BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Skupina poslancov za SDKÚ-DS navrhuje od začiatku októbra zrušiť dávku v sume 17,2 eura pre rodičov detí v hmotnej núdzi, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku.
„Povinná školská dochádzka je ústavnou povinnosťou a poskytovanie dávky za jej plnenie je neopodstatnené a diskriminačné voči ostatným rodičom, ktorých detí rovnako plnia povinnú školskú dochádzku,“ zdôvodňujú svoj návrh poslanci Ľudovít Kaník, Pavol Frešo a Viliam Novotný (všetci SDKÚ-DS).
Táto dávka bola pôvodne viacúrovňovým motivačným príspevkom, na ktorý mali nárok len rodičia tých detí, ktorých priemerný prospech bol v poslednom školskom polroku do 2,5, alebo ktoré si zlepšili priemerný prospech o 0,5.
Exministerka práce Viera Tomanová však od roku 2009 zrušila väzbu príspevku na prospech dieťaťa a ako jedinú podmienku pre jeho vyplácanie stanovila plnenie povinnej školskej dochádzky.
Zmeny opoziční poslanci navrhujú aj v oblasti aktívnej politiky trhu práce.
Novelou zákona o službách zamestnanosti chcú zaviesť povinnosť pre získanie aktivačného príspevku vykonávať aktivačnú činnosť v rozsahu najmenej 20 hodín týždenne.
„Touto zmenou sa napráva súčasný stav, kedy je možné získať aktivačný príspevok aj za odpracovanie 1 hodiny týždenne, čo je určite v rozpore s pôvodným úmyslom zákonodarcu,“ upozorňujú poslanci SDKÚ-DS.
Navrhujú stanoviť len spodnú hranicu rozsahu výkonu aktivačnej činnosti tak, aby bolo možné prispôsobovať počet hodín aktivačnej činnosti reálnym potrebám obce alebo inej právnickej osoby, v prospech ktorej sa vykonávajú aktivačné činnosti.
„Aktivačnú činnosť bude v prípade potreby pre jedného aktivovaného možné vykonávať bez časového ohraničenia, nielen maximálne dvakrát po 6 mesiacov, ktoré sa ukázalo prekážkou pre obce a iné právnické osoby pri zabezpečovaní tejto činnosti,“ dodávajú poslanci za SDKÚ-DS.