RIJÁD 8. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodný tlak na sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada sa začína stupňovať. V nedeľu totiž Saudská Arábia stiahla svojho veľvyslanca zo sýrskej metropoly Damask v reakcii na pokračujúce tvrdé zásahy tamojšej armády voči nepokojnému obyvateľstvu blízkovýchodnej krajiny. Podľa saudskoarabského kráľa Abdulláha je takýto postup „neprípustný“ a jeho krajina žiada „zastavenie stroja na smrť a krviprelievanie, kým nebude neskoro“. Ku kritike sa v nedeľu pridala Liga arabských štátov, ktorá je pobúrená vývojom v Sýrii.
USA sa v reakcii na pokračujúce strety tankov Asadovho režimu s civilistami obrátili na Turecko, ktorá by sa podľa Washingtonu malo pokúsiť presvedčiť Damask o potrebe ukončenia násilia. Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová sa v tejto súvislosti skontaktovala so svojim tureckým rezortným kolegom Ahmetom Davutogluom. Ankara by podľa jej slov mala na Sýrčanov „vytvoriť tlak s cieľom vrátiť sýrsku armádu späť do kasární“ a prepustiť politických väzňov.
Sýrske bezpečnostné jednotky uskutočnili v nedeľu početné zásahy voči opozičným demonštrantom a podľa ľudskoprávnych aktivistov zabili až viac ako 80 z nich. Išlo o jeden z najkrvavejších dní od vypuknutia protivládnych povstaní takmer pred piatimi mesiacmi. Proti krvavým zásahom už protestoval výnimočne aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý prezidenta al-Asada vyzval, aby okamžite prestal s útokmi na civilistov. Okrem Pana odsúdil víkendové udalosti aj pápež Benedikt XVI.
Ľudskoprávne organizácie tvrdia, že provládne jednotky zabili od marca už okolo 1700 civilistov.