BANSKÁ BYSTRICA 18. apríla (WEBNOVINY) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podľa jej predsedu Richarda Sulíka urobí všetko preto, aby po budúcoročných voľbách vznikla pravicová vláda, ktorej bude SaS súčasťou.
Ako ďalej Sulík uviedol na tlačovej besede na sobotňajšom poslednom riadnom kongrese SaS pred parlamentnými voľbami, je najvyšší čas vymeniť Roberta Fica, za ktorého vlády Slovensko prešľapuje na mieste a má vysokú mieru korupcie a rozkrádania.
Liberáli nemajú rovnaký názor na koalíciu s Nova a OĽaNO
Na to, či bude tento cieľ reálnejšie dosiahnuť samostatným postupom vo voľbách alebo vytvorením koalície so stranami Nova a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), však zatiaľ nie je medzi liberálmi jednotný názor.
Na otázku, aký je jeho osobný názor na vytvorenie predvolebnej koalície, odmietol Sulík odpovedať s tým, že si to chcú vydiskutovať vnútrostranícky a nie cez médiá a za konečným rozhodnutím potom jednotne stáť. „Stojí pred nami ťažké rozhodnutie,“ vyhlásil Sulík. Odhaduje, že rozhodnutie padne do konca leta. So stranami Nova a OĽaNO však chce SaS naďalej spolupracovať. „Spája nás odhodlaný boj proti korupcii, kde sme vierohodní, nemáme žiadne kauzy,“ povedal Sulík.
SaS sľubuje rovnú daň
Boj proti korupcii bude podľa neho pevnou súčasťou ekonomického programu SaS, keďže vysoká miera korupcie bráni ekonomickému rozvoju krajiny. SaS tiež v prípade úspechu vo voľbách opätovne zavedie rovnú daň, pričom má ambíciu zaviesť najvýhodnejšie zdanenie v Európe. Chce tiež zúžiť štátnu správu rušením viacerých úradov a zaviesť odvodový bonus.
Delegáti na kongrese volili aj troch členov 13-člennej republikovej rady SaS. Stali sa nimi Lucia Nicholsonová, Radoslav Pavelka, Michal Bróska. Kým Nicholsonová a Pavelka sa aktuálne vyjadrujú skôr za vytvorenie predvolebnej koalície, Bróska je zástancom samostatného postupu.
Všetci však tvrdia, že ide o ich momentálny názor, ktorý sa ešte môže zmeniť na základe budúceho vývoja a tiež podmienok prípadnej koalície. Argumentom za vytvorenie koalície je podľa nich hlavne hrozba prepadu hlasov pravicových voličov, argumentom proti sú rozdielne hodnotové východiská potenciálnych koaličných partnerov.