S Václavom Havlom veľa odchádza, ale aj zostáva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Havel
Česká republika sa rozlúčila s bývalým prezidentom Václavom Havlom, 23. december 2011. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Boj Václava Havla za slobodu a demokraciu, pravdu a lásku pripomenuli na záver dnešnej poslednej rozlúčky s bývalým českým a československým prezidentom v príhovoroch český prezident Václav Klaus, minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg ako aj bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová.

S Václavom Havlom veľa odchádza, ale aj zostáva

Odišiel prezident, politik, intelektuál, umelec, človek, na ktorého budeme spomínať s vďakou, úctou a rešpektom, povedal v úvode smútiacim hosťom český prezident. Podľa Klausa s Václavom Havlom „nepochybne mnohé odchádza, ale zároveň mnohé naopak aj vďaka dôslednosti jeho celoživotných postojov neodchádza“.

Medzi tým, čo by s Václavom Havlom nemalo odísť, je „myšlienka, že sloboda je hodnotou, ktorej stojí za to prinášať obety a že za pravdu, ak je o nej človek presvedčený, má zmysel podstúpiť zápas aj s osobnými rizikami, neodchádza myšlienka, že slobodu je ľahké stratiť, keď sa o ňu nedostatočne staráme a že jedine demokracia umožňuje slobodný život jednotlivca a materiálnu a duchovnú prosperitu zeme“.

Podľa Klausa taktiež neodchádza myšlienka, „že sloboda je univerzálny princíp a že ak ju
Bez názvu
Foto: SITA/AP

berú komukoľvek a kdekoľvek, ohrozuje to i slobodu našu“

, o sile slova, no napríklad aj o tom, že menšinový názor nutne nie je nesprávny a že o ňom treba premýšľať a diskutovať.

Havlových nespočetných priateľov neprítomných na dnešnom smútočnom obrade v Katedrále svätého Víta, tých, ktorí už medzi nami nie sú, ale aj tých, o ktorých „žiadny protokol nevie“, pripomenul vo svojom príhovore k smútiacim minister zahraničných vecí ČR Karel Schwarzenberg.

Václav Havel bol bol náš československý prezident

Podľa Schwarzenberga si treba pripomenúť aj tých občanov, ktorí Václava Havla „podporili v dobách minulého režimu a tých, ktorí ho podporili v jeho snažení v nasledujúcich rokoch slobody“. Ako ďalej povedal, „chýbajú mi tiež, lebo on bol náš československý prezident, priatelia z Košíc, Bratislavy, Dunajskej Stredy, Žiliny, tí, ktorí sa k nemu hlásili v čase, keď bol ohováraný, keď nebol prezidentom, ale bol naďalej mužom, ktorý nás aspoň primäl o našich slabostiach, o neporiadku v našej zemi premýšľať“.

Pripomenul heslo Václava Havla – „Pravda a láska“, lebo iba láska nás prinúti načúvať pravde toho druhého, pravde iných, to je tá láska, ktorá nás tiež vedie k pokore, čím Václav Havel prevýšil nás všetkých. Boj o lásku a pravdu nesmieme podľa Schwarzenberga nikdy vzdať.

„Všetci tí priatelia, ktorí dnes nemajú možnosť tu byť, neustanú v tomto boji.
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Pán prezident Havel, za pravdu a lásku a ich víťazstvo budeme naďalej bojovať. Neustaneme, môžete sa na nás spoľahnúť,“

adresoval posledné slová Karel Schwarzenberg zosnulému Havlovi.

Václav Havel vnášal svetlo do miest najhlbšej temnoty

Václav Havel bol jedinečným človekom, považoval kolaboráciu za odpornú a nádej za mocnejšiu ako akýkoľvek múr, povedala v príhovore bývalá americká ministerka zahraničia českého pôvodu Madeleine Albrightová. „Ako prezident vdýchol nový život nielen tejto republike, ale aj hlboko zakoreneným tradíciám humanizmu Komenského a Masaryka. Ako svetoobčan vnášal svetlo do miest najhlbšej temnoty“ a vytrvalo nám pripomínal naše vzájomné povinnosti.

Václav Havel „svedomie vnímal ako ľudských orgán, ktorý je treba pravidelne vyživovať a posilňovať tým, že je vystavovaný nepriazni počasia. Slobodu si cenil nie ako cieľ sám o sebe, ale ako prostriedok, ktorým nakoniec dosiahneme to, že pravda zvíťazí. Málokto bol viac Čech než Václav Havel, avšak jeho dôvtip a láskavosť, múdrosť a hĺbka jeho myšlienok sa prihovárali k všetkým“, dodala Albrightová.

Česká republika a svet sa rozlúčili s Václavom Havlom

Posledná rozlúčka s bývalým českým a československým prezidentom Václavom Havlom, ktorý zomrel minulý víkend vo veku 75 rokov, sa začala presne na poludnie zvukom kostolných zvonov. Prvou časťou štátneho pohrebu bola zádušná omša v Katedrále svätého Víta, Václava a Vojtecha na Pražskom hrade, kde sa zišli desiatky českých a zahraničných predstaviteľov vrátane slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča a premiérky Ivety Radičovej.

Ešte pred začiatkom obradu si smútoční hostia a verejnosť v celej Českej republike zosnulého štátnika uctili minútou ticha.

Súčasťou zádušnej omše pod vedením pražského arcibiskupa Dominika Duku a biskupa
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Václava Malého boli modlitby, ako aj čítanie listu, ktorý k Havlovmu úmrtiu zaslal českému prezidentovi Václavovi Klausovi pápež Benedikt XVI. Pápež v ňom vyjadril úprimnú sústrasť a ocenil Havlovu odvahu pri obrane ľudských práv počas komunizmu a jeho úlohu pri budovaní demokracie. Benedikt XVI. spomína na osobnosť Havla, ktorého vždy obdivoval.

Hudobne štátny pohreb sprevádzala Česká filharmónia a Pražský filharmonický zbor. Verejnosť mohla obrad sledovať v priamom prenose na veľkoplošných obrazovkách na druhom nádvorí Pražského hradu a na Hradčanskom námestí. Po zádušnej omši vojaci Posádkového veliteľstva vzdali poctu svojmu bývalému najvyššiemu veliteľovi vystrelením 21 delostreleckých sálv.

Havlovo telo potom previezli do krematória v pražskej štvrti Strašnice na rozlúčku v kruhu rodiny a najbližších priateľov. Uloženie spopolnených telesných pozostatkov do rodinnej hrobky na vinohradskom cintoríne je naplánované až po Vianociach, predbežne na utorok 27. decembra.

Bývalý československý a český prezident Václav Havel podľahol svojim dlhotrvajúcim zdravotným problémom v nedeľu 18. decembra ráno. Zomrel v rodinnom kruhu v letnom sídle Hrádeček pri Trutnove.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Benedikt XVI.Karel SchwarzenbergMadeleine AlbrightováPápež Benedikt XVI.Václav HavelVáclav Klaus