BRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) – Rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR o podnikaní zdravotných poisťovní a vyvlastňovaní pozemkov pri stavbe diaľnic môžu mať dva dlhodobé efekty, myslí si to predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Radoslav Procházka (KDH). Prvou a lepšou možnosťou je, že zákonodarcovia si budú dávať väčší pozor na to, čo schvaľujú. Druhá možnosť – tá pravdepodobnejšia, je, že legislatívna menšina čoraz častejšie bude svoje „regulačné politické prehry delegovať na Ústavný súd“. To je z krátkodobého hľadiska pre demokraciu atraktívne, ale z dlhodobého zhubné, vyhlásil Procházka v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Obe rozhodnutia ÚS označil jeho spolubesedujúci, predseda Smer-SD Robert Fico za Pyrrhovo víťazstvo vládnej koalície. Rešpektuje ich, ale nevíta „lebo majú ďalekosiahle dôsledky pokiaľ ide o výstavbu ciest a pokiaľ ide o zdravotníctvo“. Zároveň sa spýtal, prečo súčasná vládna koalícia nezmenila oba zákony hneď po svojom nástupe k moci, vlani v septembri.
„Ústavný súd výslovne povedal, že tak ako ste zaviedli podnikanie v oblasti verejného zdravotného poistenia, tak ho môžete zrušiť. Ale nemôžete podnikanie nechať a úplne poprieť jeho podstatu, to znamená tvorbu zisku,“ konštatoval Procházka. Ak niečo poslanci parlamentu príjmu, nie je to „modla, ktorej sa tu naveky treba klaňať“, myslí si. Procházku neteší, že pre protiústavnosť niektorých ustanovení zákona o zdravotných poisťovniach hrozí, že poisťovne budú žiadať od štátu odškodnenie. Rovnako ako môžu požiadať o prípadné odškodnenie aj majitelia pozemkov, ktorým ich štát vyvlastnil pri výstavbe diaľnic. Procházka však v prípade diaľnic nevidí automatické nároky na odškodnenie. „Ako občan, ktorý v tomto štáte platím dane, nemôžem mať radosť z toho, že tie dane sa minú na účel, ktorému sa pri menej fanfárovskom prístupe bývalej vlády dalo predísť. Dali sa použiť na lepšie cesty, na lepšie vzdelanie pre naše deti, na dôstojnejší život pre našich dôchodcov,“ povedal Procházka. Ciele, ktoré bývalá vláda Roberta Fica chcela dosiahnuť sa podľa neho dali dosiahnuť aj prostriedkami, ktoré nemusia znamenať popretie toho, čo v tej ústave je a to je ochrana právnej istoty, základných pravidiel hry.
Z rozhodnutí Ústavného súdu SR je Fico smutný
Predseda Smeru sa pýta, prečo v čase keď zdravotníctvo nemá peniaze by súkromné zdravotné poisťovne „mali parazitovať“ na peniazoch, ktoré tam ľudia dávajú povinne zo zákona. „Odmietam ako sociálny demokrat hájiť záujmy súkromných zdravotných poisťovní a mrzí ma, že vláda víta rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré bude v praxi znamenať len to, že zdravotníctve bude menej peňazí, ale za to súkromné zdravotné poisťovne budú mať luxusnejšie autá, krajšie domy…“, konštatoval podpredseda parlamentu Fico. Podľa neho treba hľadať zákonné riešenie, ktoré neumožní znižovať aj tak malý objem financií v zdravotníctve. Ústavný súd podľa Procházku politikom odkazuje – „ak chcete zakázať podnikanie v oblasti verejného zdravotného poistenia, môžete to urobiť, no urobte to kompetentne“.
Odškodnenie v prípade diaľnic podľa Fica neprichádza do úvahy, tvrdí, že ide o pozemky, ktoré by tak či tak boli vyvlastnené na výstavbu diaľnic alebo rýchlostných komunikácii. „Ak začne platiť to, čo povedal Ústavný súd teraz, tak definitívne zabudnime na diaľnice na Slovensku“. Vláda nepostaví ani 5,2 km diaľnic, ktoré chce postaviť tento a rovnako aj na budúci rok, tvrdí šéf Smeru. Radoslav Procházka v tomto prípade nevidí automatické nároky na odškodnenie, tvrdí, že to závisí od toho v akej fáze je vyvlastňovacie konanie. Zatiaľ ho nikto nepresvedčil o tom, že tento zákon pomohol rýchlejšej výstavbe diaľnic. Verejným záujmom je dať majiteľom pozemkov, na ktorých sa majú stavať diaľnice, za ich majetok reálnu sumu.
Z káuz Ďurkovského je Procházka smutný
„Naozaj sme zanedbali starostlivosť o to, čo nás činilo úplne inými ako ostatné strany a to je tá čistota trvanie na hodnotách,“ uviedol Procházka v diskusii téme situácie v KDH. Reagoval tak najmä na podozrenia týkajúce sa bývalého člena a poslanca NR SR za KDH, exprimátora Bratislavy Andreja Ďurkovského. Je z toho smutný. Na druhej strane poukázal na reakciu KDH, ktoré vylúčilo Ďurkovského zo strany a vyzvalo ho na vzdanie sa poslaneckého mandátu. Ďurkovský sa ho však nevzdal a strana nemôže poslanca zbaviť jeho mandátu proti jeho vôli. Podľa neho táto reakcia KHD bola v kontexte toho, na čo sme v slovenskej politike zvyknutí, výnimočná. KDH za podozrenia trestalo, iné strany za podozrenia rovnaké alebo horšie odmeňovali, tvrdí Procházka. Ak by pre vyšetrovanie káuz okolo Parku kultúry a oddychu v Bratislave a Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) prišiel do parlamentu návrh na zbavenie imunity Ďurkovského, hlasoval by zaň. Parlament nemôže nahrádzať prácu vyšetrovateľov.
KDH podľa Roberta Fica nebola nikdy čistá strana. „Keby sme nechali pána Figeľa bez kontroly, tak možno o rok zistíme, že má takú zbierku mestských bytov ako je zbierka motýľov,“ konštatoval šéf Smeru v diskusii. O kauzách okolo Ďurkovského – tichej privatizácii BVS krátko pred komunálnymi voľbami a búraní PKO musel podľa Roberta Fica šéf KDH Figeľ vedieť. Zarážajú ho reakcie premiérky Ivety Radičovej na prešľapy predstaviteľov jej vlády. „Nech čokoľvek táto vláda urobí…, tak počúvam od pani premiérky jedno jediné slovo – je to v súlade so zákonom.“ Fico sa preto pýta, či deväť ministrov jeho vlády, ktorých odvolal za podobné veci, odvolal, zbytočne.