BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) – Občania Liptova nesúhlasia so zámerom súkromnej spoločnosti na rozsiahlu ťažbu štrku v okolí Liptovského Jána. Svoj nesúhlas vyjadrujú v petícii, ktorú podpísalo takmer 1 300 ľudí.
Región príde o ornú pôdu
Ťažbu chce spoločnosť vykonávať na ploche asi 100 hektárov v severnej časti katastrálneho územia Liptovský Ján. V súčasnosti je toto územie využívané na poľnohospodárske účely.
Ružomberok chce riešiť problematiku zápachu a prašnosti v meste, zriadil stálu komisiu
„Región Liptov tak príde o 100 hektárov ornej pôdy patriacej k najkvalitnejším v regióne,“ uvádza sa v petícii. Zámer hovorí, že ťažiť by sa malo 15 rokov. V súčasnosti pokračuje proces posudzovania vplyvov tejto činnosti na životné prostredie.
Zvýši hlučnosť a prašnosť
Odporcovia tvrdia, že ťažba štrku neúmerne zvýši hlučnosť a prašnosť, poukazujú aj na ďalšie preťaženie miestnych ciest a mostov nákladnými autami odvážajúcimi vyťažený štrk. Ochranári hovoria, že ohrozené by mohli byť aj podzemné vody, keďže budúci lom sa nachádza v blízkosti rieky Váh.
Aktivisti protestovali proti ťažbe na Hornej Nitre a chceli vyvesiť nápis Skončite dobu uhoľnú
„Predmetná činnosť, a to už od jej prípravných prác, negatívnym spôsobom ovplyvní najmä kvalitu života obyvateľov okolitých obcí, najviac obce Uhorská Ves, Závažná Poruba, mesta Liptovský Mikuláš v mestskej časti Okoličné ako aj obce Liptovský Ján a Beňadiková. Prach a hluk budú podľa údajov zo zámeru znižovať kvalitu života nielen počas dňa, ale aj v nočných hodinách,“ konštatuje sa v petícii. Niektoré obce sú od budúceho lomu vzdialené len desiatky metrov.
Signatári petície tiež hovoria, že ťažobná činnosť sa pripravuje i napriek tomu, že v regióne nie je zvýšený dopyt po štrkoch. V oblasti sa už ťaží štrk z obnoviteľného zdroja vodnej nádrže Liptovská Mara a na pravom brehu Váhu pri Okoličnom, okrem toho je povolená ťažba stavebného kameňa v lome Malužiná.