebných mesiacov vyhľadalo v združení Práca a vzťahy pomoc 80 ľudí.